Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας


Panos Germanos

Recommended Posts

Αντλία θερμότητας

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα παρακαλώ μία βοήθεια σε θέμα αγοράς Αγγλίας θερμότητος. Έχοντας κατασταλάξει σε μια hitachi 14 kw Της τάξεως των 5000 €, μου προέκυψε μία προσφορά από το μηχανικό του σπιτιού μου για μία σουηδική nibe Στα 4000 € ολοκαίνουργια απόΤο πρόγραμμα εξοικονομώ. Η αρχική της τιμή είναι 5700. Μου την δίνει 4000 γιατί τελικά δεν θα την βάλει.Ήθελα γνώμη παρακαλώ για τις ενλόγω αντλίες, αλλά και απόψεις για το γεγονός ότι η Αντλια είναι μονοφασική, Ενώ η παροχή της οικίας μου, είναι τριφασική. Μένω στο Μαρούσι. Σας ευχαριστώ πολύ

 

Link to comment
Share on other sites

Σχόλια θετικά ή αρνητικά για μάρκες - εταιρίες δεν επιτρέπονται σε αυτό το φόρουμ.

Βασικό κριτίριο επιλογής μιάς ΑΘ είναι η απόδοσή της, στην εξωτερική θερμοκρασία που έχουν υπολογιστεί οι απώλειες του σπιτιού σας και όχι η ονομαστική απόδοση.

Ποιά ΑΘ καλύπτει αυτές τις απώλειες, κανείς στο φόρουμ δεν το γνωρίζει.

Η εγκατάσταση ενός μονοφασικού μηχανήματος ( ηλεκτρικής ισχύος) 4-5 KW μάλλον θα απαιτήσει εργασίες ανακατανομής στον ηλ. Πίνακα, που μάλλον δεν θα απαιτηθούν αν το μηχάνημα είναι τριφασικό.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά!

Καθώς δεν μπορείτε να πάρετε απάντηση από εδώ, θα πρέπει να αναθέσετε σε μηχανολόγο μηχανικό (γνώστη του θέματος και μη έχοντα εμπορική σχέση με τους πωλητές), να σας βοηθήσει στην επιλογή.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ εκ νέου. Το εν λόγω μηχάνημα είναι 12kw. Άρα λογικά θα χρειαστεί όπως αναφερατε, ανακατανομή φορτίων στον πίνακα. Προσπαθώ να εξαντλήσω το θέμα μιάς και η τιμή προσφορας της αντλίας είναι εξαιρετικά συμφέρουσας.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω, και ας γίνομαι βαρετός ίσως, ελέγξτε την απόδοση της ΑΘ σε 0 βαθμούς Κελσίου και μη κοιτάτε τα 12 KW.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Ζητήστε τα αναλυτικά τεχνικά στοιχεία, που είναι υποχρεωμένος ο πωλητής να σας κοινοποιήσει.

Αν δεν υπάρχουν αναλυτικά τεχνικά στοιχεία, αυτό από μόνο του είναι ισχυρότατος λόγος άμεσου αποκλεισμού οποιασδήποτε Α.Θ. 

Βέβαια δεν είναι τόσο απλός ο έλεγχος και γι' αυτό σας πρότεινα μηχανολόγο γνώστη του θέματος.

Η απόδοση αλλάζει με την εξωτερική θερμοκρασία αλλά και με την θερμοκρασία νερού που ζητάμε από την Α.Θ.

Θα πρέπει να έχετε και μελέτη απωλειών του σπιτιού σας, που να αναφέρει σε ποιά εξωτερική θερμοκρασία έχουν γίνει οι υπολογισμοί.

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.