Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαστάσεις ανελκυστήρα


avgoust

Recommended Posts

Δεν υπάρχει παραδοσιακότητα στο σχεδιασμό ανελκυστήρων.

Ότι θέλει ο πελάτης και ότι υπάρχει στην αγορά ο μηχανικός μπορεί να το σχεδιάσει στο κτήριο.

Η Kleemann έχει μοντέλο με ελάχιστο βάθος 0,3 μ. και ύψος 2,6 μ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από τη μικρή εμπειρία που έχω στο θέμα κ εγώ αυτό έχω καταλάβει.

Το ξανακοίταξα πάντως με την ευκαιρία κ στον κτιριοδομικό έχει μόνο το εξής:

ε. Η ελεύθερη απόσταση μεταξύ του ανώτατου σημείου της οροφής του θαλάμου και του κατώτατου σημείου της οροφής του φρέατος πρέπει να είναι τουλάχιστο 1,15 μ.

Κ αυτό μόνο για υδραυλικούς ανελκυστήρες.

Επίσης αναφέρει την ΥΑ 18173/30.8.88 (ΕΛΟΓ-ΕΝ 81.1/88) "Κατασκευή, εγκατάσταση και λειτουργία ηλεκτροκίνητων ανελκυστήρων" (ΦΕΚ 664/1/4) η οποία καταργήθηκε από την Υ.Α. Φ.9.2/οικ. 32803/1308/1997 (ΦΕΚ των/β) η οποία με τη σειρά της αντικαταστάθηκε από την Υ.Α. 39507/167/Φ.9.2/2016 (ΦΕΚ 1047/Β` 13.4.2016) η οποία λέει μονο

2.2. Ο ανελκυστήρας πρέπει να κατασκευάζεται και να  
σχεδιάζεται ούτως ώστε να εμποδίζεται τυχόν σύνθλιψη όταν ο θαλαμίσκος βρίσκεται σε μια από τις οριακές  
θέσεις της διαδρομής του.
Τούτο μπορεί να επιτευχθεί εφόσον προβλεφθεί ελεύ−
θερος χώρος ή καταφύγιο πέραν των οριακών θέσεων.
Σε ειδικές περιπτώσεις, ενώ επαφίεται στα κράτη  
μέλη η δυνατότητα προηγούμενης σύμφωνης γνώμης  
τους, ιδίως όσον αφορά υφιστάμενα κτίρια, όταν δεν  
είναι δυνατόν να εφαρμοσθεί η προαναφερόμενη λύση  
μπορούν να προβλέπονται άλλα κατάλληλα μέσα για  
την αποφυγή του κινδύνου αυτού.

Στο παράρτημα Ι.

Τον κτιριοδομικό τον κοίταξα από τη σελίδα του ΤΕΕ, στις τροποποιησεις που έριξα μια ματιά στους τίτλους δεν είδα ανελκυστήρες. Τις ΥΑ τις βρήκα στην ΕΛΙΝΥΑΕ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zazeng said:

Τον κτιριοδομικό τον κοίταξα από τη σελίδα του ΤΕΕ, στις τροποποιησεις που έριξα μια ματιά στους τίτλους δεν είδα ανελκυστήρες. Τις ΥΑ τις βρήκα στην ΕΛΙΝΥΑΕ.

 

Στη χώρα πλέον ισχύει το EN 81-20 για τα θέματα αυτά.

Στο κεφάλαιο 5... έχει τις σχετικές διατάξεις που μας αφορούν.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω σε μονοκατοικία που αποτελείται από ισόγειο και Α όροφο ο ιδιοκτήτης θέλει να τοποθετήσει ανελκυστήρα (δεν υπάρχει απαίτηση από τον κτιριοδομικό). Μπορώ να φτιάξω θάλαμο 1χ1.25 (σύμφωνα με την εγκύκλιο για τα υφιστάμενα εφόσον δεν απαιτείται η μελέτη ή είμαι αναγκασμένος να πάω με το 1.10χ1.40?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Καλησπέρα, ποιες είναι οι εσωτερικές διαστάσεις φρεατίου καθώς και θαλάμου για τους ανελκυστήρες οι οποίες ισχύουν σήμερα για νέα πολυκατοικια; στην νομοθεσία δεν μπορώ να βρω επ' ακριβώς τις διαστάσεις αυτές. Έχω βρει κάποιες ελάχιστες διαστάσεις σε κάποια site αλλά θέλω να εξακριβώσω αν αυτές είναι οι σωστές

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.