Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιστροφή απο εξωτερικό - ανάληψη τεχνικού γραφείου


Germanos007

Recommended Posts

On 9/6/2022 at 8:53 ΜΜ, georgios_m said:

Και τι θα περιλαμβάνει η επένδυση;

Καλησπέρα, τώρα είδα το μήνυμα. Η επένδυση αφορά νέα γραφεία (δηλαδή νέο χώρο και μου έδειξαν που σκέφτονται) και επίσης αγορά χώρου για δημιουργία αποθήκης ώστε να αγοραστούν ορισμένες συσκευές πχ. τόρνος. Υποθέτω ότι το δεύτερο κομμάτι αφορά την ένταξη σε κάποιο πρόγραμμα. 

Συνεχώς γυρνάει η σκέψη στο μυαλό μου της επιστροφής, αλλά με τρομάζει η προσπάθεια του νέου ξεκινήματος, γνωρίζοντας τον γολγοθά που έχω να ανέβω (ΕΦΚΑ, δημ.υπηρεσίες, καλή επικοινωνία, πελάτες). 

Επίσης έχω φτιάξει και ένα πλάνο για να ανοίξω το δικό μου γραφείο και περίπου γνωρίζω τα χρήματα που χρειάζονται για την ενοικίαση, αγορά προγραμμάτων κλπ. . Δεν ξέρω εάν επιτρέπεται να αναφέρω νούμερο.  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 27/6/2022 at 7:49 ΠΜ, tetris said:

Αν η συγκεκριμένη δουλειά πάει καλά, γιατί να βάλουν συνεταίρο? Πιο φτηνά θα τους έρθει να πάρουν δάνειο

Ο ένας έκανε άνοιγμα στον χώρος της εστίασης - τουριστικά της πόλης. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2022 at 10:23 ΜΜ, Thanos98 said:

Καλησπέρα σας,

 

Βρίσκομαι και εγώ σε παρόμοια κατάσταση με τον συνάδελφο Germanos007. Η ειδοποιός διαφορά είναι ότι μου ζητήθηκε να μπω συνεταιρικά σε ένα γραφείο στη Θεσ/νικη που έχει έτοιμη πελατεία. Ωστόσο μου ζητήθηκε ένα κεφάλαιο για την επένδυση και η αλήθεια είναι ότι με έβαλε σε σκέψεις.

Εγώ παρομοίως βρίσκομαι στο εξωτερικό και εργάζομαι ως ερευνητής αλλά σκεφτόμουνα να κάνω ένα διάλειμμα. Μπορεί κάποιος συνάδελφος να με κατευθύνει ή να κοινοποιήσει κάποιο σύνδεσμο σχετικά με τα χαρτιά που απαιτούνται, τυχόν νούμερα (ασφάλειες, ΙΚΑ ) κλπ γιατί έχω χάσει κάθε επαφή ;  Αναφέρονται κάπου στο ΤΕΕ ;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Λες οτι εργαζεσαι ως ερευνητης...εχεις εμπειρια σε Μηχανολογικες μελετες;;; για να κρατησεις γραφειο πρεπει να το κατεχεις το θεμα...αλλιως και ασχημο ονομα θα βγαλεις και θα χασεις κοσμο....αν και σ επιπεδο μονοκατοικιων πολυκατοικιων οι μελετες ειναι αστειες, εντουτοις για καποιον που δεν εχει καλη εμπειρια μπορει να αποδειχθει μοιραιο

 

(1)  Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. 

(2) Εάν είσαι μηχανικός πρόσθεσε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου. Εάν είσαι ιδιώτης, ενημέρωσέ με, προκειμένου να μεταφέρω την δημοσίευση στην ενότητα ιδιωτών.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή από το εξωτερικό και εργασίες τεχνικού γραφείου δεν πάνε μαζί για μένα.

Ως μηχανολόγος θα σου πρότεινα να ψάξεις στην βιομηχανία. Δυστυχώς οι θέσεις είναι λίγες αλλά στην βιομηχανία θα βρεις σοβαρό μισθό, σοβαρό αντικείμενο εργασίας και φυσιολογικές συνθήκες εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το μήνυμα. Η βιομηχανία στην βόρεια Ελλάδα φυτοζωεί. 4-5 εταιρίες μικρού-μεσαίου μεγέθους υπάρχουν που ασχολούνται με τεχνολογία αιχμής, οι 2 εξ αυτών με προγράμματα.

Δυστυχώς είναι ελάχιστες οι θέσεις.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.