Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια υποσταθμού της ΔΕΗ


doraP

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Δημήτρη. Ο υποσταθμός έχει γίνει κανονικά, οι ιδιοκτήτες ζητούν την "απαλλαγή" λόγω αυξημένων αποτελεσμάτων σε μετρήσεις που έγιναν. Απο την ενημέρωση που έχω ως τώρα, μάλλον κάτι τέτοιο είναι αδύνατο. Θα δω και την ΥΑ/13 να έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Καλή συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα,

 

Που μπορώ να βρω τις ελάχιστες διαστάσεις ανοιγμάτων για τον φυσικό αερισμό-εξαερισμό σε υποσταθμούς ΜΤ εντός κτηρίων;

 

Με μία γρήγορη αναζήτηση στον Κτηριοδομικό δεν βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

.. τις ελάχιστες διαστάσεις ανοιγμάτων για τον φυσικό αερισμό-εξαερισμό σε υποσταθμούς ΜΤ εντός κτηρίων;

 

...

Στις προδιαγραφές που δίνει η ΔΕΗ θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Didonis. Μήπως τυχαίνει να τις έχεις;

 

Έχω κάποιες σχέσεις υπολογισμού από αντίστοιχο μάθημα στην σχολή, αλλά θα ήθελα να γνωρίζω εάν υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο στην κείμενη νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι δεν τις έχω. Κατά κανόνα οπότε μας απαιτούσε σε νέα οικοδομή υποσταθμό η ΔΕΗ (οπότε γιοκ νέες οικοδομές) μας όριζε τις διαστάσεις του χώρου τις δίναμε, μας έδινε σχέδιο κάτοψης και τομής όπως το ήθελε το βάζαμε στην μελέτη και προχωρούσαμε.

Όχι καμιά αναλυτική μελέτη, σε κλίμακα 1 προς 50 δηλαδή.

Εμείς φτιάχναμε τα μπετα και το παραδίναμε στη ΔΕΗ να κάνει ότι θέλει με τις δικες της προδιαγραφές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μήπως έχει τύχει σε κανέναν στη περίπτωση ιδιωτικού υποσταθμού της ΔΕΗ υπαίθριου σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου από τα πλάγια όρια κρατάω τα 15μ. από μπροστά όμως από τον αγροτικό δρόμο τι απόσταση έχω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καλησπέρα,

σε περίπτωση οικοδομικής άδειας αλλαγής χρήσης κτιρίου (όχι νέας κατασκευής) που είναι μεγαλύτερο από 2.500 κμ, απαιτείται έγκριση της ΔΕΗ για υποσταθμό? (δε θέλουμε επαύξηση της παροχής)

ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

άσχετα με το αν είχε ή δεν είχε απαλλαγή υποσταθμού κατά το χρόνο της αρχικής Ο.Α και

άσχετα αν αυξάνεται ή δεν αυξάνεται η παροχή με την αλλαγή χρήσης

τυπικά πρέπει να τη ζητήσεις  και η ΔΕΗ θα αποφανθεί 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τώρα με τα νέα κόλπα του ΝΟΚ στον όγκο του ΔΕΔΔΗΕ προσμετρώνται και τα ερκερ, κλειστοί χώροι πάνω από το ύψος του κτιρίου (μεχρι 30τμ...αρθ19) ?

Και δεν έχω καταλάβει οι ημιυπαίθριοι προσμετρώνται;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα , σύμφωνα με το Νόμο 1277 ΦΕΚ Α΄103/25.8.1982 (Τροποποίηση του Ν. 4483/1965)

Άρθρο 1
Η παράγραφος 5 του άρθρου 12 του Ν. 4483/1965 “περί καταργήσεως του υποχρεωτικού κρατικού ελέγχου των εσωτερικών ηλεκτρικών εγκαταστάσεων και άλλων τινών διατάξεων” αντικαθίστανται έτσι:
“5. Για την ανέγερση οικοδομών, για τις οποίες προβλέπεται αρχικά ή μπορούν σύμφωνα με τον ισχύοντα συντελεστή δομήσεως να αποκτήσουν μεταγενέστερα όγκο μεγαλύτερο των 2.500 κ.μ., απαιτείται γνώμη της ΔΕΗ για την ανάγκη εγκατάστασης ηλεκτρικού υποσταθμού. Η γνώμη της ΔΕΗ παρέχεται σε 1 μήνα από την υποβολή της σχετικής αίτησης του ενδιαφερομένου.
“Αν η προθεσμία παρέλθει άπρακτη, συνεχίζεται η διαδικασία για την έκδοση της άδειας οικοδομής”.

Αναφέρει ότι σε περίπτωση που περάσει 1 μήνας συνεχίζεται η έκδοση άδειας. Σε πρόσφατη μελέτη μας έστειλαν απάντηση μετά από 1.5 μήνα και μας έχουν δεσμεύσει χώρο για υποσταθμό. Η μελέτη έχει κατατεθεί και για έγκριση ΣΑ (την έχουν πάνω από 2 μήνες και ακόμα περιμένουμε) και φυσικά δεν έχουμε δείξει κάποιο υποσταθμό. Γνωρίζει κανείς εαν έχει αλλάξει-συμπληρωθεί ο παραπάνω νόμος για να μπορέσω να ζητήσω αποδέσμευση; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.