Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαίωμα υψούν για την Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου


Recommended Posts

επομενως, εχει γινει συσταση καθετης  στο όλο οικοπεδο...

η πρωτη οικοδομη εχει εξαντλησει τον σδ  και "ονειρευονται" την αυξηση του σδ  στο "μελλον"...

Σε αυτην  εχει γινει συσταση και ΟΙ.

Αρα,  παει ξεχωριστα καθε καθετη, λογω υπαρξης συστασης ΟΙ και καθετης στην πρωτη οικοδομη.

βασιλη,

Σωστη ειναι η "στοα" με το 9 του ΝΟΚ [υψος οσο το ισογειο]

 
Άρθρο 9 - Δουλείες σε ακίνητα (ΟΙΚ)
1. Απαγορεύεται η σύσταση δουλειών, οι οποίες συνεπάγονται περιορισμό της δυνατότητας ανέγερσης ή επέκτασης των
κτιρίων ή εγκαταστάσεων, σύμφωνα με τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις.

Από την απαγόρευση αυτή εξαιρείται η δουλεία διόδου, εφόσον αποτελεί τη μοναδική δίοδο προς κοινόχρηστο χώρο
οικοπέδου ή κτιρίου ή αυτοτελούς από πλευράς δόμησης ορόφου, η οποία μπορεί να περιορίζεται στη χρήση της στάθμης
του ισογείου. Δικαιοπραξίες που αντιβαίνουν στις διατάξεις της παραγράφου αυτής είναι απολύτως άκυρες.

 

Πώς "θεραπευεται" αυτη η αβλεψια για το ελλείπον χιλιοστο...δεν αφορα εσενα

[...σαν πολυ ευκολο το δειχνουν...Καλη τους τυχη]

καλησπερα θεοδωρε

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Θόδωρε

Έμπλεξα με συμβολαιογράφο άσχετη-ότι θέλεις φέρε μου,  μου είπε!

Δημήτρη σε ευχαριστώ

Το τμήμα Α-Β-Α1-Β1 δεν περιγράφεται ως κάθετη με εμβαδό κλπ -

Link to comment
Share on other sites

αμα αναφερεται σαν "τμημα" με στοιχεια Α-Β-Α1-Β1  και με δικα του χιλιοστα,  μονον καθετη μπορει να ειναι...

[μπορει να λεει καπου και με τις διαταξεις του νδ 1024/78...]

αμα το κανει, να μας πεις αν το πηγε  με  το 100%  των συνιδιοκτητων ολοκληρου του οικοπεδου....διοτι το χιλιοστο δεν λειπει απο συγκεκριμενο τμημα....  ή πώς αλλοιως....

 

Link to comment
Share on other sites

χιλιοστά και εμβαδό δεν έχει το τμήμα Δημήτρη! απλά απεικονίζεται κατά θέση στο τ.δ της σύστασης

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΚΑΝΑ said:

 Συνάδελφοι έχω την εξής περίεργη περίπτωση

Σε οικόπεδο με μεγάλο βάθος υπάρχει μια 4/οροφη οικοδομή με υπόγειο και   με στοά στο ισόγειο μέσω της οποίας γίνεται η πρόσβαση στον πίσω  μεγάλο ακάλυπτο χώρο

Βάση της υπάρχουσας σύστασης Ο.Ι  προβλέπεται ποσοστό 7,9% ως μελλοντική δόμηση (όχι καθ' ύψος) αλλά στο τμήμα Α-Β-Α1-Β1 του πίσω ακαλύπτου

Τώρα μου ζητήθηκε να εκδώσω Η.Τ.Κ  μονομερούς τροποποίησης του ποσοστού από 7,90 σε 7,91 τις χιλίοις (γιατί ο πίνακας υπολείπεται   του 1000/1000) και το ερώτημα μου είναι αν πρέπει να ελέγξω τις αυθαιρεσίες όλων των υφισταμένων κτισμάτων- αν πρέπει να ανεβάσω σχέδια κλπ ή αν αρκεί  να ελέγξω μόνο αν    υλοποιήθηκε ή όχι  το μελλοντικό ποσοστό στο τμήμα που προανέφερα??

 

εγω απαντησα στο παραπανω

θεωρω οτι εχεις μια οικοδομη σε καθετη με συσταση ΟΙ

και ενα ξεχωριστο τμημα με 7,90 δικα του χιλιοστα για μελλοντικη επεκταση

[προφανως αλλη καθετη]

θα δουμε τι θα σου ζητησει

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, dimitris GM said:

εγω απαντησα στο παραπανω

θεωρω οτι εχεις μια οικοδομη σε καθετη με συσταση ΟΙ

και ενα ξεχωριστο τμημα με 7,90 δικα του χιλιοστα για μελλοντικη επεκταση

[προφανως αλλη καθετη]

θα δουμε τι θα σου ζητησει

 

ναι Δημήτρη πες ότι την εκλαμβάνω ως άλλη κάθετη (που δημιουργήθηκε από την υπάρχουσα  Σ.Ο.Ι)

Όταν όμως αλλάξω το ποσοστό της μιάς κάθετης, δεν αλλάζω και την υπάρχουσα Σ.Ο.Ι??

(Με αυτό προβληματίζομαι και σας έθεσα το ερώτημα)

Link to comment
Share on other sites

δξ αν και πού γραφεται το "ποσοστο"

εσυ δεν θα αλλαξεις τπτ...

Τι αλλαγες θα κανει η συμβ/φος   και πώς, δεν σε ενδιαφερει.

Εαυ βεβαιωνεις με βαση  τα στοιχεια που εχεις.

κι αν θες μπες στο ΚΑΕΚ και τυπωσε τον πινακα ιδιοκτησιων.

 

3 ώρες πριν, kan62 said:

Βασίλη, δεν ανακατεύεσαι με τους άλλους.

Δίνεις τη βεβαίωση αδόμητου στην έκταση αυτή και καταχωρείς στην ΗΤΚ και το οικόπεδο γιατί από ότι φαντάζομαι είσαι ο πρώτος μηχανικός του.

Τα άλλα είναι θέματα του συμβολαιογράφου.

οπως ειπε και ο Θοδωρος...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 
ΕΡΩΤΟΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΕΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΤΚ-6/2022

14. Πως γίνεται η καταχώριση ΗΤΚ για δικαίωμα υψούν;  
Για  τη συμπλήρωση  ΗΤΚ  δικαιώματος  υψούν  που  αποτελεί  αυτοτελή  ιδιοκτησία,  γίνεται 
ξεχωριστή καταχώριση ιδιοκτησίας. 
Στο  οικόπεδο/γήπεδο,  εφόσον  υφίσταται  κτίσμα,  στο  πεδίο  "Αδόμητο"  επιλέγετε  ΟΧΙ.  Στον 
"Αριθμό Ιδιοκτησιών" εισάγετε τον αντίστοιχο αριθμό, αθροίζοντας και το δικαίωμα υψούν, 
για το οποίο εισάγετε μία ξεχωριστή ιδιοκτησία.  
Στα «Στοιχεία ιδιοκτησίας», στο πεδίο «Υλοποιημένη ιδιοκτησία» επιλέγετε ΟΧΙ. Στην καρτέλα 
"Πράξεις" καταχωρίζετε τις πράξεις εκτέλεσης οικοδομικών εργασιών που έχουν εκδοθεί στο 
ακίνητο, κάνοντας  αναφορά  στην  Τεχνική  έκθεση  ότι  αφορούν  την  υποκείμενη  κατασκευή. 
Στην καρτέλα "Επιφάνειες" δεν εισάγετε στοιχεία. 
Κατά την έκδοση του Πιστοποιητικού Πληρότητας επιλέγετε Τύπο Βεβαίωσης 3 (αδόμητο). 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

αν έχω μελλοντικό με ποσοστό συν/σίας 9%0 και εμβαδό 100τ.μ,  πάλι δεν χρειάζεται να αναγράψω  τ.μ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.