Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαστάσεις ανελκυστήρα


avgoust

Recommended Posts

Συνάδελφε, που ρώτησες προ 2 δημοσιευσεις, εγώ ούτε τη μελέτη ασανσερ θα έκανα, την πρόβλεψη του χώρου θα έκανα και την μελέτη όταν θα επρόκειτο να μπει το ασανσερ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλημέρα, σε υπό ίδρυση φυσικοθεραπευτήριο, που βρίσκεται σε υπερυψωμένο ισόγειο +1,20μ. από το δρόμο, πρόκειται να εκδοθεί ΕΕΔΜΚ για περ. στ':  προσθήκη εξωτερικου υδραυλικού ανελκυστήρα, που θα εξυπηρετεί εν τέλει και όλη την οικοδομή (διώροφη οικοδομή που κτίστηκε το 1970), αφού όλο το κτίριο είναι ενός ιδιοκτήτη. Η απαιτουμενη τ.ε., όπως προβλεπεται από την περ. 1 στ' του αρθρου2- ειδικά δικαιολογητικά του ΦΕΚ 4520Β/16-10-2018, οτι πληρούνται με τις γενικες, ειδικές πολεοδομικές διατάξεις , συμπεριλαμβάνει τον Κτιριοδομικο, τον ΝΟΚ, το πρότυπο ΕΝ81-70 και το "σχεδιαζοντας για όλους"? υπάρχει κάποια άλλη νομοθεσία που επηρεάζει πολεοδομικά την κατασκευή του φρεατίου και του ανελκυστήρα? ήτοι Εσωτερικές διαστάσεις φρεατίου 1400mm*1700mm, διαστάσεις θαλάμου 1100mm*1400mm  ή 1400mm*1400mm (για περιστροφή αμαξιδίου 45 μοιρών) και άνοιγμα εξωτερικών θυρών 800mm,έτσι ώστε να είναι εύκολη η πρόσβαση ενός ατόμου ΑΜΕΑ με αμαξίδιο και του συνοδού του. Η αυτόνομη χρήση από ΑΜΕΑ του ανελκυστήρα με τοποθέτηση αυτόματων πορτών είναι υποχρεωτική?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα συνάδερφοι,

θα μπορούσε κάποιος να μου πει το εξής:

σε υφιστάμενο διώροφο κτίριο γραφείων έβγαλα άδεια επισκευών και εσωτερικών διαρρυθμίσεων. Στην νέα μελέτη, έγινε πρόβλεψη για πρόσβαση ΑΜΕΑ από το πεζοδρόμιο και τον προαύλιο χώρο στο ισόγειο.

Ωστόσο από λάθος στην μελέτη το φρεάτιο του ανελκυστήρα πρόσβασης στον Ά όροφο δεν πλήρει τις προϋποθέσεις για να κατασκευαστεί ανελκυστήρας ΑΜΕΑ. 

Το κτίριο έχει κατακσευαστεί και δεν έχω τρόπο κατασκευαστικά να διορθωθεί. Υπάρχει κάποιο παράθυρο στον νόμο με το οποίο να απαλλάξω το κτίριο από την απαίτηση πρόσβαση σε Ά όροφο από ΑΜΕΑ? (δηλαδή θέλω να μπεί ανελκυστήρας τελικά αλλά να μην έχει προδιαγραφές ΑΜΕΑ)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Σε υπάρχον κτίριο επαγγελματικής χρήσης , που έχει φτιαχτεί με ΓΟΚ/73 , προ 40 σχεδόν ετών , υπάρχει κλιμακοστάσιο με πλατύσκαλα και ανελκυστήρας με φρεάτιο 1,25 Χ 1,40 μ.

Είναι ισόγειο με πατάρι και 2 όροφοι και το δάπεδο του τελευταίου ορόφου είναι κάτω των 9 μ. 

Υπάρχουν στους ορόφους φροντιστήρια και μου ζητήθηκε να μάθω αν το υπάρχον ασανσέρ εξυπηρετεί ΑΜΕΑ , ή μπορεί να θεωρηθεί ότι εξυπηρετεί ΑΜΕΑ . 

Επειδή έχουμε μόνο 2 στάσεις πάνω από το ισόγειο , το οποίο είναι συνεπίπεδο με το πεζοδρόμιο και διαβάζω στο ΦΕΚ 18/2002 , ότι :

1β) Αναβατόρια κατακόρυφης κίνησης με ελάχιστες διαστάσεις πλατφόρμας 0,90 Χ 1,20 και ανυψωτική ικανότητα 250 χγρ.

Το υπάρχον ασανσέρ είναι 1,00 Χ 1,20 και έχει ικανότητα 300 χγρ.

Πιστεύετε ότι θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι καλύπτει τις νέες προδιαγραφές ?

Link to comment
Share on other sites

 

15 λεπτά πριν, BAS said:

Σε υπάρχον κτίριο επαγγελματικής χρήσης , που έχει φτιαχτεί με ΓΟΚ/73 , προ 40 σχεδόν ετών , υπάρχει κλιμακοστάσιο με πλατύσκαλα και ανελκυστήρας με φρεάτιο 1,25 Χ 1,40 μ.

Είναι ισόγειο με πατάρι και 2 όροφοι και το δάπεδο του τελευταίου ορόφου είναι κάτω των 9 μ. 

Υπάρχουν στους ορόφους φροντιστήρια και μου ζητήθηκε να μάθω αν το υπάρχον ασανσέρ εξυπηρετεί ΑΜΕΑ , ή μπορεί να θεωρηθεί ότι εξυπηρετεί ΑΜΕΑ . 

Επειδή έχουμε μόνο 2 στάσεις πάνω από το ισόγειο , το οποίο είναι συνεπίπεδο με το πεζοδρόμιο και διαβάζω στο ΦΕΚ 18/2002 , ότι :

1β) Αναβατόρια κατακόρυφης κίνησης με ελάχιστες διαστάσεις πλατφόρμας 0,90 Χ 1,20 και ανυψωτική ικανότητα 250 χγρ.

Το υπάρχον ασανσέρ είναι 1,00 Χ 1,20 και έχει ικανότητα 300 χγρ.

Πιστεύετε ότι θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι καλύπτει τις νέες προδιαγραφές ?

 

Αφού το φρεάτιο είναι 1,25x1,40, δεν χωρά θάλαμος 1,10x1,40 που είναι οι ελάχιστες διαστάσεις για ΑΜΕΑ.

Επίσης νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει και τουαλέτα για AMEA.  Τέλος απότι θυμάμαι, ο αριθμός μαθητών επηρεάζει τις απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά . Βρήκα και εγώ  ένα έγγραφο για τους αξιολογητές

https://career.duth.gr/portal/sites/default/files/events/Egxeiridio_axiologiton_oct_2015.pdf

Ελέγχω λοιπόν για θάλαμο 1,00 Χ 1,25 και πόρτα 0,80 μ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω α) αν είναι υποχρεωτικό να υπάρχει άνοιγμα αερισμού στην οροφή του φρεατίου ανελκυστήρα. β) Και αν ναι, τι διαστάσεις πρέπει να έχει. γ) Τέλος, εάν πρέπει το άνοιγμα να "βλέπει" σε εξωτερικό χώρο, ή μπορεί να είναι και εντός κλειστού χώρου (λ.χ. της απολήξεως κλιμακοστασίου)

δ) επίσης (συμπληρώνω), ποιά είναι η σκοπιμότητα αυτού του ανοίγματος εξαερισμού;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απαντώ στο τελευταίο, καθώς με κανονισμούς και νομοθεσίες είμαι άσχετος καθώς δεν ασχολήθηκα ποτέ.

Ο θάλαμος είναι σαν ένα έμβολο που. αν δεν υπήρχε η θυρίδα, θα δημιουργούσε κάποια υπερπίεση ή υποπίεση με την κίνησή του.

Αυτό θα δημιουργούσε κραδασμούς και ίσως ζημιές, αν δεν θα μπορούσε να εκτονωθεί από την θυρίδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.