Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαστάσεις ανελκυστήρα


avgoust

Recommended Posts

1,40*1,70 και 1,60*1,80 είναι αυτά που εφαρμόζω κατα κόρον και βλέπω σε μελέτες άλλων συναδέλφων. Τα θέματα αυτά είναι λυμένα χρόνια τώρα τι ζόρι τραβαει ο συγκεκριμένος υπάλληλος?

 

Επίσης γράφει σαφώς "διαφορά στάθμης μεγαλύτερης απο 9 μέτρα..." άρα δεν έχεις θέματα!

Link to comment
Share on other sites

2. Επιμένει πως σε φρεάτιο 1.50x1.70 ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ θάλαμος 1.10x1.40! Σε τεχνικά έντυπα της Kleeman που υπάρχουν στο site της προκύπτει πως χωράει μια χαρά! Υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία ΓΙΑ ΤΟ ΦΡΕΑΤΙΟ; Διαβάζω σε προηγούμενη σελίδα πως στην Εγκύκλιο 12 του 1986 "προσδιρίζεται πως ελάχιστες διαστάσεις για την τοποθέτηση ανελκυστήρα είναι: πλάτος 1,50 μ και βάθος 1,70 μ". Έχει κανείς πουθενά τη συγκεκριμένη εγκύκλιο;

 

Κατάφερα και εντόπισα τη συγκεκριμένη εγκύκλιο κρυμένη κάπου στο ΤΕΕ. Διαπιστώνω πως αναφέρει τις διαστάσεις 1.50 x 1.70 "ενδεικτικά". Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Πως ο συγκεκριμένος ελεγκτής μηχανικός έχει το δικαίωμα να ισχυρίζεται πως σε φρεάτιο 1.50 x 1.70 ΔΕΝ χωράει θάλαμος με καθαρή διάσταση 1.10 x 1.40;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η υποχρέωση σου είναι να δείξεις θάλαμο 1,10 Χ 1,40 μ.

Το πόσο θα γίνει το φρεάτιο είναι δικό σου θέμα , αρκεί να δουλεύει ο συγκεκριμμένος θάλαμος .

Τώρα γιά να είσαι άνετος με τις διαστάσεις καθώς πρέπει να υπολογίσεις και τις πόρτες και τις τυχόν στραβομάρες στο φρεάτιο , είναι καλό οι διαστάσεις του να είναι 1,50 Χ 1,80 μ.

Link to comment
Share on other sites

...είναι καλό οι διαστάσεις του να είναι 1,50 Χ 1,80 μ.

 

Θέμα αλλαγής του φρεατίου δεν τίθεται. Ο έλεγχος της αδείας έχει ολοκληρωθεί κατά 60%, δεν παίζει να αρχίσω απ' την αρχή εμβαδά κ.λπ.. Το ερώτημα είναι αν νομιμοποιείται ο ελεγκτής να ζητάει συγκεκριμένες διαστάσεις χωρίς να επικαλείται κάποιον κανονισμό. Έχει πρόβλημα με το 1.40, το οποίο θέλει να είναι 1.50. Το 1.70 σε βάθος του αρκεί. Όλα αυτά χωρίς υποστήριξη από κάποιο νόμο, εγκύκλιο ή κανονισμό.

 

Τελικά, γι' ακόμη μια φορά η ασάφεια του νόμου μας δημιουργεί προβλήματα. Αν έλεγε σε συνέχεια των ελαχίστων διαστάσεων του θαλάμου πως "Η διαστασιολόγηση του φρεατίου του ανελκυστήρα είναι ευθύνη του μελετητή μηχανικού" π.χ. πιστεύω πως δεν θα υπήρχε αυτό το πρόβλημα. Βέβαια, ο ελεγκτής μηχανικός μου ανέφερε πως η ευθύνη είναι αυτού που υπογράφει τα σχέδια... Δε βγαίνει άκρη!

Link to comment
Share on other sites

βρες ένα φυλλάδιο και πες του ΑΥΤΟ θα βάλω να ξεμπερδεύεις

 

μετά ψάξε και για κανένα φυλλάδιο για πόρτες :P

Link to comment
Share on other sites

βρες ένα φυλλάδιο και πες του ΑΥΤΟ θα βάλω να ξεμπερδεύεις

 

Το θέμα είναι πως έχω ήδη βρει φυλλάδιο (σελίδες 10,11), αλλά μου λέει πως αυτά ισχύουν για κατακόρυφη απόκλιση έως 2cm. Και επειδή Η ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ μόνο 2cm κατακ. απόκλιση, δεν το δέχεται!

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα τρελαθούμε τελείως?

Από που προκύπτει πως θα υπάρχει σίγουρα κατακόρυφη απόκλιση????

Και στο κάτω κάτω αυτό δεν είναι δικιά του δουλειά, αλλά του ελέγχου για την πιστοποίηση του ανελκυστήρα. Μήπως θα τον κάνει αυτός τον έλεγχο???

Η ντεμέκ και καλά θέλει να σε προστατεύσει από μελλοντικά κατασκευαστικά λάθη!!!!!!

 

thanar, προϊστάμενο δεν έχει η υπηρεσία???? Αυτός τι λέει??

Επίσης ο μηχανολόγος που έχει υπογράψει την μελέτη, τι λέει? Δεν έχει περάσει ποτέ από αυτόν τον υπάλληλο ανελκυστήρα με τέτοιες διαστάσεις???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν θέλει να προστατεύσει τον συνάδελφο από κατασκευαστικά λάθη . Τον εαυτό του θέλει να προστατεύσει , γιατί αν γίνει στραβό το φρεάτιο και δεν μπαίνει ο ανελκυστήρας , ο δικηγόρος ενός αγοραστή διαμερίσματος , θα στείλει στον εισαγγελέα τον υπάλληλο που δεν έλεγξε τις διαστάσεις του φρεατίου και άντε μετά να τρέχει . Οπότε ο φόβος φυλάει τα έρημα .

 

Μπορεί να μας την σπάνε πολλοί συνάδελφοι στις πολεοδομίες , αλλά μπροστά στους δικηγόρους είναι περιστέρια και πολλοί έχουν τραβήξει από αυτούς πολλά , ακριβώς γιατί θεώρησαν επουσιώδες κάτι .

Link to comment
Share on other sites

... ο δικηγόρος ενός αγοραστή διαμερίσματος , θα στείλει στον εισαγγελέα τον υπάλληλο που δεν έλεγξε τις διαστάσεις του φρεατίου ...

Μόνο στην επιστημονική φαντασία θα μπορούσε να υπάρξει μία τέτοια περίπτωση. Στην Ελλάδα που ζούμε βέβαια, έχουμε την χαρά :smile: να ζούμε σενάρια επιστημονικής φαντασίας καθημερινά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να τα προωθούμε και να τα αξιολογούμε ως σοβαρά (τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας εννοώ).

 

Να υποθέσω BAS, ότι δεν συμμερίζεσαι την αντίληψη του υπάλληλου της πολεοδομίας, αλλά απλώς δίνεις το σκεπτικό του;

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι μου είπε πάντως ο υπάλληλος της Πολεοδομίας σε σχετική μου πλάγια ερώτηση, αυτός δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως ευθύνη. Η ευθύνει βαρύνει εξ' ολοκλήρου τονιδιώτη μηχανικό που υπογράφει τη μελέτη. Ο συνεργάτης μου μηχανολόγος επιμένει κι αυτός πως μια χαρά μας φτάνει το 1.50x1.70 φρεάτιο, θα πάμε αύριο μάλλον από κει και βλέπουμε. Σε προϊστάμενο δεν θέλω να φτάσω, προσπαθώ πάντα να αποφεύγω τέτοιου είδους μέτρα. Αν ήταν δικό μου το σπίτι και με έπαιρνε να το τραβήξω όμως, εννοείται ότι θα πήγαινα! Όσον αφορά το γιατί το ψάχνει τόσο... τι να πω... Απ' ότι έχω καταλάβει με τη μέχρι τώρα συμπεριφορά του, μάλλον τη βρίσκει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.