Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΗΤΚ για μεταβίβαση διαιρετού τμηματος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Σε περίπτωση κατάτμησης και ταυτόχρονης μεταβίβασης τμήματος αγροτεμαχίου ΗΤΚ κάνουμε, όπως και με τις βεβαιώσεις νομιμότητας, για το διαιρετο μεταβιβαζομενο τμημα;

πχ από χωράφι 50 στρμ κόβουμε διαιρετο 10 στρμ το οποίο μεταβιβάζεται σε αλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Βεβαιωση  νομιμοτητας  δινεται για το αδομητο  που μεταβιβαζεται...
 Η ΗΛΤΑ  αφορα κτιριο ή διηρημενη ιδιοκτησια.

  δξ τι ΗΛΤΑ  ζηταει μεσα στον καμπο  για 10 στρεμματα σταροχωραφα και τι

"ταυτοτητα" μη κτιριου"  ειναι αυτη που θα δοσουν στα αδομητα οικοπεδα και γηπεδα...;;;....

Πιο πολυ στοιχιζει η διαδικασια, παρα το ιδιο το χωραφι....

Ο νομος  δεν ζηταει τπτ για αδομητα....οριζει οτι

Άρθρο 52
Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου και Ηλεκτρονική Ταυτότητα Αυτοτελούς Διηρημένης Ιδιοκτησίας-Σκοπός
1. Σκοπός της Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και της Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Αυτοτελούς Διηρημένης Ιδιοκτησίας είναι η
αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης του κτιρίου ή της διηρημένης ιδιοκτησίας, αντιστοίχως, και των αδειών τους,
καθώς και η παρακολούθηση και ο έλεγχος των μεταβολών τους, κατά τη διάρκεια του χρόνου ζωής τους.

2. Στις διατάξεις των άρθρων 53 έως 61 υπάγονται τα κτίρια ή διηρημένες ιδιοκτησίες επί κτιρίων που έχουν ανεγερθεί ή
ανεγείρονται με βάση οικοδομική άδεια, καθώς και τα κτίρια ή οι διηρημένες ιδιοκτησίες, για τα οποία επιτρέπεται η διενέργεια εμπραγμάτων δικαιοπραξιών, σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 82.

ΕΔΩ η συζητηση....αισίως κλεισαμε χρονο κι ακομα ψαχνομαστε

https://www.michanikos.gr/forums/topic/61510-ορισμός-αδόμητου-για-την-ηλεκτρονική-ταυτότητα-κτιρίου/

υγ

απο εδω προεκυψε το προβλημα

Αδόμητο* Προκύπτει από επιλογή του εξουσιοδοτημένου μηχανικού. Αδόμητο
χαρακτηρίζεται το οικόπεδο/γήπεδο, εφόσον δεν υφίσταται σε αυτό
κατασκευή που προϋποθέτει την έκδοση πράξης εκτέλεσης
οικοδομικών εργασιών.

https://web.tee.gr/wp-content/uploads/TAYTOTHTA_manual_v1.pdf

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ότι ζητάνε οι συμβολαιογράφοι ταυτότητα για τα ακίνητα δεν αλλάζει παρ όλα αυτά αγαπητέ Δημήτρη.

οποτε το ερώτημα μου παραμένει. ΗΤΚ για το αρχικό η για το μεταβιβαζομενο τμημα;

Link to comment
Share on other sites

α] το μεταβιβαζομενο...αυτο που μεταβιβαζεται.... με πραξη μεταβιβασης....:-D

β] προφανως ποτέ δεν μιλησα "κατα" των συμβ/φων, ούτε ξεκιναει απο αυτους το προβλημα.

Απλα επεσήμανα οτι,  σε αυτο το "μανουαλ" που παρεθεσα, οι συντακτες του εχουν προσθεσει, πλεον των οσων οριζει ο νομος για κτιρια και διηρημενες οριζοντιες ιδιοκτησιες,

την ΗΤΚ και για τα αδομητα.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, thief7710 said:

Το ότι ζητάνε οι συμβολαιογράφοι ταυτότητα για τα ακίνητα δεν αλλάζει παρ όλα αυτά αγαπητέ Δημήτρη.

οποτε το ερώτημα μου παραμένει. ΗΤΚ για το αρχικό η για το μεταβιβαζομενο τμημα;

Την παραπάνω απορία την έχω και εγώ.

Για να συντάξεις ΗΤΚ πρέπει να έχεις τίτλο κατάτμησης \ διηρημένης ιδιοκτησίας στα χέρια σου. Πώς αλλιώς θα ανοίξεις φάκελο; Επίσης που ξέρεις πότε και αν θα ολοκληρωθεί το συμβόλαιο της πώλησης;

Προσωπική άποψη είναι ότι βγάζεις βεβαίωση για την αρχική ιδιοκτησία που "μπαίνει" στο συμβόλαιο. Το πώς θα "βγει" δεν το ξέρεις και δεν σε απασχολεί.

Αν υπάρχει κάποια διαφορετική προσέγγιση θα ήθελα να την ακούσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις ίδιες ακριβώς ενστάσεις είχα πριν 10τοσα χρόνια που μου ζήτησαν πρώτη φορά βεβαίωση νομιμότητας για τμημα που θα κοπεί και θα μεταβιβαστεί και έλεγα πως είναι δυνατό να βγάλω βεβαίωση για τμημα ενώ τώρα έχω τίτλο για το όλο;!; Αλλά τελικά έτσι ήταν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

19 ώρες πριν, papathvas said:

Την παραπάνω απορία την έχω και εγώ.

Για να συντάξεις ΗΤΚ πρέπει να έχεις τίτλο κατάτμησης \ διηρημένης ιδιοκτησίας στα χέρια σου. Πώς αλλιώς θα ανοίξεις φάκελο; Επίσης που ξέρεις πότε και αν θα ολοκληρωθεί το συμβόλαιο της πώλησης;

Προσωπική άποψη είναι ότι βγάζεις βεβαίωση για την αρχική ιδιοκτησία που "μπαίνει" στο συμβόλαιο. Το πώς θα "βγει" δεν το ξέρεις και δεν σε απασχολεί.

Αν υπάρχει κάποια διαφορετική προσέγγιση θα ήθελα να την ακούσω.

φυσικα υπαρχει

και ειναι οπως τα λεει ο thief7710

[τότε,  μας ειχαν δυσκολεψει εκει κατω στον...καμπο...με  καποιες περιεργες "αντιρησεις..'

Εν τελει...επεισθησαν...]

  και αναφερεται και εδω,  παρ.22.

αΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΚΟΥΚΟΥΤΣΗ

υγ

αυτο που κάνεις δεν ειναι κατατμηση... ειναι μεταβιβαση τμηματος. Αυτο   το τμημα σε ενδιαφερει, αυτο θα παρει νεο ΚΑΕΚ και ταυτοτητα, σε αυτο το "νεο" θα γινονται  καταχωρησεις τυχον αδειων δομησης.

Εσυ το βλεπεις αδομητο...τι θα γινει στους επομενους δυο μηνες και τι θα χτισουν ειναι "αλλο θεμα"

 

το υπολοιπομενο...περιμενει την δικη του  σειρα..

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσουμε Δημήτρη επίσης ότι δεν γίνεται συμβόλαιο κατάτμησης ΣΚΕΤΟ χωρίς ταυτόχρονη μεταβίβαση. Γίνονται στο ίδιο συμβόλαιο. Άρα δεν υπάρχει χρονική στιγμή στην οποία θα εγώ έχω στα χέρια μου τίτλο για το διαιρετο χωρίς αυτό να έχει μεταβιβαστεί για να βγάλω τότε την ΗΤΚ για το τμημα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

είτε    "τοπογραφησεις" 50 στρ. και δοσεις ΗΤΚ για 50 στρ.,  αυτο θα ειναι λαθος, αφου μονον 10 στρ. θα μεταβιβασθουν.

είτε    δειξεις τα 10  στρ. και  κανεις τοπογραφικο και ΗΤΚ απ' ευθειας  μονον για τα 10 στρ.

προφανως, σε καμμια των περιπτωσεων,  δεν εχεις συμβολαιο, αλλα συμβολαιο υπο συνταξη.

Για τα 10 στρ. θα δοσεις δηλωση του 651 και αυθαιρετων και ΗΤΚ

[..τον παληό καλο καιρό....αν δεν ειχαν εφευρεθει ολα αυτα τα περιεργα,   θα εδινες  μονον  651 για τα 10 στρ....κατα δηλωση οτι "αυτα τα στρ. θα μεταβιβασει ο πελατης - ουτε και εκει θα ειχες συμβολαιο...]

[τυχον αντιρρησες/αρνησεις απο συμβ/φο ή κτηματολοφυλακα...δεν γινονται αποδεκτες, εάν δεν περιεχουν και την αντιστοιχη λυση]

μεχρι τοτε

διατελώ...:grin:

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Με ανησυχούν άτομα απο άλλο φόρουμ που μου λένε οτι πρέπει να κάνω ΗΤΚ για το όλο και μετά θα έχω 4 μήνες απο τη σύνταξη του συμβολαίου για να την τροποποίησω. Τί να πω.

Πήγα σήμερα να ρωτήσω και την υποθηκοφύλακα της περιοχής και μου είπε οτι και αυτή πιστεύει οτι πρέπει να βγει ΗΤΚ για το διαιρετό μεταβιβαζόμενο τμήμα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.