Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια υποσταθμού της ΔΕΗ


doraP

Recommended Posts

Θα ήθελα τη γνώμη σας επειδή η εγκύκλιος αναφέρεται σε "κτίριο"

άνω των 2500 μ3. Αν σε ένα οικόπεδο εντός σχεδίου χτίζονται πχ 5 μεζονέτες μικρότερες των 2500 μ3 η καθεμία αλλά στο σύνολο του οικοπέδου ο μέγιστος όγκος είναι πάνω από αυτό το όριο, τι ισχύει;Απαιτείται η κατασκευή υποσταθμού ή όχι;(κυρίως πως αντιμετωπίζετε η παραπάνω περίπτωση ανά πολεοδομία).

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά πρόκειται το συγκεκριμένο κτίριο να γίνει σουπερ μαρκετ ? Αν ναι, τότε θα πρέπει να ελεγχθεί το αναμενόμενο ηλεκτρικό φορτίο ζήτησης. Αν υπάρχουν (που θα υπάρχουν) μεγάλοι ψύκτες ή άλλες ενεργοβόρες εγκαταστάσεις και το ρεύμα δεν μπορεί να καλυφθεί από την παροχή Νο6 της ΔΕΗ (Χαμηλή Τάση) τότε μοιραία και αναγκαστικά θα πρέπει να πας σε υποσταθμό.

 

Δηλ. η παροχή Χ.Τ. Νο6 της ΔΕΗ μπορεί να σου δώσει μέγιστη ισχύ εγκατάστασης 135 kVA. Αν την ξεπερνάς υπάρχει και η παροχή Νο 7 (που για να δοθεί πρέπει να έχεις τον Πρωθυπουργό μπάρμπα) φτάνει μέχρι τα 250 kVA.

 

Αν η ισχύς είναι παραπάνω πας αναγκαστικά σε Υποσταθμό. Επίσης το κόστος μιας παροχής Νο7 μπορεί να είναι πολύ μεγάλο. Η τιμολόγηση επίσης της ηλεκτρικής ενέργειας είναι πολύ πιο ακριβή απ ότι να είχες υποσταθμό.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι όταν η ΔΕΗ σου ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ τη δημιουργία Υποσταθμού. Σε κτίριο καταστημάτων 2500μ3 που θα τροφοδοτείται με Νο4, η ΔΕΗ επιβάλλει την δημιουργία υποσταθμού για να τροφοδοτεί και τους γείτονες.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κύριοι και από εμένα.

Σε κτίριο όπου πρόκειται να κατασκευαστεί, και είναι > 2.500 m3, πήγα στη ΔΕΗ για απαλλακτικό και μου δεσμεύσανε χώρο για υποσταθμό. Ακόμα είμαστε σε τηλεφωνικό επίπεδο, αλλά:

Στο εν λόγω οικόπεδο, υπάρχουν 2 διατηρητέα κτίρια και η όλη κατασκευή πέρασε από το Κεντρικό Συμβούλιο Νεωτέρων Μνημείων, πράγμα που πάει να πει, ότι γίνεται ΦΕΚ.

Έγινε και αρχαιολογική ανασκαφή και βρέθηκε και ένα κομμάτι αρχαίου τείχους, το οποίο με απόφαση του Τοπικού Αρχαιολογικού Συμβουλίου, πρέπει να αναδειχτεί.

 

Και έρχεται τώρα η ΔΕΗ και μου λέει ότι "Θέλω χώρο για υποσταθμό".

Εν τω μεταξύ, δεν κάνω υπόγειο (και για λόγους αρχαιολογίας και για λόγους γειτνίασης με θάλασσα - περιοχή Καστέλα)

Πάω να τρελαθώ.

Θα ζητήσω μάλλον εκ νέου συζήτηση, αυτή τη φορά παρουσία μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά εορτής, και αφότου δεσμεύτηκε οριστικά ο χώρος μου, να σας γνωστοποιήσω ότι βρέθηκε ο τρόπος αποδέσμευσης του. Ακόμα και στην περίπτωση που σας έχει έρθει η επιστολή περί δέσμευσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μετά εορτής, και αφότου δεσμεύτηκε οριστικά ο χώρος μου, να σας γνωστοποιήσω ότι βρέθηκε ο τρόπος αποδέσμευσης του. Ακόμα και στην περίπτωση που σας έχει έρθει η επιστολή περί δέσμευσης.

 

Τι τρόπος?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Θα ήθελα τη γνώμη σας επειδή η εγκύκλιος αναφέρεται σε "κτίριο"

άνω των 2500 μ3. Αν σε ένα οικόπεδο εντός σχεδίου χτίζονται πχ 5 μεζονέτες μικρότερες των 2500 μ3 η καθεμία αλλά στο σύνολο του οικοπέδου ο μέγιστος όγκος είναι πάνω από αυτό το όριο, τι ισχύει;Απαιτείται η κατασκευή υποσταθμού ή όχι;(κυρίως πως αντιμετωπίζετε η παραπάνω περίπτωση ανά πολεοδομία).

 

απάντηση στο ερώτημα αυτό...???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Θα ήθελα τη γνώμη σας επειδή η εγκύκλιος αναφέρεται σε "κτίριο"

άνω των 2500 μ3. Αν σε ένα οικόπεδο εντός σχεδίου χτίζονται πχ 5 μεζονέτες μικρότερες των 2500 μ3 η καθεμία αλλά στο σύνολο του οικοπέδου ο μέγιστος όγκος είναι πάνω από αυτό το όριο, τι ισχύει;Απαιτείται η κατασκευή υποσταθμού ή όχι;(κυρίως πως αντιμετωπίζετε η παραπάνω περίπτωση ανά πολεοδομία).

 

ΥΠΕΧΩΔΕ 32430/91 : "Υπενθύμιση εφαρμογής εγκ. 64/84 για ανάγκη εξασφάλισης χώρου για υποσταθμούς ΔΕΗ"

 

Με αφορμή το 56369/91 έγγραφο της Δημ. Επιχείρησης Ηλεκτρισμού σχετικά με την ανάγκης εξασφάλισης χώρου για υποσταθμό της ΔΕΗ σας εφιστούμε την προσοχή για την εφαρμογή της εγκυκλίου 69/84 του ΥΧΟΠ, Δ/νσης Γ4/α, αρ. πρωτ. οικ. 27998/6848,το περιεχόμενο της οποίας είναι το ακόλουθο :

Μετά το υπ' αριθ. 504/83 έγγραφο της ΔΕΗ, με το οποίο επισημαίνεται η ανάγκη εξασφαλίσεως χώρου για υποσταθμούς της ΔΕΗ σε κτίρια όγκου μεγαλύτερου των 2.500 μ3 και για να μη καταστρατηγούνται οι σχετικές διατάξεις με τμηματικές άδειες, (κάθε μία για όγκο μικρότερο των 2.500 μ3).

Παρακαλούμε να ζητάτε στο διάγραμμα καλύψεως της αδείας να υπολογίζεται όλος ο όγκος του κτιρίου, που θα προκύψει όταν εξαντληθεί ο συντελεστής δομήσεως του οικοπέδου.

Στην περίπτωση δε που ο μελλοντικός αυτός όγκος υπερβαίνει τα 2.500μ3, θα ζητάτε απαραιτήτως την έγκριση της ΔΕΗ προκειμένου να χορηγήσετε την οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα,

 

έχω περίπτωση ιδιοκτήτη με οριζόντιες ιδιοκτησίες σε πολυκατοικία >2500m3 ο οποίος θέλει να καταργήσει τον υφιστάμενο υποσταθμό της ΔΕΗ ΄στο υπόγειο. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει νομοθεσία για κατάργηση υποσταθμού ΔΕΗ? Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

ο  χωρος οπου δικαιουται να εγκαταστησει η ΔΕΗ υποσταθμο,  ανηκει στην ΔΕΗ μετα απο συμβολαιο

 

το πιθανωτερο να εννοεις  οτι δεν εγινε ο υποσταθμος  ...

 

Αυτο δεν σημαινει οτι η ΔΕΗ εχασε τα δικαιωματα της στην ΟΙ του υπογειου.

 

δες και αυτα

 

http://www.elinyae.gr/el/keywords.jsp?keyword=1530

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.