Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΕΑ στην ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων


Recommended Posts

Ερώτημα : Σε νεο κτίριο χωρίς σύσταση ΟΙ κάνω αρχική ταυτότητα ανεβάζοντας το ΠΕΑ της άδειας που είναι ενιαίο για ολο το κτίριο.Μετα  τη δημιουργία της σύστασης ΟΙ και αφού καταργήσω την αρχική ΗΤ και προσχωρήσω στην ΗΤ με  ΟΙ   ανεβάζω το ίδιο ΠΕΑ η κάνω ΠΕΑ ανα ΟΙ ? και με τι καταναλώσεις γράφω στα τετραγωνάκια .Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ΠΕΑ που έγινε για ολόκληρο το κτίριο ισχύει και για κάθε επιμέρους διαμέρισμα, έτσι δεν χρειάζεται να εκδοθεί νέο.

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2022 at 6:33 ΜΜ, jedi.Yannis said:

........Αυτό που παρατήρησα είναι ότι όταν συμπληρώσεις σε μία ιδιοκτησία τον αριθμό μιας άδειας, "τραβάει" τα αρχεία της που έχεις ανεβάσει στις άλλες ιδιοκτησίες. .....

Συνάδελφε, όταν έχουμε ολοκληρώσει μια ιδιοκτησία σε ένα  κτίριο και θέλουμε να εισάγουμε μια νέα τότε η νέα ιδιοκτησία που δημιουργούμε, αρχικά έχει όλα τα πεδία ΚΕΝΑ.

Αν όμως θέλουμε να τροποποιήσουμε την υπάρχουσα κάνουμε εισαγωγή τροποποιητικής στην οποία ΟΛΑ τα στοιχεία είναι ήδη συμπληρωμένα.

Εσύ σε ποια ακριβώς περίπτωση αναφέρεσαι και λες ότι "τραβάει" τα στοιχεία;

Link to comment
Share on other sites

Τραβάει τα αρχεία, όχι τα στοιχεία που συμπληρώνεις στα κουτάκια.
Αν η ιδιοκτησία Α περιλαμβάνεται στην κάτοψη της άδειας Χ και η ιδιοκτησία Β περιλαμβάνεται επίσης στην κάτοψη της άδειας Χ στο ίδιο οικόπεδο, αυτό που παρατήρησα είναι ότι ανεβάζεις μία φορά την κάτοψη της άδειας Χ, την πρώτη φορά.
Τα κουτάκια των ιδιοκτησιών τα συμπληρώνεις όλα κάθε φορά.

Στην αρχή δεν το ήξερα και ανεβάζοντας το σχέδιο ξανά, φάνηκε ανεβασμένο διπλά. Αυτό είναι όλο.

Link to comment
Share on other sites

Πως ξέρει το σύστημα αν είναι στο ίδιο σχέδιο και η κάτοψη της δεύτερης ιδιοκτησίας;

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, έχω μια απλή και ανώδυνη ερωτησούλα...

Είμαι Διπλ.Πολ.Μηχ. μέλος ΤΕΕ με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος αλλά δεν έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος (δεν έχω σφραγίδα). Οι γονείς μου θέλουν να μου μεταβιβάσουν ένα μικρό ακίνητο 35 τ.μ. και η συμβολαιογράφος τους ζήτησε ταυτότητα κτιρίου. Με τους κωδικούς του ΤΕΕ μου, μπήκα στο σύστημα δήλωσα το οικόπεδο και έχω αρχίσει να επεξεργάζομαι την ιδιοκτησία και σκέφτομαι εφόσον ελέγξω τα στοιχεία για την ορθότητά τους και μαζέψω οτι χαρτιά χρειάζονται π.χ. ΠΕΑ κτλπ. να κάνω και την τελική υποβολή σε συνεννόηση με συμβολαιογράφο. Βλέπετε κάτι μεμπτό στην όλη διαδικασία, από την στιγμή που κάνω την δουλειά για την οικογένειά μου; 

Δεν επιτρέπεται να ποστάρεις το ίδιο ερώτημα σε διαφορετικές θέσεις στο φόρουμ. Θα κρατηθεί ανοιχτό το παρόν Post. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. 

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν βλέπω κάτι μεπτό στην διαδικασία, αρχικά βρες τα σχέδια της οικοδομικής άδειας, (κυρίως τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης αν έχει, όψεις που να φαίνεται η ιδιοκτησία αν την/τις βρεις και αυτές πάρε τις. Επικυρωμένα αντίγραφα, δηλαδή πρέπει να κοιτάξεις να έχουν την σφραγίδα της Πολεοδομίας και του Μηχανικού μελετητή επάνω. Ακόμα θα χρειαστείς μια τομή και τις κατόψεις που αφοράνε το ακίνητο. Κράτησε αντίγραφα τα σχέδια και σκάναρε τα). Μετά κάνε έναν έλεγχο το διαμέρισμα να δεις αν έχει αποκλίσεις σχετικά με την οικοδομική άδεια. Αρχικά αυτά θες. Αν δεις διαφορές με την οικοδομική άδεια, σημαντικές δηλαδή που να μην εμπίπτουν στους κανόνες των σχετικών αποκλίσεων, θα πρέπει να κάνεις ρύθμιση αυθαιρέτων, αν βρεις. 
Αυτά 
Και καλή αρχή!!! Σιδεροκέφαλος!!!

Edited by Pavlos33
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, LordPrutsikas said:

Γειά σας, έχω μια απλή και ανώδυνη ερωτησούλα...

Είμαι Διπλ.Πολ.Μηχ. μέλος ΤΕΕ με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος αλλά δεν έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος (δεν έχω σφραγίδα). Οι γονείς μου θέλουν να μου μεταβιβάσουν ένα μικρό ακίνητο 35 τ.μ. και η συμβολαιογράφος τους ζήτησε ταυτότητα κτιρίου. Με τους κωδικούς του ΤΕΕ μου, μπήκα στο σύστημα δήλωσα το οικόπεδο και έχω αρχίσει να επεξεργάζομαι την ιδιοκτησία και σκέφτομαι εφόσον ελέγξω τα στοιχεία για την ορθότητά τους και μαζέψω οτι χαρτιά χρειάζονται π.χ. ΠΕΑ κτλπ. να κάνω και την τελική υποβολή σε συνεννόηση με συμβολαιογράφο. Βλέπετε κάτι μεμπτό στην όλη διαδικασία, από την στιγμή που κάνω την δουλειά για την οικογένειά μου; 

Το θέμα σου είναι φορολογικό. Ακόμη και αν είναι γονείς σου θα πρέπει να κόψεις μια ΑΠΥ έστω ένα μικρό ενδεικτικό ποσό. Αν δεν έχεις κάνει έναρξη προφανώς δεν έχεις ΚΑΔ να μπεις στο my data ούτε βεβαίως έχεις σφραγίδα (αναγράφεται και το ΑΦΜ). Το πιστοποιητικό πληρότητας ΗΤΚ θα απαιτηθεί να το σφραγίσεις ως μηχανικός της ΗΤΚ. Οπότε, θα πρέπει να το αναθέσεις σε άλλο συνάδελφο μέχρι να είσαι έτοιμος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, LordPrutsikas said:

Βλέπετε κάτι μεμπτό στην όλη διαδικασία, από την στιγμή που κάνω την δουλειά για την οικογένειά μου; 

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο! Ανέθεσε την εργασία αυτή σε επαγγελματία μηχανικό εν ενεργεία.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, LordPrutsikas said:

Γειά σας, έχω μια απλή και ανώδυνη ερωτησούλα...

Είμαι Διπλ.Πολ.Μηχ. μέλος ΤΕΕ με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος αλλά δεν έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος (δεν έχω σφραγίδα). 

Δεν επιτρέπεται να ποστάρεις το ίδιο ερώτημα σε διαφορετικές θέσεις στο φόρουμ. Θα κρατηθεί ανοιχτό το παρόν Post. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. 

Pavlos 33

Συνάδελφε  χωρίς  σφραγίδα  μηχανικού  δεν  μπορείς  να  υπογράφεις  άδειες ,  στατικά,   πεα ,   μεα ,    αυθαιρέτα  ,  ηλεκτρονικές  ταυτότητες ,  τοπογραφικά  , να  κάνείς  επίβλεψη,  βασικά  δεν  μπορείς  να  εξασκήσεις  το  επάγγελμα  του  μηχανικού  ,  μου  κάνει  εντύπωση  που   το  παραβλέπεις !!!  

Το πεα  είναι  υποχρεωτικό  όπου  δύναται  να  εκδοθεί  ,  ανεξάρτητα  απο  το  είδος  της  Σ.Π . 

Edited by loser
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.