Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός με μπλοκάκι - Αμοιβή Λογιστή


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πρόσφατα ξεκίνησα νέα δουλειά και για πρώτη μου φορά γίνομαι κι εγώ "μισθωτός με μπλοκάκι". Όπως έχω καταλάβει, είναι αρκετοί συνάδελφοι στο χώρο που εργάζονται με το συγκεκριμένο τύπο μίσθωσης. Επίσης, έχω καταλάβει ότι υπάρχουν "κρυφά" έξοδα σε σχέση με το ποσό πρόσληψης που προτείνει η εκάστοτε εταιρεία.

 

Εμένα με ενδιαφέρει συγκεκριμένα το κόστος υπηρεσίας του Λογιστή. Έχω μιλήσει ήδη με 2 Λογιστές, ο ένας μου είπε 300€ το χρόνο και ο άλλος 360€ (12 μήνες x 30€) το χρόνο, για την παρακολούθηση του μπλοκ. Βέβαια αυτές οι τιμές, με την προϋπόθεση να ανεβάζουν στην εφαρμογή 1 παραστατικό το μήνα ή 12 το χρόνο, που αναλογούν σε 12 μηνιαίους μισθούς.

 

Εδώ λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω τους έμπειρους συναδέλφους. Είμαι υποχρεωμένος να εκδίδω ένα παραστατικό ανά μήνα? Δηλαδή εάν εξέδιδα 1 το τρίμηνο, με 3 μισθούς ή ένα παραστατικό ανά έτος, με τον ετήσιο μισθό? Είναι εφικτό κάτι τέτοιο? Για να μειώσω κυρίως το κόστος υπηρεσίας του Λογιστή πχ? Αντί να πληρώσω 12 μήνες x 30€, να πληρώσω 4 παραστατικά x 30€ το έτος.

 

Ελπίζω η ερώτησή να μην είναι πολύπλοκη. Ως νέος μπλοκάκιας κι εγώ, προσπαθώ να μάθω όσα περισσότερα μπορώ, διότι πολλά πράγματα δε μου είναι ξεκάθαρα.  Παρακολούθησα και το παρακάτω βίντεο για να αποφύγω τη χρήση Λογιστή, αλλά ακόμα και μέσα προτείνουν να έχουμε Λογιστή. :(

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, geo2004z said:

Για να μειώσω κυρίως το κόστος υπηρεσίας του Λογιστή πχ? Αντί να πληρώσω 12 μήνες x 30€, να πληρώσω 4 παραστατικά x 30€ το έτος.

Σου έχει πει ότι αν του πας 4 το χρόνο θα σου κάνει έκπτωση;

Συνήθως η συμφωνία 12/έτος και 300 ή 360 ετησίως σημαίνει, το max της δουλειάς για το min της αμοιβής. Δηλαδή 300-360 είναι το κάτω όριο αμοιβής με max δουλειά 12 τιμολόγια ετησίως.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον των παραπάνω, ενδεχομένως να απαιτείται να εκδίδεται ΔΠΥ ανά μήνα προκειμένου να αποδίδονται οι ασφαλιστικές εισφορές στον φορέα, δεν το γνωρίζω, απλά το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

Σου έχει πει ότι αν του πας 4 το χρόνο θα σου κάνει έκπτωση;

Συνήθως η συμφωνία 12/έτος και 300 ή 360 ετησίως σημαίνει, το max της δουλειάς για το min της αμοιβής. Δηλαδή 300-360 είναι το κάτω όριο αμοιβής με max δουλειά 12 τιμολόγια ετησίως.

Όχι δε μου είπε κάτι τέτοιο. Σκέφτομαι να το προτείνω ο ίδιος εάν δεν υπάρχει κάποια υποχρέωση από το κράτος για να εκδίδω δελτίο παροχής υπηρεσιών κάθε τρίμηνο. Και από τον εργοδότη προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

Για ρώτησέ τον πρώτα για να μη συζητάμε στον αέρα, διότι οι λογιστές δουλεύουν με φιξαρισμένες τιμές.

5 ώρες πριν, AntonisHLMHX said:

ενδεχομένως να απαιτείται να εκδίδεται ΔΠΥ ανά μήνα προκειμένου να αποδίδονται οι ασφαλιστικές εισφορές στον φορέα, δεν το γνωρίζω, απλά το αναφέρω.

Σωστό και αυτό αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις. Υπάρχουν και άλλες συμβάσεις έργου που είναι π.χ. εξάμηνες. Σε μια επίβλεψη που έκανα σε ένα μικρό δημόσιο έργο, ο εργολάβος ήθελε να μου δίνει κάθε μήνα το μισό της όλης συμφωνημένης αμοιβής διά έξι και το υπόλοιπο να μου το έδινε μόλις παραλάμβανε το έργο ο εργοδότης Δήμος.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι αυτή η συμπεφωνημενη αμοιβή ήταν αρκετά καλή ώστε με το μηνιαίο "μισό"  να βγαίνει ο μήνας και το τελικό εφάπαξ ένα υπερκερδος.

Δεν το βλέπω και τόσο καλή ιδέα να καθυστερειτε από μόνοι σας την πληρωμή σας για οικονομία στους λογιστές. Το αντίθετο θα πρότεινα. Βιαστειτε να πληρωθείτε κι ας είναι λιγότερο το κέρδος. Για να μπορείτε και να φεύγετε αν συμβεί κάτι χωρίς να εκκρεμούν παλιά δεδουλευμενα.

τώρα για το λογιστή το βλέπω μάλλον δύσκολο να μπει στη λογική να ασχοληθεί με ένα μπλοκ για 30 ευρώ. Τα 300 είναι μάλλον κατώτατο όριο και αν κόβεις πολλά τιμολόγια μάλλον δε σε εξυπηρετεί πια καθόλου και βάζεις μηχανή τιμολογίων.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

Για ρώτησέ τον πρώτα για να μη συζητάμε στον αέρα, διότι οι λογιστές δουλεύουν με φιξαρισμένες τιμές.

Σωστό και αυτό αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις. Υπάρχουν και άλλες συμβάσεις έργου που είναι π.χ. εξάμηνες. Σε μια επίβλεψη που έκανα σε ένα μικρό δημόσιο έργο, ο εργολάβος ήθελε να μου δίνει κάθε μήνα το μισό της όλης συμφωνημένης αμοιβής διά έξι και το υπόλοιπο να μου το έδινε μόλις παραλάμβανε το έργο ο εργοδότης Δήμος.

Σύμφωνοι, αλλά λογικά εκεί δεν υπαγόσουν στο καθεστώς του παρ. 9 άρθρου 39 Ν. 4387/2016 (ΔΠΥ), όπου από όσο καταλαβαίνω υπάγεται ο συνάδελφος που ρωτάει, σωστά;

Σε κάθε περίπτωση, συμφωνώ με την παραπάνω άποψη, όπως λέει και ο θυμόσοφος λαός, «κάλλιο 5 και στο χέρι παρά 3 και στον άξονα z’z».

Link to comment
Share on other sites

@geo2004z τι είδους "παρακολούθηση του μπλοκ" θα κάνει;
Για την καταχώρηση ενός παραστατικού στο myDATA θέλει 30€;
Η λογιστική υποστήριξη που θα χρειαστείς χρεώνεται επιπλέον; 
Αυτό που πρέπει να ξεκαθαρίσεις είναι τι ζητάς από έναν λογιστή.
Επί παραδείγματι, η συμπλήρωση της φορολογικής δήλωσης περιλαμβάνεται στις λογιστικές υπηρεσίες που αναζητάς; 
Εν συνεχεία, ζήτησε προσφορά επί του συνολικού πακέτου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.