Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ,

Είμαι απόφοιτος του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών του ΤΕΙ Καβάλας και θα με ενδιέφερε να εργαστώ πάνω στο autocad σε κάποιο αρχιτεκτονικό / μηχανολογικό γραφείο η κάποια βιομηχανία η οποια θα πραγματοποιουσε μελέτες. Θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιο ΠΜΣ το οποίο θα μου πρόσφερε γνώσεις πανω στο πρόγραμμα και το αντικείμενο , αλλα θα ενίσχυε παράλληλα το βιογραφικό μου σημείωμα. 

 Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2022 at 5:44 ΜΜ, kwstas_kem said:

Καλησπέρα σε όλους ,

Είμαι απόφοιτος του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών του ΤΕΙ Καβάλας και θα με ενδιέφερε να εργαστώ πάνω στο autocad σε κάποιο αρχιτεκτονικό / μηχανολογικό γραφείο η κάποια βιομηχανία η οποια θα πραγματοποιουσε μελέτες. Θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιο ΠΜΣ το οποίο θα μου πρόσφερε γνώσεις πανω στο πρόγραμμα και το αντικείμενο , αλλα θα ενίσχυε παράλληλα το βιογραφικό μου σημείωμα. 

 Σας ευχαριστώ.

Καλησπέρα. Βιομηχανία με αρχιτεκτονικό/μηχανολογικό γραφείο έχουν διαφορές στις απαιτήσεις. το autocad είναι αρκετά "γενικό" πρόγραμμα αλλά αν μιλάμε για βιομηχανία θα έπρεπε να κοιτάς για 3D CAD όπως Inventor, Solidworks, Catia, NX, Creo κλπ καθώς και CAM/CAE. 

Σε γραφείο για μηχανολογικές μελέτες (φαντάζομαι εννοείς μηχανολογικές εγκαταστάσεις κτηρίων), το autocad φαντάζομαι ότι χρησιμοποιείται ακόμα σε πολύ μεγάλο βαθμό, αλλά στη θέση σου θα κοίταγα να μάθω κάτι πιο ειδικό όπως REVIT καθώς και BIM.

Σε κάθε περίπτωση, ένα μεταπτυχιακό δεν θα σου μάθει το software. Στην τελική το software (autocad, Solidworks, Revit κλπ) είναι εργαλείο της δουλειάς το οποία μπορεί να ξέρει να τα χειρίζεται και κάποιος χωρίς πτυχίο. Το μεταπτυχιακό πρέπει να σου μάθει το θεωρητικό υπόβαθρο για να κάνεις τις μελέτες, άσχετα με το ποιο software χρησιμοποιείς.

Για μεταπτυχιακό, ψάχνεις στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό?

Υ.Γ.

Πότε τελείωσες από Καβάλα? Εγώ τελείωσα το 2009.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Ψάχνω μόνο για κάποιο online Μεταπτυχιακό καθώς λόγο δουλειάς δεν είναι εφικτό κάποιο εκτός συνόρων ή ακόμα και δια ζώσης.

Το 2019 τελείωσα.

Edited by kwstas_kem
Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2022 at 6:48 ΜΜ, kwstas_kem said:

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Ψάχνω μόνο για κάποιο online Μεταπτυχιακό καθώς λόγο δουλειάς δεν είναι εφικτό κάποιο εκτός συνόρων ή ακόμα και δια ζώσης.

Το 2019 τελείωσα.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει στην Ελλάδα με μεταπτυχιακά αυτή τη στιγμή. Ένα μεταπτυχιακό που είχα κάνει αίτηση και με δέχτηκαν (τελικά πήγα σε άλλο μεταπτυχιακό) είναι αυτό και έχει επιλογή για online

https://www.brunel.ac.uk/study/postgraduate/building-services-engineering-msc

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα σε ενδιαφέρει και αν βρεις καποιο μεταπτυχιακο που σου αρεσει αλλά μέχρι τέλος Μαίου μπορείς να κάνεις αιτήση στα online μεταπτυχιακά του ΕΑΠ.

https://www.eap.gr/education/postgraduate/

https://www.eap.gr/2022/05/03/prosklisi-ekdilwsis-endiaferontos-thematikes-enotites-2022-2023/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.