Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορά σε γη και χρήμα


strmel

Recommended Posts

μου ειπαν οτι οταν τα κληροτεμαχια ειναι προσφυγικα η εισφορα μειωνεται στο μισο.

στην περιπτωση μου η κληρονομια περασε απο τον αρχικο δικαιουχο στον αδερφο της γυναικας του (προσφυγες ολοι).

τωρα μου λενε οτι επειδη δεν ειναι συγγενεις εξ αιματος δεν ισχυει η μειωμενη εισφορα. διαβασα και αυτο στο ν.1337/1986 αρ.12.4β

" Η παραπάνω ρύθμιση αφορά μόνο τις ιδιοκτησίες ή τμήματά τους που

κατά τη σύνταξη της πράξης εφαρμογής του σχεδίου ανήκουν κατά

κυριότητα στον αρχικό δικαιούχο, το σύζυγό του, τους κατιόντες και

τους συζύγους τους και τους αδελφούς τους, με οποιοδήποτε νόμιμο τρόπο

και αν απεκτήθη η έκταση από αυτούς."

εσεις τι πιστευετε; γιατι εχω μπερδευτει..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, η διάταξη είναι του ν. 2647/1986 και αναφέρει ότϊ:

"Ιδιοκτησίες που παραχωρήθηκαν σε πρόσφυγες για αγροτική

αποκατάσταση από την Επιτροπή Αποκαστάσεων Προσφύγων ή σύμφωνα

με τις διατάξεις της αγροτικής νομοθεσίας , όταν εντάσσονται

στο σχέδιο πόλης με τις διαδικασίες του κεφαλαίου Α του ν.

1337/1983 , υπόκεινται σε υποχρέωση εισφοράς σε γη μειωμένη

κατά το ήμισυ των εισφορών που προβλέπονται από το άρθρο 8

παρ. 4 και επόμενες του ν. 1337/1983 και μέχρι τμήματος

ιδιοκτησίας 2.000 τ.μ. Η εισφορά σε χρήμα ορίζεται στο ήμισυ

της εισφοράς που αναφέρεται στο άρθρο 9 παρ. 2 του ν.

1337/1983 και μέχρι τμήματος ιδιοκτησίας 2.000 τ.μ.

εφαρμοζομένων κατά τα λοιπά των διατάξεων του ίδιου άρθρου 9.

Η παραπάνω ρύθμιση αφορά μόνο τις ιδιοκτησίες ή τμήματά τους

που κατά τη σύνταξη της πράξης εφαρμογής του σχεδίου ανήκουν

κατά κυριότητα στον αρχικό δικαιούχο , το σύζυγό του , τους

κατιόντες και τους συζύγους τους και τους αδελφούς τους , με

οποιοδήποτε νόμιμο τρόπο και αν απεκτήθη η έκταση από αυτούς".

 

Είναι σαφές ότι το πνεύμα του νομοθέτη για τη μείωση κατά 50% της εισφοράς σε γη και σε χρήμα ήταν (αποκλειστικά και μόνον) για τις περιπτώσεις γεωτεμαχίων που ανήκουν, κατά το χρόνο ένταξης της περιοχής στο σχέδιο πόλης. είτε στον αρχικό δικαιούχο είτε σε κατιόν μέλος με σχέση 1ου βαθμού συγγενείας, ανεξάρτητα αν τα μέλη αυτά διαρτηρούν ή όχι την ιδιότητα του πρόσφυγα.

 

Επομένως, η μείωση δεν ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση αφού ο κύριος του γεωτεμαχίου κατά την περίοδο ένταξης της περιοχής στο σχέδιο πόλης δεν περιλαμβάνεται στις απαλλασσόμενες κατηγορίες.

Link to comment
Share on other sites

"σε κατιόν μέλος με σχέση 1ου βαθμού συγγενείας"

 

Συνάδελφε ΜΑΚΑΡ επειδή έχω προσωπικό ενδιαφέρον για το θέμα, η ρυθμιση αφορά τους κατιόντες συγγενείς ή τους κατιόντες συγγενείς με σχέση 1ου βαθμού συγγενείας;

Link to comment
Share on other sites

@qmd

Η έκφραση "κατιόν μέλος με σχέση 1ου βαθμού συγγενείας" προστέθηκε από εμένα και ίσως σε μπέρδεψε. Στη διάταξη αναφέρονται σαφώς οι συγγενείς που περιλαμβάνονται στη μειωμένη εισφορά και συγκεκριμένα "στον αρχικό δικαιούχο , το σύζυγό του , τους κατιόντες και τους συζύγους τους και τους αδελφούς τους", δηλαδή μειωμένη εισφορά επιβάλλεται αν το ακίνητο ανήκει κατά κυριότητα κατά το χρόνο εκπόνησης της ΠΕ είτε στον αρχικό δικαιούχο ή τη γυναίκα του, είτε στα παιδιά τους είτε στις/ους συζύγους των παιδιών τους είτε στις/ους αδελφούς των συζύγων είτε σε συνδυασμό αυτών των περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θέλω να υπολογίσω την εισφορά σε γη σύμφωνα με αρθρο 5 του ΠΔ/25-08-85 δηλαδή μέχρι 250τ.μ. ποσοστό 5%, 250-1000τ.μ. ποσοστό 10%, κτλ, ώστε να το γράψω στο τοπογραφικό για την έκδοση οικ.αδ.

Η εισφορά σε γη που προκύπτει από τον πίνακα της πράξης εφαρμογής διαφέρει!

Τι άλλο μπορεί να ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς το Π.Δ. 16-8-85 ΦΕΚ 416Δ'/30-8-85 για την Πολεοδόμηση περιοχών Β' Κατοικίας.

Τα ποσοστά που γράφεις είναι σωστά, προσοχή όμως εφαρμόζονται κλιμακωτά.

Αν έχεις κάνει σωστά τον υπολογισμό δες αν το οικόπεδο έχει μεγαλύτερη αναλογικά εισφορά λόγω πολλών ιδιοκτησιών του ιδιοκτήτη την 10-3-82.

Link to comment
Share on other sites

Οχι εννοω πολεοδόμηση οικισμών της χώρας μέχρι 2000 κατοίκων και τα οποία ποσοστά για την περίπτωση τη δική μου προκύπτουν από την παρ. 2 του άρθρου 5 του Π.Δ./25-5-85(φεκ414/δ/85). Στην περίπτωση αυτή νομίζω η εισφορά βγαίνει μεμονωμένα για κάθε ιδιοκτησία. Η διαφορά όμως που οφείλεται?

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο . . . ζητάς βοήθεια και δεν δίνεις ούτε τα σωστά στοιχεία . . . δύο φορές έχεις αναφέρει χρονολογίες Π.Δ. που δεν υφίστανται. Το σωστό είναι Π.Δ. 20-8-85 για την Πολεοδόμηση οικισμών κάτω από 2000 κατοίκους.

 

Σε αυτήν την περίπτωση τα ποσοστά εισφοράς σε γη άλλαξαν με το Ν.2508/97 :

Για τμήμα ιδιοκτησίας μέχρι 250 τετραγωνικά μέτρα, ποσοστό 5%.

Για τμήμα ιδιοκτησίας πάνω από 250 τετραγωνικά μέτρα μέχρι 500 τετραγωνικά μέτρα, ποσοστό 10%

Για τμήμα ιδιοκτησίας πάνω από 500 τετραγωνικά μέτρα μέχρι 1000 τετραγωνικά μέτρα, ποσοστό 15% κλπ

 

Τέλος, η εισφορά σε γη υπολογίζεται πάντα στο σύνολο των ιδιοκτησιών του αυτού ιδιοκτήτη την 10-3-82.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε χαλάρωσε! Διορθωσε με εαν έχω κάνει λάθος!

Έχω εκτυπώσει από εγκύκλιο για εισφορά σε γη και αναφέρει την περίπτωση εκτός ορίων οικισμών (αρθρο 5, παρ.2 του ΠΔ/25-8-85 (ΦΕΚ-414/Δ/85) και αρθρο 20, παρ.5 του Ν-2508/97): ''Κατά κανόνα, σε ιδιοκτησίες που βρίσκονται εκτός ορίων οικισμών, των οποίων η προκήρθξη ανάθεσης της μελέτης έγινε πριν τη 13-6-97 (ημερομηνία ισχύος του Ν-2508/97) εφαρμόζονται τα ποσοστά της παρ.2 του άρθ.5 του ΠΔ/25-8-85.''

Η εγκύκλιος είναι : Εγκ-ΔΤΕ/β/10891/406/30/5-3-04 Εγκ-ΔΤΕ/β/10891/406/30/04

ΕΓΚ-30/04

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.