Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθός


Aic.77

Recommended Posts

Διαφωνώ με το σκεπτικό ότι η βάση είναι ο βασικός μισθός. Θα συμφωνούσα μόνο στην περίπτωση που η αντιπροσωπεία αυτοκινήτων προσλάμβανε εμένα ως μηχανικό. Σε αυτό το απίθανο ενδεχόμενο όπου μόνο τα εργαλεία θα μπορούσα να κουβαλήσω - και αυτά με μεγάλη υπομονή του υπευθύνου - τότε "Ναι" ας μου έδιναν το βασικό. Σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται το κοινωνικό δίχτυ του ελάχιστου μισθού. 

Στην συγκεκριμένη όμως περίπτωση η αντιπροσωπεία αναζητά έναν εξειδικευμένο εργαζόμενο από τον οποίο χρειάζεται αυτό που έχει μέσα στο κεφάλι του δηλαδή την σωστή διάγνωση της όποιας βλάβης, την γρήγορη αποκατάσταση της ζημιάς, την επιδέξια κίνηση των χεριών του στις διάφορες εργασίες, την σωστή κατανομή των ανθρώπινων πόρων, την τελική ευχαρίστηση του πελάτη και ό,τι άλλο δεν μπορώ να φανταστώ.

Βασικό μισθό σε εμένα που μπορεί να μπερδέψω τους πόλους της μπαταρίας; Συμφωνώ. Βασικό μισθό όμως σε μηχανικό είναι σαν να ξεκινάς με 3 γκολ από τα αποδυτήρια!!!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στον ιδ. τομεα, δεν υπαρχει τιποτα αλλο απο τον κατώτατο μισθό που να «δικαιούσαι».

Απο εκει μετα, ολα ειναι θεμα συμφωνιών, είτε συλλογικά, ειται ατομικα.

Τωρα αν θελετε να παμε την κουβεντα σε φιλοσοφικό επιπεδο για το τι θα επρεπε να ισχυει… 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.