Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη θέσης ανέγερσης νέου κτιρίου (περιοχή Πετράλωνα)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. 

Στο επισυναπτόμενο διάγραμμα οικοπέδου εντός σχεδίου  - υφιστάμενο προ ΓΟΚ '73 - θα ανεγερθεί νέα πολυκατοικία.

Δεν είμαι σίγουρος σχετικά με τις αποστάσεις δ/ Δ - λόγω του στενού πλάτους του οικοπέδου (8.90) με δυσκολεύει πολύ η μελέτη.

Κάποια παρατήρηση σας θα με βοηθούσε αρκετά.

Ερ.1: μπορώ να κολλήσω στο πίσω όριο του οικοπέδου μέχρι το δομημένο τμήμα ή σε όλο το μήκος του?

Ερ.2: Στα πλάγια όρια του οικοπέδου η κατασκευή πρέπει να απέχει και από τις δύο πλευρές δ ή είναι αρκετή η σχεδιασμένη απόσταση?

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ.pdf

 

 

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου θέματος
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, petros71 said:

Αν δεν βγάζεις 9μετρο μπορείς να χτίσεις; Αρτιότητα/πρόσωπο κατά παρέκκλιση είσαι σίγουρος οτι έχεις;

Nαι, κατά τον τοπογράφο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση για οικόπεδα υφιστάμενα προ ΓΟΚ '73  με ελάχιστο εμβαδόν 112,50 τ.μ. και ελάχιστο πρόσωπο 6,00μ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν διασφαλίζεις κάθε πλευρά του κτιρίου>9μ (στη περίπτωση σου δεν μπορείς να μπεις σε δ γιατί εφάπτεσαι),νομίζω δεν μπορείς να χτίσεις....

Αρθρο 14, Παρ 1

στ) αν στο δομήσιμο τμήμα του οικοπέδου, που προκύπτει από την εφαρμογή των οικοδομικών γραμμών και των
υποχρεωτικών αποστάσεων Δ ή δ, δεν μπορεί να εξασφαλιστεί διάσταση πλευράς εννέα (9,00) μ. σε κάθε διεύθυνση,
τότε το κτίριο τοποθετείται μέσα στην υποχρεωτική απόσταση Δ ή δ μέχρι την εξασφάλιση πλευράς κτιρίου εννέα (9,00)
μ. σε κάθε διεύθυνση και εάν το τμήμα της υποχρεωτικής απόστασης που απομένει είναι μικρότερο του ενός μέτρου,
το κτίριο μπορεί να εφάπτεται του αντίστοιχου ορίου.

Edited by petros71
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, petros71 said:

Αν δεν διασφαλίζεις κάθε πλευρά του κτιρίου>9μ (στη περίπτωση σου δεν μπορείς να μπεις σε δ γιατί εφάπτεσαι),νομίζω δεν μπορείς να χτίσεις....

Αρθρο 14, Παρ 1

στ) αν στο δομήσιμο τμήμα του οικοπέδου, που προκύπτει από την εφαρμογή των οικοδομικών γραμμών και των
υποχρεωτικών αποστάσεων Δ ή δ, δεν μπορεί να εξασφαλιστεί διάσταση πλευράς εννέα (9,00) μ. σε κάθε διεύθυνση,
τότε το κτίριο τοποθετείται μέσα στην υποχρεωτική απόσταση Δ ή δ μέχρι την εξασφάλιση πλευράς κτιρίου εννέα (9,00)
μ. σε κάθε διεύθυνση και εάν το τμήμα της υποχρεωτικής απόστασης που απομένει είναι μικρότερο του ενός μέτρου,
το κτίριο μπορεί να εφάπτεται του αντίστοιχου ορίου.

Σας ευχαριστώ πολύ! Απορώ όμως πως θα μπορούσε να ισχύει αυτή η παράγραφος γενικότερα σε οικόπεδα άρτια κατά παρέκκλιση (χάνεται η ουσία της παρέκκλισης δηλαδή). Ίσως καταφέρω να εξασφαλίσω το πρόσωπο μέσω των θεωρητικών μεσοτοιχιών - όπως μου υπεδείχθη ορθώς παρακάτω- αλλά αν δεν ήμουν στο όριο της 9μέτρου, ποιος ο λόγος το οικόπεδο να θεωρείται άρτιο και οικοδομήσιμο?

(Συγχωρέστε με για τις απορίες, είμαι νέος μηχανικός και τώρα μαθαίνω τη νομοθεσία)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, petros71 said:

Αν δεν διασφαλίζεις κάθε πλευρά του κτιρίου>9μ (στη περίπτωση σου δεν μπορείς να μπεις σε δ γιατί εφάπτεσαι),νομίζω δεν μπορείς να χτίσεις....

Αρθρο 14, Παρ 1

στ) αν στο δομήσιμο τμήμα του οικοπέδου,

Το άρθρο αυτό δίνει την δυνατότητα να "εισχωρεί" νέο κτίριο στο Δ ή δ για την εξασφάλιση των 9μ. Δεν προκύπτει ότι αποτελεί προϋπόθεση για να είναι οικοδομήσιμο το οικόπεδο, δηλαδή αν δεν υπάρχει χώρος μπορεί να είναι και μικρότερο από 9μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.