Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου (ερώτηση ιδιώτη)


Recommended Posts

 μιστοκλη

Δεν υπαρχει σχετικη προβλεψη στο νομο  για "μονομερη" τροποποιηση της συστασης, οταν ενα διαμερισμα "κατεχει αυθαιρετα",  τμημα ενος διπλανου.

Η μονη δυνατοτητα που εχει μια ΟΙ ειναι να διαιρεθει σε δυο   ανεξαρτητες ΟΙ ή να συνενωθει με μια διπλανη,

παντοτε υπο ελεγχο για τυχον απαγορευσεις απο τον κανονισμο..

Ούτε χρησικτησια "τμηματος" μπορει να επικαλεσθει

Ούτε γνωριζω εαν ειναι δυνατη η συνταξη συμβολαιου μεταβιβασης τμηματος ενος διαμερισματος σε αλλο,

οταν αυτος που θα το μεταβιβασει, δεν το εχει...

γι αυτο και προανεφερα οτι

"Προφανως η λυση δεν ειναι "ευκολη"...ειτε γιατι δεν συμφωνουν, ειτε γιατι υπαρχουν προσημειωσεις εκ δανειων, ειτε και εξ αλλων λογων..."

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 13/5/2022 at 1:03 ΜΜ, killertomato said:

σιγουρευτείτε ότι είναι της άδειας! Να φέρει σφραγίδα πολεοδομίας, πολλές φορές οι ιδιώτες την μπερδεύουν με αυτή του συμβολαιογράφου. Αν η κάτοψη της άδειας συμφωνεί με τον πίνακα τότε θα συμφωνεί και με την κάτοψη της σύστασης. Θα μιλήσετε με συμ/φο γιατί αυτο απαιτεί τροποποίηση ΣΟΙ και πρακτικά το βλέπω αδύνατο να γίνεται. Αυτή τη στιγμή όπως τα περιγράφετε έχετε καταπατήσει 6μ2 ξένη περιουσία και μόνη εφικτή λύση είναι να γκρεμιστεί ο τοίχος και να έρθει στη θέση του σε συμφωνία με σχέδιο σύστασης και άδειας

Η συμβολαιογράφος μου είπε ότι θέλει λίγο  ψάξιμο αλλά το έχει ξανακάνει! Η μηχανικός που στεγάζεται σε διπλανό διαμέρισμα(τυχη έτσι??) ειπε οτι το εχει ξανακάνει αλλά θέλει να ψάξει την σύσταση και τον φάκελο της πολεοδομίας! Όταν θα έχω νέα θα απαντήσω σε όλους γιατί ίσως βοηθηθούμε όλοι να μάθουμε κάτι! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα σας! Έως τώρα η μηχανικός με έβαλε στο νόμο και πλήρωσα το ελάχιστο ποσό των 250 ευρώ. Έκανε νέα κάτοψη και στα δυο διαμερίσματα και ετοιμάζει την έκθεση για την Συμβολαιογράφο. Η Συμβολαιογράφος μου είπε ότι είναι κάτι απλό γιατί έχει να κάνει μεταξύ δυο διαμερισμάτων χωρίς να έχουμε πάρει τετραγωνικά από κοινόχρηστους χώρους! Ελπίζω να μην μου βγάλει κανένα φίδι στην πορεία! θεωρώ ότι όλα έχουν πάρει τον δρόμο τους οπότε αν επανέλθω με σχόλιο θα σημαίνει ότι είχαμε αρνητική εξέλιξη! Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αγαπητοί φίλοι επίσημα πλέον σας λέω οτι στην σύσταση κάθε πολυκατοικίας προβλέπει κάποιες καταστάσεις! στην δική μου πολυκατοικία προβλέπει οτι αν και τα δυο διαμερίσματα είναι ενός ιδιοκτήτη προσθαφαιρεί δωμάτια και χώρους χωρίς να δίνει λόγο σε κανένα! όταν είναι στον ίδιο όροφο και γειτονικά! οπότε τζάμπα έτρεχα τόσο καιρό! θα πρέπει να χτιστεί ο τοίχος στην σωστή θέση! βέβαια περιμένουμε και την ερμηνεία του υποθηκοφύλακα που είναι ο αρμόδιος αλλά το ερώτημα έγινε μπάς και σπάσει ο διάολος το ποδάρι του που λέμε και μας ξεφεύγει κάτι επειδή είναι από κατασκευής το λάθος! Έπρεπε απο την αρχή να είχαμε κάνει το ερώτημα στον υποθηκοφύλακα! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.