Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια υποσταθμού της ΔΕΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κάποιος ποιά είναι ακριβώς τα δικαιολογητικά που απαιτεί η ΔΕΗ για απαλλαγή από υποσταθμό;

 

Καλημέρα και από μένα.

 

1. Διάγραμμα κάλυψης

 

2. Τοπογραφικό (με οδοιπορικό αν είναι εκτός σχεδίου)

 

3. Κατόψεις ορόφων

 

4. Έντυπο αίτησης όπου σημειώνονται οι προβλεπόμενες παροχές. Αυτές δεν πρέπει να διαφέρουν από τις παροχές στην μελέτη ηλεκτρικών (αν υπάρχει)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι μπορείς να "απαλλαγείς" από υποσταθμό. Σϋμφωνα με Π.Δ. & Κ.Υ.Α. η ΔΕΗ μπορεί να εγκαθιστά τα δίκτυά της όπου θέλει, όποτε θέλει για κοινοφελείς λόγους.... και αν η παροχή που ζητάς απαιτεί υποσταθμό.. τότε απλά το αποδέχεσαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα. Ξέρει κανείς στα πόσα κυβικά τετραγωνικά μέτρα χρειάζεται υποσταθμό της ΔΕΗ σε ένα κτίριο, και τι σημαίνει αυτό. Θα με βοηθούσατε πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ν. 4483 της 11/24 Ιουν. 1965 (ΦΕΚ Α 118) : Περί καταργήσεως του υποχρεωτικού Κρατικού Ελέγχου των εσωτερικών ηλεκτρικών εγκαταστάσεων και άλλων τινών διατάξεων.

Αρθρο 12 :

 

4. Ιδιοκτήται ή κάτοικοι αστικών ακινήτων υποχρεούνται όπως αιτήσει της Δ.Ε.Η. επιτρέπωσι την εγκατάστασιν υποσταθμού διανομής ηλεκτρικής ενεργείας εν τω ακινήτω επί καταλλήλου χώρου υπογείου και εν ελλείψει τοιούτου του ισογείου προς ηλεκτροδότησιν του ακινήτου και ενίσχυσιν του τοπικού δικτύου της περιοχής. Βλαπτομένης της ιδιοκτησίας καταβάλλεται αποζημίωσις εφαρμοζομένων των διατάξεων περί αναγκαστικής απαλλοτριώσεως διατηρούντων των Ιδιοκτητών το δικαίωμα εκμισθώσεως εις την ΔΕΗ του ως άνω χώρου.

 

"5. Για την ανέγερση οικοδομών, για τις οποίες προβλέπεται αρχικά ή μπορούν σύμφωνα με τον ισχύοντα συντελεστή δομήσεως να αποκτήσουν, μεταγενέστερα όγκο μεγαλύτερο των 2.500 μ3 , απαιτείται γνώμη της ΔΕΗ για την ανάγκη εγκατάστασης ηλεκτρικού υποσταθμού. Η γνώμη της ΔΕΗ παρέχεται σε 1 μήνα από την υποβολή της σχετικής αίτησης του ενδιαφερομένου.

 

Αν η προθεσμία παρέλθει άπρακτη, συνεχίζεται η διαδικασία για την έκδοση της άδειας οικοδομής".

 

Η παρ. 5 αντικαταστάθηκε ως άνω από το άρθ. 1 Νομ. 1277/24-25 Αυγ. 1982 (ΦΕΚ Α 103).

 

6. Η ΔΕΗ υποχρεούται όπως κατά την εγκατάστασιν του υποσταθμού λάβη τα αναγκαία μέτρα αποφυγής εκ της λειτουργίας αυτού των πάσης μορφής ενοχλήσεων των ενοίκων και περιοίκων ως και των τυχόν κραδασμών του κτίσματος.

 

ΥΠΕΧΩΔΕ

 

 

Αριθ. Πρωτ. οικ. 27998/6848/ΕΓΚ.69/84: Διάγραμμα καλύψεως

 

Μετά το υπ΄αριθ. 504/16.3.83 έγγραφο της ΔΕΗ, με το οποίο επισημαίνεται η ανάγκη εξασφαλίσεως χώρου για υποσταθμούς της ΔΕΗ σε κτίρια όγκου μεγαλυτέρου των 2.500 μ3, και για να μη καταστρατηγούνται οι σχετικές διατάξεις με τμηματικές άδειες (κάθε μία για όγκο μικρότερο των 2.500μ3).

 

Παρακαλούμε να ζητάτε στο διάγραμμα καλύψεως της αδείας να υπολογίζεται όλος ο όγκος του κτιρίου που θα προκύψει όταν εξαντληθεί ο συντελεστές δομήσεως του οικοπέδου.

Στην περίτπωση δε που ο μελλοντικός αυτός όγκος υπερβαίνει τις 2.500μ3, θα ζητάτε απαραιτήτως την έγκριση της ΔΕΗ προκειμένου να χορηγήσετε την οικοδομική άδεια.

 

 

 

Σύμφωνα με την τονισμένη παράγραφο, ελέγχουμε ΜΟΝΟ ότι μετράει στον όγκο, δηλαδή δεν συνυπολογίζουμε στον συνολικό ογκο, τον ογκο του υπογείου χώρου, άσχετα με το τι λέει η ΔΕΗ, αλλά μόνο ότι είναι πάνω από το έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η διάταξη αυτή είναι από το 1982, και πιθανώς να έχει αναθεωρηθεί (προς μεγαλύτερο όγκο) ή σιωπηλώς καταργηθεί,

και επειδή ο όγκος 2500-3000 m3 ανιστοιχεί (με έναν πρόχειρο υπολογισμό) σε καμιά δεκαριά διαμερίσματα των 100 m2, δηλαδή με συντελεστή ταυτοχρονισμού 0,5 μιλάμε για περίπου 200 Α μέγιστο φορτίο (το οποίο είναι πολύ μικρό για να δικαιολογήσει υποσταθμό) ,

έχω μία μικρή επιφύλαξη για το αν είναι όντως αναγκαίος ο υποσταθμός.

 

Μήπως η διάταξη αυτή προβλέπει ότι από 2500 m3 και πάνω, οι οικοδομές πρέπει να προβλέπουν χώρο για την ύπαρξη υποσταθμού, που θα εξυπηρετεί τις ανάγκες της περιοχής και όχι μόνο τα φορτία του ίδιου του κτιρίου; Δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Οταν έχεις οικοδομή πάνω από 2500μ3, τότε καταθέτεις αίτηση στην ΔΕΗ και σου λέει αν απαιτείται να τοποθετηθεί υποσταθμός, αφού ελέγξει ότι οι ήδη υπάρχοντες στην περιοχή δεν καλύπτουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε δική μου περίπτωση πάντως, ζητήθηκε χώρος 38μ² για υπόγειο χώρο σε οικόπεδο ~ 700μ² και δόμηση 450μ²!!! Βέβαια, υπάρχουν δύο υπόγεια και ο συνολικός όγκος του έργου είναι γύρω στα 4000μ³. Αν τροποποιηθεί η μελέτη και μειωθεί ο όγκος, υπάρχει λέτε πιθανότητα να ανακληθεί η απόφαση αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ το έχω ήδη εφαρμόσει αυτό σε δική μου περίπτωση. Βέβαια με την τροποποίηση της μελέτης ''έριξα'' τον όγκο κάτω από τα 2500μ3, οπότε κι προχώρησε ο φάκελος χωρίς να χρειάζεται πλέον έγκριση από την ΔΕΗ. Αν δεν πέσεις κάτω από τα 2500μ3 δύσκολα βλέπω να τον γλυτώνεις τον υποσταθμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.