Jump to content

Άδεια υποσταθμού της ΔΕΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Κατά την έκδοση  οικοδομικής άδειας του 2010  πήρα απαλλαγή για δέσμευση χώρου για κτήριο με όγκο > 2500κ.μ στην εξάντληση.

Ο ιδιοκτήτης σήμερα μετά από 12 χρόνια ολοκληρωσε την κατασευή και θεώρησε την άδεια με την ολοκλήρωση της οικοδομής για σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας. Όταν πήγε στον ΔΕΔΔΗΕ του ζήτησαν την απαλλαγή που είχε πάρει κατά την έκδοση της αδείας η οποία έχει ισχύ για τρία χρονια. Τον Αύγουστο  του ζήτησαν να κάνει νέα αίτηση για απαλλαγή από υποσταθμό και η απάντηση τους είναι ότι πρέπει να δεσμεύσει χώρο για υποσταθμό.  

Η οικοδομή είναι ολοκληρωμένη  μου φαίνεται παράλογο σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο?

 

Θα πρέπει δηλαδή να βγάλει νέα άδεια για κατασκευή υπόγειου υποσταθμού εντός πρασιάς όπως υπέδειξαν . Είμαστε σοβαροί?

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, amos said:

.....μετά από 12 χρόνια ολοκληρωσε την κατασευή....

.....Θα πρέπει δηλαδή να βγάλει νέα άδεια για κατασκευή υπόγειου υποσταθμού εντός πρασιάς όπως υπέδειξαν . Είμαστε σοβαροί?

Προφανώς πριν 12 χρόνια η ΔΕΗ είχε επάρκεια για δώσει το οκ χωρίς υποσταθμό και σήμερα (12 χρόνια μετά) δεν έχει την επάρκεια ….. πιθανά θα έκτισαν και άλλοι στην περιοχή σας ή θα έκαναν αναβαθμίσεις.

Στο δια ταύτα σοβαρά ή μη σοβαρά έχουν και το μαχαίρι και το πεπόνι στο χέρι…

Δοκίμασε να ζητήσεις να μπει εναέριος μετασχηματιστής σε πυλώνα μπας και γλυτώσεις της άδειες και κατασκευές που εκ των υστέρων θα αποζημιωθούν με τιμή μονάδας του ΔΕΔΔΗΕ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς όπως λέει ο συνάδελφος όντως κάνουν ότι θέλουν. Άλλωστε στο χαρτί της απαλλαγής γράφει ξεκάθαρα ότι μετα την πάροδο 3 χρόνων ή σε αναθεώρηση χρειάζεται νέα αίτηση. Πλέον σε όλη την Αττική δεσμεύουν τα πάντα και αν δεν γίνει μια συλλογική κίνηση από τους κατασκευαστές να αλλάξει ο νόμος του 1965 η ΔΕΗ είναι ο απόλυτος νταβατζής και μάλιστα στις πλάτες του ιδιώτη. Τόσοι κοινόχρηστοι χώροι και κτίρια υπάρχουν αλλά η ΔΕΗ θέλει να πάρει από τον ιδιώτη και με τον εκβιασμό της μη ηλεκτροδότησης το πετυχαίνει. Μακάρι να δεχτούν να μπει εναέριος αλλά το βλέπω απίθανο, ίσως πρέπει να ξεκινήσετε να βρίσκετε τρόπο να το βάλετε στην πρασιά. 

Να σε πληροφορήσω ότι και ένσταση κατα της απόφασης να κάνεις απλά θα χάσεις χρόνο γιατί η επιτροπή τις απορρίπτει όλες και μάλιστα χωρίς αιτιολόγηση (για να καταλάβεις το θράσος του νταβατζή ΔΕΗ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα ακριβως ποιος νταβατζης και γιατι οι κατασκευαστες πρεπει να αντιλεξουν  και σε τί......

Απλα κατασκευαζουν ενα τμημα χωρις ή με ελαχιστο κερδος, σε ενα εργο πανω απο 2500 τμ.....

[μπορει να γινει και με μισθωση]

Το συνηθες ειναι οτι, η υποχρεωση για Υ/Σ αναφερεται στην αδεια και,

ειναι  μια κατασκευη, την οποια επιβαρυνεται ο εργολαβος, πληρωνεται απο την ΔΕΗ στην αξια που ειναι η συνηθως και  η πραγματικη, εχει χιλιοστα σαν ΟΙ.

και δεν προσμετραται στον σδ.

Επομενως, μια διορθωτικη  αναπροσαρμογη του πινακα χιλιοστων θα γινει και τπτ αλλο.

Εγγρ-26728/4871/87.
[ ΙΣΧΥΕΙ απο 19.5.1987 ]

Χώρος υποσταθμού ΔΕΗ στον ακάλυπτο

Σε απάντηση του σχετικού σας γνωρίζουμε ότι, σύμφωνα με την παρ. 6 του άρθρου 17 του Ν-1577/85 "κάτω από την επιφάνεια των προκηπίων επιτρέπονται και οι εγκαταστάσεις των οργανισμών κοινής ωφέλειας". Στην περίπτωση αυτή, σύμφωνα με την παρ. 18η του άρθρου 7, οι εγκαταστάσεις αυτές δεν προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης του οικοπέδου.

Σύμφωνα με την ισχύουσα Νομοθεσία δεν επιτρέπεται η κατασκευή των εγκαταστάσεων των οργανισμών κοινής ωφέλειας στον υποχρεωτικά ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου, εκτός από την πρασιά, όπως προαναφέρεται.

Οι εγκαταστάσεις των οργανισμών κοινής ωφέλειας μπορούν να κατασκευαστούν σε υπόγειο χώρο στον προαιρετικό ακάλυπτο του οικοπέδου, αλλά εφ'όσον είναι έξω από το περίγραμμα του κτιρίου, προσμετρώνται στο ΣΔ., σύμφωνα με το άρθρο 7 του Ν-1577/85.

ΣΧΕΤ-ΝΟΜ παρ.18 του Αρθ-7 και παρ.6 του Αρθ-17 του ΓΟΚ/85.

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Δεν καταλαβα ακριβως ποιος νταβατζης και γιατι οι κατασκευαστες πρεπει να αντιλεξουν  και σε τί......

Απλα κατασκευαζουν ενα τμημα χωρις ή με ελαχιστο κερδος, σε ενα εργο πανω απο 2500 τμ.....

[μπορει να γινει και με μισθωση]

Το συνηθες ειναι οτι, η υποχρεωση για Υ/Σ αναφερεται στην αδεια και,

ειναι  μια κατασκευη, την οποια επιβαρυνεται ο εργολαβος, πληρωνεται απο την ΔΕΗ στην αξια που ειναι η συνηθως και  η πραγματικη,....

Αγαπητέ Δημήτρη μας, είναι λογικό που δεν κατάλαβες γιατί και πως…. Αν ήσουν μηχανικός και είχες κάνει τις μελέτες του κτηρίου και βγάλει την άδεια και έχεις και υποχρέωση κατασκευής του υποσταθμού της ΔΕΗ θα καταλάβαινες.

1ον

Όλα τα κοστολόγια για να υλοποιηθεί τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης – εργοδότης στον στους εργολάβους κλπ. και μεταααααα αρκετά μεταααααα μπορεί να καταθέσει τα χαρτιά στην ΔΕΗ, η ΔΕΗ να κάνει αυτοψίες και όταααααν το εγκρίνει να ξεκινήσει η αποζημίωση. Η οποία φυσικά πάει με τιμές μονάδες που η ίδια η ΔΕΗ θεωρεί ότι πρέπει να πληρώσει.

2ον Εκσκαφές (πχ στην πρασιά ή όπου ζητήσουν) οι οποίες αν πέσεις σε βράχο και ειδικά αν είναι σκληρός βράχος πίστεψε με το κόστος ανεβάζει σημαντικά….. το οποίο φυσικά και δεν αποζημιωθεί. Ο Χρόνος που ενδεχόμενα θα επιμηκυνθεί σημαντικά αν έχεις και τέτοιο πρόβλημα στις εκσκαφές σε τραβάει πίσω όλη την οικοδομή αφού αφορά την στάθμη της θεμελίωσης

3ον η ΔΕΗ αρκετές φορές ειδικά αν δεν υπαρχει πρασιά απαιτεί να δώσεις τμήμα του υπογείου για υποσταθμό κι ακόμα αν δεν προβλέπεις να φτιάξεις υπόγειο σε υποχρεώνει και φυσικά όλα με κόστος δικό σου και όταν και τι θα εισπράξεις στο τέλος

4ον Συχνά πυκνά η ΔΕΗ δεν κάνει προστατευτικά μαγνητικών πεδίων (που έχουν οι υποσταθμοί) ειδικά όταν είναι σε υπόγειο τμήμα με σημαντικά προβλήματα υγείας

Κλπ. κλπ.

(αυτά όσα πρόχειρα θυμάμαι που μου έτυχαν έως τώρα….. )

Και φυσικά ενδεχόμενα και η αναγκαιότητα τους είναι σχετική με βάση ότι ορισμένες περιπτώσεις εξαφανίζεται μυστηριωδώς. Οι κακές γλώσσες λένε για αγνό παρθένο ελαιόλαδο ή τον κατάλληλο άνθρωπο στην κατάλληλη θέση…. Αλλά αυτά είναι φήμες ….

 

Οπότε ναι, που να καταλάβεις αν δεν το φας κατάμουτρα ….. 😄

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.