Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κανονες εγκατάστασς εξατμισης φυσικου αεριου σε μπαλκόνι πολυκατοικιας


Dinos81

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους, χρόνια πολλα και καλή ανασταση.

 

Εχω 3 απορίες σχετικα με την καμιναδα φυσικου αεριου σε μπαλκόνι πολυκατοικιας.

1. Είναι υποχρεωτικό να εξέχει απο το (πανω) μπαλκόνι εστω και λιγο; εχουμε στην πολυκατοικια μια διαφωνια τετοια και θα ηθελα τα φωτα σας. 

2.Εχω δει επίσης καπου οτι θα πρεπει να απέχει απο το τοιχο τον απέναντι τουλαχιστον 8μ εφ οσον ο τοιχος εχει ανοιγματα. εχω καταλαβει καλα; αν ο απεναντι τοιχος δεν απεχει τοσο,  μπορει αυτος που θα κανει την εγκατασταση να κανει μια στροφη 90 μοιρων στο τελος του σωληνα οποτε η τρυπα δεν θα κοιταει τον απεναντι τοιχο αλλα καπου αλλου. τοτε θεωρειται οτι δεν κοιταει τον απεναντι τοιχο η μια μικρη γωνια στο τελος του σωληνα δεν αρκει οποτε εξακολουθει να ειναι αντικανονικο;

 

το πρωτο ερωτημα δημιουργηθηκε απο όταν διαβασα αυτο που εχω κιτρινίσει πιο κατω

image.png.c2a98f2cb21c758e8faea86fca793bc9.png

το παραπάνω το βρήκα σε ενα ΦΕΚ

Ευχαριστω εκ των προταιρων για τον χρονο σας και καλό πασχα

 

 

 

 

Edited by Dinos81
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Dinos81 said:

Εχω 3 απορίες σχετικα με την καμιναδα φυσικου αεριου σε μπαλκόνι πολυκατοικιας.

1. Είναι υποχρεωτικό να εξέχει απο το (πανω) μπαλκόνι εστω και λιγο; εχουμε στην πολυκατοικια μια διαφωνια τετοια και θα ηθελα τα φωτα σας. 

2.Εχω δει επίσης καπου οτι θα πρεπει να απέχει απο το τοιχο τον απέναντι τουλαχιστον 8μ ...

Χρόνια πολλά και σε σένα, καλή Ανάσταση.

1) Αν μιλάμε για ατομική μονάδα - λέβητα φυσικού αερίου τύπου C13 κλπ με γωνιακή καμινάδα, σε μπαλκόνι πολυκατοικίας, ΝΑΙ, για πολλούς και διαφόρους λόγους.

2) Ισχύει όπως το βλέπεις. Το "τέρμα αριστερά", στις περισσότερες περιπτώσεις, δεν λαμβάνεται υπ' όψη. Κάνε μια ερώτηση σε έναν μηχανικό ή στην τοπική ΕΔΑ.

Η τρίτη απορία που είναι; Μήπως δεν βλέπω κάτι καλά; :)

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θα επανέλθω εν ευθέτω χρόνω για διευκρινήσεις και για την χαμένη τρίτη ερώτηση.

 

Καλή Ανάσταση και παλι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα.

 

1. ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό να προεξέχει από το άνωθεν μπαλκόνι. Η ερμηνεία του κειμένου από τον κανονισμό είναι αν υπάρχει κάποιο τμήμα κτιρίου που εμποδίζει την απαγωγή των καυσαερίων όπως π.χ. κάποιο δοκάρι το οποίο εμποδίζει την εκροή των καυσαερίων. Το κείμενο που ανέβασες ερμηνεύεται συνδυαστικά με άλλα άρθρα και κυρίως το 8.6.4.5 και την εικόνα 8.6. του κανονισμού.

2. Ναι, υπάρχει στον κανονισμό ως προς τις αποστάσεις από τοίχους / ανοίγματα κλπ. Θα μπορούσε ίσως να δώσει μια κλίση στην καμινάδα - στροφή ως προς τον κάθετο άξονα του λέβητα ώστε τα καυσαέρια να μην οδηγούνται προς το απέναντι άνοιγμα. Σε κάθε περίπτωση η θέση του λέβητα και της καμινάδας του αποτελούν αποτέλεσμα της μελέτης που πρέπει να συντάξει μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας χρόνια πολλά σε όλους, υγεια και ο,τι επιθυμει ο καθένας

 

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. ειναι καπως αντικρουόμενες μεταξυ τους και εχω μπερδευτει. θα απευθυνθω και σε καποιον μηχανικο που θα βρω εδω κοντά μηπως ερθει και ριξει μια ματιά να δει την εγκατασταση απο κοντα.

 

Καλη συνέχεια

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.