Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου (ερώτηση ιδιώτη)


Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

καλησπερα σας και καλως σας βρηκα! εχω ενα διαμερισμα που στην αδεια ειναι 63 τ.μ. αλλα απο κατασκευης ο ενας τοιχος μπαινει στο διπλανο διαμερισμα και ετσι εχω κερδισει 6 τετραγωνικα! εννοειτε το διπλα ειναι 6 τ.μ. μικροτερο βαση της κατοψης του οροφου! αυτο συμβαινει μονο στο δικο μου οροφο! ο πρωτος εχει αλλο σχεδιο και οι 3ος,4ος,5ος εχουν αλλο σχεδιο! θελω να το τακτοποιησω για να το πουλησω! γινετε να κανουμε με τον γειτονα αλλαγη στην συσταση χωρις να χρειαζεται να συμφωνησουν ολοι οι ιδιοκτητες! μιλαμε για πολυκατοικια 100 διαμερισματων & γραφειων που ανηκουν σε 78 ιδιοκτητες! αν γινετε παρακαλω αναφερετε και το σχετικο νομο ωστε να ξερω πως να κινηθω!

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

με αδεια για 60/60 και κατοψεις στα συμβολαια για  66/54,

[εφοσον ισχυει αυτο που λες, οτι: ]

"εννοειτε το διπλα ειναι 6 τ.μ. μικροτερο βαση της κατοψης του οροφου"

εχεις μονον ΔΔ.

τπτ αλλο.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, dimitris GM said:

με αδεια για 60/60 και κατοψεις στα συμβολαια για  66/54,

[εφοσον ισχυει αυτο που λες, οτι: ]

"εννοειτε το διπλα ειναι 6 τ.μ. μικροτερο βαση της κατοψης του οροφου"

εχεις μονον ΔΔ.

τπτ αλλο.

καλησπέρα σας! επειδή είμαι άσχετος με το θέμα μπορείτε να μου το εξηγήσετε καλύτερα! αν χρειάζεται όλοι οι ιδιοκτήτες να υπογράψουν για να αλλάξει η σύσταση δεν θα τους βρώ ποτέ! Είναι 78 ιδιοκτησίες και δεν ξέρω και σε πόσα διαμερίσματα θα είναι δύο και τρείς διαφορετικοί! Ένας μηχανικός που ρώτησα μου πρότεινε να κτίσουμε έναν τοίχο στο σωστό σημείο! Εγώ θέλω να κερδίσω αυτά τα τ.μ. αν υπάρχει η δυνατότητα να γίνει αλλαγή σύστασης που θα υπογράψω μόνο εγώ με τον διπλανό μου!

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2022 at 12:06 ΠΜ, Pantelis Petimezas said:

καλησπερα σας και καλως σας βρηκα! εχω ενα διαμερισμα που στην αδεια ειναι 63 τ.μ. αλλα απο κατασκευης ο ενας τοιχος μπαινει στο διπλανο διαμερισμα και ετσι εχω κερδισει 6 τετραγωνικα! εννοειτε το διπλα ειναι 6 τ.μ. μικροτερο βαση της κατοψης του οροφου! αυτο συμβαινει μονο στο δικο μου οροφο! ο πρωτος εχει αλλο σχεδιο και οι 3ος,4ος,5ος εχουν αλλο σχεδιο! θελω να το τακτοποιησω για να το πουλησω! γινετε να κανουμε με τον γειτονα αλλαγη στην συσταση χωρις να χρειαζεται να συμφωνησουν ολοι οι ιδιοκτητες! μιλαμε για πολυκατοικια 100 διαμερισματων & γραφειων που ανηκουν σε 78 ιδιοκτητες! αν γινετε παρακαλω αναφερετε και το σχετικο νομο ωστε να ξερω πως να κινηθω!

λέτε μικρότερο βάση της κάτοψης, αλλά δεν λέτε ποιάς κάτοψης ... της άδειας??? της σύστασης ?? Για να απαντήσουμε εμείς ή όποιος μηχανικός αναλάβει, θα πρέπει πρώτα να γνωρίζει 3 στοιχεία: α) την υφιστάμενη κατάσταση, β) κατάσταση βάσει κάτοψης οικοδομικής άδειας και γ) κατάσταση βάσει κάτοψης σύστασης ορ. ιδικτησιών.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ppanag said:

λέτε μικρότερο βάση της κάτοψης, αλλά δεν λέτε ποιάς κάτοψης ... της άδειας??? της σύστασης ?? Για να απαντήσουμε εμείς ή όποιος μηχανικός αναλάβει, θα πρέπει πρώτα να γνωρίζει 3 στοιχεία: α) την υφιστάμενη κατάσταση, β) κατάσταση βάσει κάτοψης οικοδομικής άδειας και γ) κατάσταση βάσει κάτοψης σύστασης ορ. ιδικτησιών.

Καλημέρα σας! Ευχαριστώ για την διευκρίνηση! Δεν ήξερα ότι είναι δυνατό να υπάρχει διαφορά στην κάτοψη του ορόφου με την κάτοψη της σύστασης! Αυτό που έχω στα χέρια μου είναι ο  πίνακας κατανομής ποσοστών και η κάτοψη της αδείας! Τα τετραγωνικά στην κάτοψη της αδείας ταιριάζουν με τα τετραγωνικά στον πίνακα! Άρα μάλλον θα είναι ίδιες οι κατόψεις! Έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

σιγουρευτείτε ότι είναι της άδειας! Να φέρει σφραγίδα πολεοδομίας, πολλές φορές οι ιδιώτες την μπερδεύουν με αυτή του συμβολαιογράφου. Αν η κάτοψη της άδειας συμφωνεί με τον πίνακα τότε θα συμφωνεί και με την κάτοψη της σύστασης. Θα μιλήσετε με συμ/φο γιατί αυτο απαιτεί τροποποίηση ΣΟΙ και πρακτικά το βλέπω αδύνατο να γίνεται. Αυτή τη στιγμή όπως τα περιγράφετε έχετε καταπατήσει 6μ2 ξένη περιουσία και μόνη εφικτή λύση είναι να γκρεμιστεί ο τοίχος και να έρθει στη θέση του σε συμφωνία με σχέδιο σύστασης και άδειας

Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM στο τελευταίο ερώτημα του Pantelis Petimezas περί απαιτούμενης συναίνεσης, ποια είναι η απάντηση; 
Αφού η διαφοροποίηση αφορά αποκλειστικά δύο διαμερίσματα, η τροποποίηση της σύστασης μπορεί να γίνει μόνο με τους δύο ιδιοκτήτες επειδή δεν υπάρχει κάτι στο οποίο πρέπει να συναινέσουν οι υπόλοιποι. 
Εσύ, βεβαίως, γνωρίζεις καλύτερα.

Edited by Μιστόκλης
Link to comment
Share on other sites

Η επεκταση απο και προς τα κοινοχρηστα λυνεται με το 98

Η ΔΔ λυνει την διαφορα μεταξυ κατοψης αδειας και συστασης.

Εαν, παρα ταυτα,  η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη, αυτο λυνεται με συμφωνια των ενδιαφερομενων.

Προφανως η λυση δεν ειναι "ευκολη"...ειτε γιατι δεν συμφωνουν, ειτε γιατι υπαρχουν προσημειωσεις εκ δανειων, ειτε και εξ αλλων λογων...

 

Οι συμβ/φοι ζητησαν να νομοθετηθει λυση και για αυτα [οπως εγινε με τα κοινοχρηστα]

 πλην το Υπουργειο, σωστα ποιώντας, δεν ανακατευθηκε

[ουτε και η μονομερης τροποποιηση ως προς τα κοινοχρηστα, εχει κριθει απο δικαστικη απόφασ.

 Αφερθηκε η αποψη κτηματοφυλακα που θεωρει το 98 "αντισυνταγματικο" ως προς τις διαταξεις περι μονομερους τροποποιησης της συστασης.

"Θεωρητικα" εχει δικηο, στον βαθμο που η σχετικη διαταξη περι τακτοποιησης της επεκτασης  απο ενα ιδιοκτητη ΟΙ  σε  -εστω-  κοινοχρηστο διαδρομο, στερει,   αναποζημιώτως,  την συνιδιοκτησια των υπολοιπων σε αυτα τα "καταπατημενα" κοινοκτητα και κοινοχρηστα της ολης οικοδομης.

Αλλα,  αυτο απαιτει ιδιωτικη πρωτοβουλια  και δικαστικη ενερφεια απο τον ενδιαφερομενο ιδιοκτητη.

...κι οχι να προτεινει ενστασεις  εκ  δικαιωματος τριτου ο κτηματοφυλακας...οταν ο τριτος δεν το εξασκει.

 

Link to comment
Share on other sites

Εάν απαντάς σε εμένα, δεν ρώτησα για την περίπτωση μεταβολής των κοινοχρήστων.
Άλλωστε δεν υπάρχει τέτοιο ζήτημα εν προκειμένω.
Όταν έχουμε διαφοροποίηση των επιφανειών δύο διαμερισμάτων μόνο, εμπλέκονται και οι άλλοι συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας στην τροποποίηση της σύστασης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.