Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΗΤΚ για μεταβίβαση διαιρετού τμηματος


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οπως λεγαμε για την βεβαιωση νομιμοτητας

οτι, αυτη αφορα το μεταβιβαζομενο

ετσι πρεπει να ειναι και στην ταυτοτητα.

Απο ενα αρτιο και οικοδομησιμο οικοπεδο,

μεταβιβαζεται τμημα προς βελτιωση του διπλανου που ειναι αρτιο και οικοδομησιμο.  Ομοιως το εναπομειναν  παραμενει αρτ. και οικ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, η κατάτμηση επέρχεται με τη μεταβίβαση, δεν είναι άσκηση επί χάρτου, άρα σε ένα συμβόλαιο μεταβίβασης θα εμπεριέχεται και η κατάτμηση. Επομένως πως θα δώσουμε ΗΤΚ για το μελλοντικά γενόμενα νέο ακίνητο; Θεωρώ πως μας καλύπτει μία ΗΤΚ για το όλον και μετά τη μεταβίβαση/κατάτμηση θα ενημερωθεί η ΗΤΚ με τις νέες ιδιοκτησίες. Δευτέρα θα μιλήσω και με την υποθηκοφύλακα της περιοχής μου

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@George_topoΘεωρώ πως η απάντηση του θα είναι σημαντική αφού από αυτόν θα εξαρτηθεί αν έχει ακολουθηθεί η σωστή διαδικασία....

Ποια ήταν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απάντησε αμέσως, το ψάχνει και αυτή και θα με πάρει τηλέφωνο. Συνήθως κάνει ερώτημα προς το Υπουργείο. Μου είπε βέβαια ότι με τη διαδικασία των βεβαιώσεων (Ν4495) ήθελε βεβαίωση για το μεταβιβαζόμενο τμήμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

"Μου είπε βέβαια ότι με τη διαδικασία των βεβαιώσεων (Ν4495) ήθελε βεβαίωση για το μεταβιβαζόμενο τμήμα."

 

ετσι ηταν και ειναι

και γιατι να αλλαξει  ..και ποιος το αλλαξε;;;

[σου ειπε "βεβαια"....]

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω περίπτωση που στο ίδιο συμβόλαιο γίνονται οι εξής πράξεις:

1. Συνένωση 2 ομορων γηπεδων του ίδιου ιδιοκτήτη

2. Κατατμηση τμήματος απο το ενιαίο γήπεδο και μεταβίβαση του προς τριτο.

Η συμβ/φος πιστεύει πως πρεπει να βγεί ΗΤΚ μονο για το μεταβιβαζόμενο.

Μου είπε όμως να το ψάξω κ εγώ καλου κακου...

Επίσης σε μια αλλη περιπτωση εχω συσταση με 4 οριζόντιες που υλοποιήθηκαν ως 2 διαμερίσματα.

Θα κανω τακτοποίηση και τροποποίηση της σύστασης. Σε αυτη την περιπτωση πρέπει να βγάλω ΗΤΚ για τις 4 οριζόντιες και μετα τροποποίηση εντός 4 μηνών απο τη σύνταξη του συμβολαίου;

για το τελευταίο ερώτημα πόσταρε στο αντίστοιχο θέμα εδώ για να μην διασκορπίζεται η όλη πληροφορία.

Pavlos 33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.