Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κοινόχρηστοι χώροι στην ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων


Recommended Posts

On 4/6/2022 at 8:43 ΠΜ, ΚΑΝΑ said:

Δεύτερος τρόπος

πατάς σ' αυτό του άρθρου 54 Ν 4495/17 

"Εάν προηγηθεί η έκδοση Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου για κτίριο που περιλαμβάνει αυτοτελείς διηρημένες ιδιοκτησίες, δεν εκδίδεται Ηλεκτρονική Ταυτότητα για τις επιμέρους διηρημένες ιδιοκτησίες. Η Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου χρησιμοποιείται εφ' εξής στη θέση της Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Αυτοτελούς Διηρημένης Ιδιοκτησίας για όλες τις διηρημένες ιδιοκτησίες που περιλαμβάνονται στο αντίστοιχο κτίριο. Εάν έχει ήδη εκδοθεί Ηλεκτρονική Ταυτότητα για μία ή περισσότερες επιμέρους διηρημένες ιδιοκτησίες, αυτή ενσωματώνεται στην Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου"

και σε αυτό του άρθ 56 

              Ο εξουσιοδοτημένος μηχανικός, ο οποίος συμπληρώνει τα στοιχεία της Ηλεκτρονικής Ταυτότητας του Κτιρίου ή της διηρημένης ιδιοκτησίας, ορίζεται από τον ιδιοκτήτη για κάθε κτίριο ή διηρημένη ιδιοκτησία. Αν έχουν συσταθεί οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες, ο εξουσιοδοτημένος μηχανικός για το σύνολο του κτιρίου μπορεί να ορίζεται ύστερα από απόφαση της πλειοψηφίας των κοινωνών, σύμφωνα με τα οριζόμενα στον κανονισμό της οροφοκτησίας, άλλως με απλή πλειοψηφία.

και συμπληρώνεις  μία ταυτότητα για όλο το κτίριο

Ας ακούσουμε όμως και τη γνώμη άλλων συναδέλφων!

η Η.Τ.Κ για όλο το κτίριο συμφέρει, καθώς δεν ανεβάζεις 2-3-4 10 φορές τα σχέδια, τις δηλώσεις τις ρυθμίσεις τις εξουσιοδοτήσεις κτλ Επίσης δεν πληρώνεις αντίστοιχα 2-3-4 10 φορές 20/ευρώ 

Στις οδηγίες ΤΕΕ δεν αναφέρεται πως γίνεται! πράγμα που σημαίνει ότι το ΤΕΕ δεν έχει προσαρμόσει, όπως όφειλε, την πλατφόρμα (που λέει και ο φίλος μου Δημήτρης) με τη νομοθεσία

Δοκίμασε κανένας να κάνει ταυτότητα για όλο το κτίριο, για να μας καθοδηγήσει??

Ίσως μια λύση να είναι να αναγράφονται όλες οι αυτοτελείς  συνιδιοκτησίες στα "σχόλια"(δυνατότητας 4.000 χαρακτήρων) 

υ.γ αν επιλέξω ένα κείμενο -πως θα δω πόσους χαρακτήρες έχει??

 

 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

το ΤΕΕ δεν έχει προσαρμόσει, όπως όφειλε, την πλατφόρμα

 

ε μάλλον έχει να κάνει με αυτά τα 2-3-4-10 παράβολα ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το είχε προσαρμόσει να παίρνει και κτίριο με οριζόντια εδώ

image.png.0b81f2bce5d594a500541442655de19c.png

θα έπρεπε να είχε και την επιλογή "κτίριο με οριζόντιες" που όμως δεν την έχει!

Αν την είχε zazeng καταλαβαίνεις  πόσο πιο ανταγωνιστικός από κάθε άποψη -οικονομική-απόδοσης κλπ,   θα ήμουν π.χ εγώ, σε σύγκριση με σένα !  

 

το σύστημα Η.Τ.Α. το έχουν τόσο τέλειο!!! που αν πατήσεις "βοήθεια"

 

image.png.aa15a622247441d11d26a4f430d20cb9.png

σου ανοίγει αυτό:

image.png.496d3d0672ad7411e2133487557a4ce7.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΚΑΝΑ said:

Αν την είχε zazeng καταλαβαίνεις  πόσο πιο ανταγωνιστικός από κάθε άποψη -οικονομική-απόδοσης κλπ,   θα ήμουν π.χ εγώ, σε σύγκριση με σένα !  

Σιγά το speedy gonzales!!!

Ντάξει η βοήθεια στο e-άδειες δεν κάνει τίποτα, αυτό κάτι κάνει!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω μία περίπτωση κτιρίου με 6 οριζόντιες ιδιοκτησίες. Η κάθε οριζόντια είναι 54 τ.μ. κ.χ. με 6 τ.μ. κοινόχρηστοι. Αν κατάλαβα καλά διαβάζοντας το νήμα: Για κάθε ταυτότητα οριζόντιας στις επιφάνειες βάζω 54 κ.χ.. Και όταν κάνω ταυτότητα για τα κοινόχρηστα τότε βάζω 6 τ.μ. κ.χ. στις επιφάνειες ανά όροφο;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.

1. Στην εισαγωγή του οικοπέδου και στο πεδίο αρ. ιδιοκτησιών  καταχωρώ τον αριθμό των ιδιοκτησιών που εμφανίζονται στον πίνακα χιλιοστών ;

2. Στους ορόφους πρέπει πιστεύω να καταχωρίσω το υπόγειο που δεν υπάρχει στην άδεια.  Να το αναφέρω στα σχόλια ότι κατασκευάστηκε καθ΄υπέρβαση της αδείας ;

3. Στις χρήσεις όταν έχω διαμέρισμα με παράρτημα αποθήκη καταχωρώ και την αποθήκη στο υπόγειο ανοίγοντας άλλο πεδίο με κατοικίες ; την έχω καταχωρήσει στις επιφάνειες στο πεδίο χώροι βοηθ. χρήσης.

Αλλά στο βίντεο του ΤΕΕ στις χρήσεις αναφέρονται ανά όροφο. Δηλαδή θα καταγράψω τα τ.μ. όλων των ορόφων ξεχωριστά για τον καθένα;

Edited by psycho
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι και στο επόμενο πεδίο τον αριθμό συμβολαίου της σύστασης.

2. Ρύθμιση αυθαίρετης ...και μετά Ναι. Στα σχόλια οτι θες. Αν υπάρχει δήλωση δεν χρειάζεται.

3. Ναι.

4. Ναι.

Στα βίντεο παρουσίασης έχει παραδείγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 15/5/2022 at 9:46 ΜΜ, killertomato said:

ετσι όπως το καταλαβαίνω εγώ θα συμπληρώσεις στην καρτέλα επιφάνειες τα μ2 ανα επίπεδο με κύρια χρήση και στην καρτέλα χρήσεις θα βάλεις την επικρατούσα χρήση του κτιρίου. Πχ

5οροφη οικοδομη με υπογειο (αποθήκες + ΘΣ), πιλοτη και δωμα

κοινόχρηστα υπογειο = κυρια χρηση χχχχμ2 (διαδρομοι, χωροι ελιγμων, μηχ/σιο. λεβ/σιο) με χρηση κατοικία

κοινόχρηστα πιλοτή  = κύρια χρήση χχχχμ2 (πιλοτη + είσοδο) με χρήση κατοικία

κοινόχρηστα οροφων = κύρια χρήση χχχχμ2 (κλιμ. ανα όροφο) με χρήση κατοικία

Δεν ειμαι σίγουρος μόνο για το υπόγειο αν πρέπει το λεβ/σιο+μηχ/σιο που ειναι κλειστοί βοηθητικοί χώροι να αναγραφούν ως βοηθητικοί χρήση χχχχμ2 με χρηση κατοικία

Να ρωτήσω κάτι επιπλέων σε αυτα που γράφεις μια που ΄τωρα τα αντιμετωπίζω κι εγώ πρώτη φορα....

στην 1η καρτέλα στο ΚΑΕΚ ποιανού ορόφου το καεκ βάζω...?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.