Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαστάσεις ανελκυστήρα


avgoust

Recommended Posts

Αγαπητοι συναδελφοι μηπως ξερετε να μου πειτε

σε διοροφη οικια με υπογειο ποιες ειναι οι ελαχιστες εσωτερικες διαστασεις του φρεατιου του ανελκυστηρα ?

Link to comment
Share on other sites

χαχα τι σύπτωση!!!!!!

Εγώ έχω υπόγειο, pilotis και δύο και θέλω να βάλω ανελκυστήρα.

Ποιές είναι οι ελαχιστες εσωτερικες διαστασεις του φρεατιου του ανελκυστηρα ?

 

Ξέρω ότι για πολυκατοικίες είναι 1.50χ1.70.

Αλλά με άλλους συναδέλφους που μίλησα, μου είπαν πως αφού δεν απαιτείται μελέτη τότε το κάνεις όσο θέλεις αρκει να μπορεί να κατασκευαστεί.

Τελικά τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω αυτο εχω καταλαβει να επαναδιατυπωσω το ερωτημα ως εξης: Ελαχιστες διαστασεις φρεατιου ..... κατασκευασιμου ανελκυστηρα.

Link to comment
Share on other sites

Δυο μεγάλες εταιρίες στον χώρο της παραγωγής ανελκυστήρων είναι οι Kleemann και Otis.

Από ένα ψάξιμο στα γρήγορα στους ιστότοπους τους βρήκα ΑΥΤΟ που απαντάει στα ερωτήματά σας.

Link to comment
Share on other sites

απλά έχετε υπόψιν πως οι ελάχιστες διαστάσεις (Για τον θάλαμο ) δημιουργήθηκαν για να χωρά αναπηρικό καροτσάκι (αχρείαστο αλλά μην φτιάχνουμε και ότι νάναι για να γλιτώσουμε 0,5τ.μ.)

Link to comment
Share on other sites

1,40*1,70 είναι οι διαστάσεις τα θαλάμου. Αν προσθέσεις και τα τοιχεία τότε είναι 1,70*2,10

Υποχρεωτικό πλατύσκαλο 1,50 μ, μπροστά από την πόρτα του ανελκυστήρα.

 

Αυτά για 3 στάθμες και άνω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το βρήκα.

 

1) Υδραυλικός Ανελκυστήρας

φρεάτιο ελάχιστων διαστάσεων 1,40*1,90 ή 1,60*1,60

 

2) Μηχανικός Ανελκυστήρας

φρεάτιο ελάχιστων διαστάσεων 1,40*1,80 ή 1,60*1,60

 

Οι υπολογισμοί έγιναν για θάλαμο 1,10*1,40 (ελάχιστος κατά ΓΟΚ).

 

Αυτά αναφέρει π Πανελλήνιος Σύλλογος Διπλωματούχων Μηχανολόγων-Ηλεκτρολόγων Περιφερειακό Τμήμα Φθιώτιδας ("Ενημερωτικό Δελτίο" Τ.Ε.Ε. - Τεύχος 2078 - 6.12.1999 - σελ. 137-139).

Δείτε επίσης:

α) Υπ. απόφ. Αριθ. Φ.9.2/οικ. 32803/1308

β) οδηγία 95/16/ΕΚ του Συμβουλίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης της 29.6.1995 (EEL213/7.9.1995)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ενδιαφέρει τον ΓΟΚ είναι ο θάλαμος να έχει εμβαδό πάνω από 1,5μ² για 8 άτομα, στην περίπτωση όμως που απαιτείται ο ανελκυστήρας.

Αλλά στην περίπτωση που δεν απαιτείται, κάνω τον θάλαμο όσο μου επιτρέπει ο κατασκευαστής μικρό ή συνεχίζει να ισχύει ο ΓΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν έβαλα πριν τέσσερα χρόνια ανελκυστήρα σε ιδιωτική κατοικία ο υπάλληλος (μετά από σχετική ερώτηση) που είπε ότι ο ΓΟΚ δεν έχει περιορισμούς για αυτήν την περίπτωση και τοποθετείς ό,τι βρεις στην αγορά (όποια διάσταση παρέχει ο κατασκευαστής και ανάλογα με τον τύπο ανελκυστήρα). Αλλά όπως προέκυψε το 1.50χ1.70 που επέλεξα (καλού κακού) ήταν η καλύτερη λύση - όπως και να έχει πρέπει ο πελάτης να πάρει την τελική απόφαση ώστε να μη ζητά ευθύνες μετά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.