Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καταχώρηση ΚΑΕΚ στην ηλεκτρονική ταυτότητα


Recommended Posts

  • 2 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι καλημέρα,

Διαμέρισμα / οριζ. ιδιοκτησία αγοράστηκε από τον πελάτη μου, μαζί με αποθήκη υπογείου που είναι οριζ. ιδιοκτησία με χιλιοστά. Στο σύστημα του ΤΕΕ για την Ταυτότητα, δηλώνω την αποθήκη ως ξεχωριστή ιδιοκτησία, βάζοντας ξεχωριστό ΚΑΕΚ από του διαμερίσματος? Θα πρέπει να έχει άλλο ΚΑΕΚ? Ο πελάτης μου έστειλε μόνο ένα έντυπο κτηματολογίου. Και πώς το γράφουμε στο ανάλογο χωρίο? Είναι της μορφής 120990000000 και άλλα 6 ψηφία ακολουθούν. Δεν μου είναι σαφές τί ψηφία πρεπει να συμπληρώσω μετά τα 12 πρώτα ψηφία και την κάθετη /. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Στο Κτηματολόγιο, κάθε ο.ι. καταχωρίζεται με διαφορετικό ΚΑΕΚ

π.χ.   ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ / ΥΥ / ΖΖ

όπου:

το πρώτο (δωδεκαψήφιο) νούμερο αφορά στο γεωτεμάχιο

το δεύτερο στον αριθμό της κατακόρυφης (κάθετης) ιδιοκτησίας

το τρίτο στον αριθμό της οριζόντιας,

εννοείται ότι, όταν δεν έχουμε κάθετες ή οριζόντιες, το αντίστοιχο νούμερο είναι 0 (μηδέν)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/5/2023 at 12:55 ΜΜ, Langouel said:

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι καλημέρα,

Διαμέρισμα / οριζ. ιδιοκτησία αγοράστηκε από τον πελάτη μου, μαζί με αποθήκη υπογείου που είναι οριζ. ιδιοκτησία με χιλιοστά. Στο σύστημα του ΤΕΕ για την Ταυτότητα, δηλώνω την αποθήκη ως ξεχωριστή ιδιοκτησία, βάζοντας ξεχωριστό ΚΑΕΚ από του διαμερίσματος?

Ναί

Θα πρέπει να έχει άλλο ΚΑΕΚ?

Ναί

Ο πελάτης μου έστειλε μόνο ένα έντυπο κτηματολογίου. Και πώς το γράφουμε στο ανάλογο χωρίο? Είναι της μορφής 120990000000 και άλλα 6 ψηφία ακολουθούν. Δεν μου είναι σαφές τί ψηφία πρεπει να συμπληρώσω μετά τα 12 πρώτα ψηφία και την κάθετη /. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αυτό δεν είναι ΚΑΕΚ. Είδατε να γράφει "ΚΑΕΚ:" ???

Μάλλον σας ο πελάτης σας έφερε το έντυπο βεβαίωσης δήλωσης στο κτηματολόγιο, το οποίο δεν μπορεί να έχει το ΚΑΕΚ.

Στην περιοχή του ακινήτου υπάρχει λειτουργούν κτηματολόγιο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα,

Μας ζητάει ο ιδιοκτήτης ενός συγκροτήματος κατοικιών,  7 ηλεκτρονικές ταυτότητες (μια για κάθε οίκημα) και μια για υπογειο-κοινοχρηστο. Για το οικόπεδο δεν υπάρχει ΚΑΕΚ ούτε σύσταση πως το αντιμετωπιζουμε; 

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται, γιατί η ηλεκτρονική ταυτότητα δημιουργείται για κάθε ιδιοκτησία.
Στην προκειμένη περίπτωση υπάρχει μία ενιαία (αδιαίρετη) ιδιοκτησία.
O ΚΑΕΚ συμπληρώνεται μόνο εάν υφίσταται.
Για ποιο λόγο συντάσσεται η ηλεκτρονική ταυτότητα;
Μήπως για να συσταθούν οριζόντιες ιδιοκτησίες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.