Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαστάσεις ανελκυστήρα


avgoust

Recommended Posts

Πάρε ένα τηλέφωνο στο γραφείο ανελκυστήρων που θα αναλάβει την εγκατάσταση. Θα χαρούν να σε βοηθήσουν στα τεχνικά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν, για Υποχρεωτικό Ανελκυστήρα, έχουμε και λέμε :

 

α) ελάχιστες διαστάσεις θαλάμου : πλάτος = 1,10μ / βάθος = 1,40μ / εμβαδόν = 1,54μ2>1,50μ2

 

β) ελάχιστες διαστάσεις φρεατίου (οπής) : πλάτος = 1,50μ('η μήπως 1,40μ??) / βάθος = 1,70μ

 

Ερωτήσεις :

 

1. Σπάω το κεφάλι μου να βρω γραμμένα κάπου επίσημα τα παραπάνω (ένα link θα βοηθούσε...)

 

2. Είναι ανελαστικό το ελάχιστο ΠΛΑΤΟΣ θαλάμου = 1,10μ / ΒΑΘΟΣ θαλάμου = 1,40μ

ή μπορώ να σχεδιάσω ΒΑΘΟΣ θαλάμου = 1,10μ / ΠΛΑΤΟΣ θαλάμου = 1,40μ,

δηλαδή θάλαμος μακρόστενος ή ... στενόμακρος?

 

3. Είναι απαραίτητο από κανονισμό να έχω τοιχίο "Π" (δεξιά-πίσω-αριστερά)?

Δεν μπορώ να έχω :

δύο "φτερά" εκατέρωθεν (δεξιά-αριστερά)

ή τοιχίο "Γ" (δεξιά-πίσω),

εφόσον ο κατασκευαστής μπορεί να στήσει τον εν λόγω ανελκυστήρα επί αντίστοιχης "πλάτης" ?

Link to comment
Share on other sites

1) Ν2831-00 ΆΡΘΡΟ 28: ΕΙΔΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ δίνει τις ελάχιστες απαιτούμενες διαστάσεις για το θάλαμο μόνο. Για να χωρέσει αυτός ο θάλαμος χρειάζεται φρεάτιο 1.50x1.70 (μετά απο επικοινωνία με κατασκευαστές ανελκυστήρων)

 

2) Δεν το γνωρίζω σίγουρα οπότε και δεν απαντώ

 

3) Νομίζω οτι δεν υπάρχει υποχρέωση από κάποιον νόμο αλλά είσαι σίγουρος οτι μπορεί να κατασκευαστεί αυτό?

Μπορείς να απευθυνθείς σε εταιρίες που κατασκευάζουν ανελκυστήρες και θα σε κατατοπίσουν για το τι μπορούν να κατασκευάσουν και τι όχι!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1) Πρέπει να το αναφέρει σε σχετική διάταξη για ΑΜΕΑ. Κάπου την έχω αλλά ψάξε βρές...

2) Τελευταία μελέτη που πήγα σε μια πολεο το είχα αναποδα (1,1 στο βάθος) και μου το έβγαλε παρατήρηση ο πολεοδόμος.

3)Δεν νομίζω να είναι νόμος αλλά συνήθως έτσι γίνεται. Συζήτα το και με έναν κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

http://www.tee.gr/teeassoc/urban/teelar/law/lpn/egk1286.htm

Εγκ-20504/2314/12/12-2-86

Εγκ-12/86

[ΙΣΧΥΕΙ από 12-2-86]

Οδηγίες για την εφαρμογή του ΓΟΚ/85

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ

?(Σ.Σ. ΠΡΟΣΟΧΗ: Επειδή στο ΓΟΚ/85 έγιναν ορισμένες τροποποιήσεις μετά την έκδοση της παρούσας ερμηνευτικής εγκυκλίου θα πρέπει να ελέγχονται με ιδιαίτερη προσοχή τα αντίστοιχα άρθρα του ΓΟΚ προς διαπίστωση των τυχών μεταβολών όπως επίσης και τα αντίστοιχα άρθρα του Κτιριοδομικού Κανονισμού).

ΑΡΘΡΟΝ-29. ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.

Παρ.5: Επισημαίνεται ότι, για την εξυπηρέτηση ατόμων με ειδικές ανάγκες, δε όλες τις κατοικίες όπου επιβάλλεται ανελκυστήρας (δηλ. με 4 ή πλέον ορόφους), καθώς και σε κτίρια γραφείων, κοινοφελών οργανισμών, ΝΠΔΔ και Δημοσίου Τομέα, επιβάλλεται η κατασκευή ενός τουλάχιστον ανελκυστήρα με καθορισμένες ελάχιστες διαστάσεις, καθώς και η κατασκευή ράμπας που συνδέει τον ανελκυστήρα με την στάθμη του πεζοδρομίου με κλίση το πολύ 6%.

Ενδεικτικά για να είναι δυνατή η κατασκευή ανελκυστήρα πρέπει να έχει ελάχιστες διαστάσεις πλάτους 1,50 μ. και βάθους 1,70 μ.

Διευκρινίζεται ότι η ΠΙΛΟΤΙΣ θεωρείται όροφος για την εφαρμογή των πιο πάνω διατάξεων.

http://www.tee.gr/teeassoc/urban/teelar/law/lpn/egr16603.htm

Εγγρ-16603/2483/87.

[ ΙΣΧΥΕΙ απο 24.2.1987 ]

Διαστάσεις φρέατος ανελκυστήρα

Σε απάντηση της αίτησής σας, σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με το Ν-1577/85 (άρθρο 29 παρ. 5α) οι ελάχιστες εσωτερικές διαστάσεις ανελκυστήρα πλάτος και μήκος καθορίζονται σε 1,10 μ. και 1,40 μ. αντίστοιχα και για τα κτίρια με χρήση κατοικίας, για τα οποία είναι υποχρεωτική η κατασκευή ανελκυστήρα.

Οι διαστάσεις του φρεατίου 1,50 μ. χ 1,70 μ., που αναφέρονται στην Εγκ-12/86 είναι ενδεικτικές. ΣΧΕΤ-ΝΟΜ Αρθ-29 παρ.5α του ΓΟΚ/85. Εγκ-12/86.

http://www.tee.gr/teeassoc/urban/teelar/law/lpn/egr53351.htm

Εγγρ-53351/9515/86.

[ ΙΣΧΥΕΙ απο 27.8.1986 ]

Διαστάσεις ανελκυστήρα που κατασκευάζεται προαιρετικάΣας στέλνουμε φωτοαντίγραφο αίτησης κ. Α.Μ. με την οποία ζητάει πληροφορίες για τις διαστάσεις ανελκυστήρα που κατασκευάζεται προεραιτικά σε τριόροφη οικοδομή, και σας πληροφορούμε ότι οι διαστάσεις του ανελκυστήρα που αναφέρονται στις διατάξεις της παρ. 5α του Αρθ-29 του ΓΟΚ/85 αφορούν κτίρια στα οποία η κατασκευή ανελκυστήρα είναι υποχρεωτική. Οι διαστάσεις του προεραιτικά κατασκευαζομένου ανελκυστήρα μπορούν να είναι μικρότερες από τις οριζόμενες με τις πιο πάνω διατάξεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

3. Είναι απαραίτητο από κανονισμό να έχω τοιχίο "Π" (δεξιά-πίσω-αριστερά)?

Δεν μπορώ να έχω :

δύο "φτερά" εκατέρωθεν (δεξιά-αριστερά)

ή τοιχίο "Γ" (δεξιά-πίσω),

εφόσον ο κατασκευαστής μπορεί να στήσει τον εν λόγω ανελκυστήρα επί αντίστοιχης "πλάτης" ?

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει νόμος, αλλά πρακτικά δεν χρειάζεται Π. Αν η πλάτη μόνο είναι τοιχίο, αρκεί για να στηριχθούν οι οδηγοί.

 

Μπορεί και να μην υπάρχει τοιχίο παρά μόνο τοιχοποιία με 2 σενάζ ανά όροφο. Πάλι αρκεί, αφού οι οδηγοί μπορούν να στηρίζονται στα δοκάρια και τα σενάζ σε αποστάσεις <1,10m. Βέβαια το τελευταίο δεν μπορώ να το τεκμηριώσω στατικά.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,thanx για τις απαντήσεις σας...

Από το post της Myri αντιλαμβάνομαι οτι ΔΕΝ "παίζει" πλάτος=1,40 / βάθος=1,10,

αφού ορίζεται ρητά Min πλάτος=1,10 / Min βάθος = 1,40,

εκτός αν κάποιος έχει κάποια άλλη ερμηνευτική...

@thalia & qwert :

Ναι, είδα αντίστοιχη διάταξη τοιχίων (όχι συμβατικό "Π") σε φυλλάδιο κατασκευαστή,

γι'αυτό ρωτάω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να συνεχισω με μια ερωτηση..

Σε κατοικια διωροφη...

Που δεν υποχρεουσε για τοποθετηση ανελκυστηρα..

 

Μπορω να δειξει κανονικα στα αρχιτεκτονικα-στατικα το φρεατιο????

Θα εχω προβλημα με την πολεοδομια??

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αλλά θα κάνεις και κανονική μελέτη ανελκυστήρα με όσα άτομα προκύπτουν από τις διαστάσεις που θα βάλεις, και φυσκά θα βγεί και αμοιβή. Το λέω εκ προσωπικής πείρας από πολεοδομίες Θεσσαλονίκης.

Link to comment
Share on other sites

να σου πω, εμένα για προεραιτικό ανελκυστήρα δεν μου ζήτησαν ποτέ μελέτη

 

όμως αν θες τη γνώμη μου και να ζητήσουν δε χάλασε ο κόσμος, ίσα ισα που αυτό θα ήταν το πιο σωστό

διότι έτσι δε θα βάζουμε διαστάσεις από το κεφάλι μας

 

άσε που ισως απαιτηθεί η μελέτη λόγω ΚΕΝΑΚ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.