Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΤΕΕ και εργασία όχι σαν μηχανικός


Jerton

Recommended Posts

Καλησπέρα. Νέος διπλωματούχος μηχανικός εδώ. Πρόκειται να δώσω εξετάσεις στο ΤΕΕ. Έκανα μία σχετική έρευνα στο forum αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος θέλω να κάνω την εξής ερώτηση:

Από αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω ότι άπαξ και δώσω εξετάσεις στο ΤΕΕ και μου δοθεί η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος δεν υποχρεούμαι να αρχίσω να καταβάλω αμέσως ασφαλιστικές εισφορές σαν μηχανικός αν δεν κάνω και την περαιτέρω διαδικασία σε εφορία/ΕΦΚΑ. Αν εγώ για οποιοδήποτε λόγο θέλω ή πρέπει να δουλέψω όχι σαν μηχανικός αλλά σαν κάτι άλλο (π.χ. πωλητής, οδηγός, σερβιτόρος ή έμπορος με κατάστημα κτλ) μπορώ έχοντας περάσει τις εξετάσεις του ΤΕΕ να το κάνω; Ή θα μου πει ο ασφαλιστικός φορέας π.χ. "δεν μπορούμε να σε ασφαλίσουμε σαν εμπόρο ή σαν πωλητή επειδή είστε στο ΤΕΕ";

Επίσης το ίδιο μπορεί να γίνει αν δουλέψω κάποιο διάστημα σαν μηχανικός (είτε ως ελ. επαγγελματίας είτε σε κάποια εταιρεία) και αποφασίσω αργότερα να κάνω κάποιο άλλο επάγγεμα;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.