Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαστάσεις ανελκυστήρα


avgoust

Recommended Posts

Για 3 άτομα, βάρος φορτίου 225 κιλά και ωφέλιμη επιφ. θαλάμου 0,70 m2.

Χρειάζεσαι θάλαμο 0,80Χ0,90... πράγμα αδύνατο κατά την άποψη μου σε φρεάτιο 1Χ1.

Για 2 άτομα, με θάλαμο 0,80Χ0,70 νομίζω ότι είναι καλύτερα.

Συνήθως ο ανελκυστήρας εξέχει από την τελευταία πλάκα 0,85 μ.

Μηχανοστάσιο εγώ σε μελέτες χρησιμοποιώ συνήθως 1,40Χ1,70, αν και στην πράξη έχουμε δει και μικρότερα.

Οι ανελκυστήρες χωρίς μηχανοστάσιο, ναι μεν λύνουν το πρόβλημα της τοποθέτησης στο χώρο ενός extra δωματίου, αλλά απαιτούν μεγαλύτερες διαστάσεις φρεατίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με κάποια εταιρία που τοποθετεί ανελκυστήρες. Εγώ νομίζω οτι αρκεί. Αλλά ποτέ δεν μου έχει τύχει τόσο μικρό φρεάτιο....:???:

Ενημέρωσε μας αν έχεις μια οριστική απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή εγώ τώρα το είδα και ανεξάρτητα από τις ημερομηνίες , έχω να πω τα εξής:

Πρακτικά η απαίτηση ανελκυστήρα σημαίνει ότι ο θάλαμος θα έχει διαστάσεις, 1,10 μ. (πλάτος) και 1,40 μ. (βάθος). Αν θέλουμε μεγαλύτερες διαστάσεις είμαστε σε θέση να επιλέξουμε ανά περίπτωση.

Η μέχρι πρότεινος σχεδίαση στα αρχιτεκτονικά φρεατίου 1,40 μ. Χ 1,70 μ. πέρναγε μεν από την πολεοδομία ,αλλά δημιουργούσε πολλές φορές προβλήματα στις Νομαρχίες για την καταχώρηση στο μητρώο.

Το ΦΕΚ 815/Β/1997 έλεγε, ότι ο κατασκευαστής του κτιρίου και ο εγκαταστάτης ανταλλάσουν πληροφορίες προκειμένου να μην υπάρχουν ελλείψεις.

Οι περισσότεροι σχεδίαζαν αυτά τα φρεάτια για υδραυλικούς ανελκυστήρες, που δεν βγάινει με τίποτα.

Στον κτιριοδομικό αναφέρει ότι απαίτηση υπάρχει αν η διαδρομή είναι πάνω από 9 μ. από το ύψος κύριας εισόδου (π.χ ισ-1-2-3-4) κάποια στιγμή αυτό το 9 μ. έγινε για ένα εξάμηνο 10 μ. και μετά ξανάγινε 9 μ.

Αν δεν υπάρχει απαίτηση , τότε οι διαστάσεις είναι επιλογής του ..... όποιου.

Οι πόρτες επίσης πρέπει να έχουν άνοιγμα 85 εκατ. σε νέα οικοδ. άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε μελλοντικό κτίριο 3ορόφων (μέγιστο ύψος 8,50μ) με υπόγειο θέλουμε να τοποθετήσουμε ανελκυστήρα και στα 4 επίπεδα .

-Οι εσωτερικές διαστάσεις του φρεατίου αν κατάλαβα καλά από τα παραπάνω θα είναι το ελάχιστο 1,50χ1,70?

-Ποιες οι ελάχιστες απαιτούμενες διαστάσεις αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί και από άτομο με ειδικές ανάγκες ?

-Απαιτείται η υποβολή μελέτης στην Πολεοδομία (Πολεοδομία Αν. Αττικής , Παλλήνη)?

Link to comment
Share on other sites

Άδεια από την πολεοδομία θα χρειαστείς αν το δείχνεις στα αρχιτεκτονικά.

Οι ελάχιστες διαστάσεις για την πολεοδομία εδώ είναι 1,50x1,70m αν και από τους κανονισμούς απαιτούνται μικρότερες διαστάσεις αν θυμάμαι καλά.

Στα downloads θα βρεις αρκετά πραγματάκια, ίσως και αυτό που αναζητάς για ΑΜΕΑ. Ψάξε επίσης στους ιστότοπους κατασκευαστών όπως η Kleemann.

Link to comment
Share on other sites

Οι ελάχιστες διαστάσεις για την πολεοδομία εδώ είναι 1,50x1,70m ...

 

Στην περίπτωση τριόροφης οικοδομής όπου η μέγιστη διαδρομή θαλάμου δεν ξεπερνάει τα 9,00 μ μπορεί να μπεί και μικρότερο φρεάτιο. Τα 9,00 μ. δεν αφορούν τη συνολική διαδρομή του θαλάμου, αλλά τη διαδρομή από το επίπεδο εισαγωγής στον ανελκυστήρα (ισόγειο). Άρα μπορεί να πάει και στο υπόγειο με μικρό φρεάτιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Θα ήθελα μερικές συγκεκριμένες απαντήσεις για 1-2 θεματάκια που έχουν προκύψει κατά τη διαδικασία ελέγχου παθητικής πυροπροστασίας (!!!) σε γνωστό υπάλληλο της οικίας πολεοδομίας.

 

1. Επιμένει ότι επιβάλλεται η κατασκευή ανελκυστήρα "όταν το δάπεδο ορόφου ή τμήματος ορόφου έχει διαφορά στάθμης μεγαλύτερη από ή και ίση με 9 μέτρα από την οριστική στάθμη του περιβάλλοντος εδάφους". Εγώ γνωρίζω πως στο άρθρο 29 του Κτιριοδομικού, παρ. 1.1 αναφέρει για μεγαλύτερη διαφορά από 9m. Δεν λέει πουθενά για ΙΣΗ με 9m υψομετρική διαφορά! Από το κεφάλι του το βγάζει μάλλον, ε;

 

2. Επιμένει πως σε φρεάτιο 1.50x1.70 ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ θάλαμος 1.10x1.40! Σε τεχνικά έντυπα της Kleeman που υπάρχουν στο site της προκύπτει πως χωράει μια χαρά! Υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία ΓΙΑ ΤΟ ΦΡΕΑΤΙΟ; Διαβάζω σε προηγούμενη σελίδα πως στην Εγκύκλιο 12 του 1986 "προσδιρίζεται πως ελάχιστες διαστάσεις για την τοποθέτηση ανελκυστήρα είναι: πλάτος 1,50 μ και βάθος 1,70 μ". Έχει κανείς πουθενά τη συγκεκριμένη εγκύκλιο;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.