Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαστάσεις ανελκυστήρα


avgoust

Recommended Posts

Επίσης είχα ακούσει (δεν ξέρω όμως αν έχει βάση) ότι σε περίπτωση διαρροής του υδραυλικού υγρού, εκτονώνονται οι τοξικές αναθυμιάσεις του μέσω του ανοίγματος εξαερισμού (με επιφύλαξη το μεταφέρω αυτό)

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, antloukidis said:

Ο θάλαμος είναι σαν ένα έμβολο που. αν δεν υπήρχε η θυρίδα, θα δημιουργούσε κάποια υπερπίεση ή υποπίεση με την κίνησή του.

Μας δουλευεις ετσι?

Δεν εχει κενα γυρω-γυρω?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βρεθείς δίπλα σε θυρίδα, την ώρα που κινείται ο ανελκυστήρας (εγώ έχω βρεθεί), θα δείς ότι υπάρχει σημαντική ροή αέρα. 

Αυτό αποδεικνύει ότι τα πλαϊνά κενά ανάμεσα σε φρεάτιο και θάλαμο, δεν είναι αρκετά.

Edited by antloukidis
  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

όσο έψαξα στο topic δεν βρήκα ελάχιστο ύψος θαλάμου. Βάσει του προτύπου 81.20 κάπου διάβασα ότι απαιτείται 2.20m, αλλά δεν έχω στη διάθεσή μου το πρότυπο. Γνωρίζει κάποιος; Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2021 at 1:54 ΜΜ, antloukidis said:

Ο θάλαμος είναι σαν ένα έμβολο που. αν δεν υπήρχε η θυρίδα, θα δημιουργούσε κάποια υπερπίεση ή υποπίεση με την κίνησή του.

Αυτό θα δημιουργούσε κραδασμούς και ίσως ζημιές, αν δεν θα μπορούσε να εκτονωθεί από την θυρίδα.

On 21/10/2021 at 11:35 ΜΜ, antloukidis said:

Αν βρεθείς δίπλα σε θυρίδα, την ώρα που κινείται ο ανελκυστήρας (εγώ έχω βρεθεί), θα δείς ότι υπάρχει σημαντική ροή αέρα. 

Αυτό αποδεικνύει ότι τα πλαϊνά κενά ανάμεσα σε φρεάτιο και θάλαμο, δεν είναι αρκετά.

Πολύ σωστά αυτά που λέει ο συνάδελφος @antloukidis, όντως συμβαίνουν στις κάθετες κινήσεις του ανελκυστήρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

επειδή δεν έχω βρει ξεκάθαρα στη νομοθεσία για ύψος άνω απόληξης ανελκυστήρα και μίλησα με κάποιον εγκαταστάτη ότι έχει βγει/ θα βγει νέα νομοθεσία για ανελκυστήρες χαμηλής (άνω) απόληξης, γνωρίζει κάποιος να με καθοδηγήσει;

Οι εταιρίες, ανάλογα το μοντέλο και τις διατάξεις ασφαλείας, δίνουν χαμηλά ελάχιστα ύψη τελευταίου ορόφου της τάξης (2.80-3.00m), κάτι που βοηθάει πολύ στην κατασκευή, αλλά δεν έχω βρει πού "πατάνε" και το λένε αυτό.

Όπως επίσης και για ελάχιστο ύψος κάτω απόληξης τί ισχύει;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστο καθαρό ύψος από την στάθμη τελευταίου πατώματος (+10 από την πλάκα δλδ) 3,60.

Κάτω 1,40 - αν και πολύ κατασκευαστές δίνουν κ πιστοποιητικά κ με μικρότερο.

Για το πρώτο είναι καθαρά κατασκευαστικό πρόσφατο (της τελευταίας βδομάδας) το οποίο το έβαλα σε μελέτη εφαρμογής. Το δεύτερο το μόνο που έχω βρει στην νομοθεσία είναι ότι θέλει επαρκή χώρο για ασφάλεια του συντηρητή κλπ. Νομίζω ήταν στον κτιριοδομικό κανονισμό. Τώρα αν θα προλάβει ο συντηρητής να σκύψει αν του έρχεται ο θάλαμος κατακέφαλα είναι άλλο θέμα, σημασία έχει να χωράει και στους 90 πόντους δεν χωράει.

Καλύτερα κλείσε κατασκευαστή κ συνεννοησου απευθείας μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Οι εγκύκλιος μιλάει για διαστάσεις θαλάμου σε υφιστάμενα, οπότε δε μας κάνει.

Όσον αφορά στα ύψη, οι εταιρίες αναφέρουν μικρότερα ύψη απολήξεων, ανάλογα τις ασφαλιστικές διατάξεις που θα χρησιμοποιηθούν. Απλά, ακόμα και τα 3,60 και 1,40 που βρίσκω και εγώ και αναφέρει και ο zazeng δεν έχω καταφέρει να τα βρω σε νομοθεσία... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.