Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαστάσεις ανελκυστήρα


avgoust

Recommended Posts

Νιέτ ... Στα ΦΕΚ θα βρεις μόνο την αναφορά πως τα αντίστοιχα έγγραφα αποτελούν ιδιοκτησία των ΕΛΟΤ / ΤΕΕ και ότι αποτελούν νόμους του κράτους .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αλήθεια τέτοιο ΦΕΚ που να λέει ότι το ΕΛΟΤ τάδε ή η ΤΟΤΕΕ δείνα είναι νόμος; Μήπως έχεις πρόχειρο κανένα παράδειγμα;

 

Εφόσον αποτελούν νόμους του κράτους δεν θα έπρεπε η πρόσβαση σ' αυτούς τους κανονισμούς ή προδιαγραφές να είναι ελεύθερη και ΔΩΡΕΑΝ;

Αν δηλαδή εγώ σου δώσω άνευ αμοιβής αντίγραφο την ΤΟΤΕΕ τάδε είμαι υπόλογος για κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων;

Link to comment
Share on other sites

Καλά , είμαστε και οι δύο για δέσιμο ! Ο ένας απαντάει νωρίς το πρωί και ο άλλος αργά το βράδυ ! Λοιπόν , σε μερικές ώρες (δηλαδή το πρωί που θα πάω στο γραφείο - άαααοουυυυυμμμ) θα σκανάρω και θα σου στείλω παράδειγμα . Καλυνύχτα (μάλλον πια καλημέρα !) .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. :D

Η διαφορά σε ώρες είναι μικρή. Ούτε Αθήνα-Νέα Υόρκη δεν κάνεις.

Τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να μιλάμε και οι δυο βράδυ. Αν εσύ είσαι στην Ελλάδα και εγώ στη Νέα Υόρκη. :lol:

Thanks in advance.

Link to comment
Share on other sites

Στη Νέα Υόρκη βρίσκεσαι ; ! ! Καλά να περάσεις ! Μακάρι να είμουνα και εγώ εκεί . Πάντως κάποιο λάθος έγινε με την ώρα , διότι την ώρα που έγραψα το παραπάνω μύνημα , κόντευε 04:00 τα χαράματα . Τέλος πάντων .

Σκανάρισα τις πρώτες σελίδες της ΤΟΤΕΕ 2412 του 1986 πέρι εγκαταστάσεων Αποχέτευσης :

 

Στην πρώτη σελίδα , φαίνεται πως απαγορεύται η αναδημοσίευση αλλά και η μετάδοση χώρίς την έγκριση του ΤΕΕ . :

image0ua6.jpg

 

Στην επόμενη σελίδα φαίνεται το ΦΕΚ στο οποίο δησιεύτηκε η έγκριση της συγκεκριμένης ΤΟΤΕΕ και πως πλέον είναι υποχρεωτική η εφαρμογή της .

image1mr0.jpg

 

Στην επόμενη σελίδα τελιώνει το συγκεκριμένο ΦΕΚ . Η παράγραφος 4 που λέει "Να δημοσιευτεί η παρούσα" , αναφέρεται στη συγεκριμένη Υπουργική Απόφαση , όχι στην ίδια την ΤΟΤΕΕ :

image2jk7.jpg

 

 

Το έχω ψάξει το ζήτημα ... Όπως ξέρεις , στο δωρεάν πρόγραμμά μου ΠΙΞΙΣ έχω συγκεντρώσει ατέλειωτη νομοθεσία και έχω μπει στον πειρασμό να προσθέσω και τις ΤΟΤΕΕ , αλλά δεν το κάνω για να μην με πάνε μέσα !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ελαχιστες διαστασεις ανελκυστηρα σε μια πολυκατοικια δεν ειναι 1,50*1,70?

αν το κτιριο εχει υψος απο 9 μετρα και κατω οι ελαχιστες διαστασεις γινονται 1,30*1,30?μου το ειπαν .δεν το ειδα καπου.αν ξερει καποιος σιγουρα ας απαντησει.ευχαριστω!

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι...

 

έχω κάνει μια μελέτη μεζονέτας στην οποία θα κατασκευαστεί και ανελκυστήρας. Πόσο είναι η ελάχηστη διάσταση για ανελκυστήρα 3 ατόμων?

εγώ μετά βίας έχω φρεάτιο καθαρής διάστασης 1Χ1..αρκεί αυτή η διάσταση? και συνήθως πόσο εξέχει από την οροφή του κτιρίου το φρεάτιο? και πόση η διάσταση για το μηχανοστάσιο του...?

Link to comment
Share on other sites

από ότι κατάλαβα δεν επιβάλετε από την άδεια ανελκυστήρας, σωστά;

 

Υπάρχουν ανελκυστήρες και χωρίς μηχανοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή σου δεν απαιτείται ανελκυστήρας.

Αν απαιτούνταν το 1,00x1,00μ είναι πολύ λίγο.

Από τη στάθμη του δαπέδου του τελευταίου ορόφου που εξυπηρετεί ο ανελκυστήρας μέχρι το ανώτερο ύψος του φρεατίου η διάσταση πρέπει να είναι >3,60μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.