Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορά σε γη και χρήμα


Recommended Posts

stesta

 

χρησιμοτατη  η παρατηρησή σου... :smile: :-)

 

ερωτημα

γνωριζεις εάν

 

εχουν  οι Δημοι προχωρησει στις νεες πραξεις  επιβολης εισφορας..."εντος 6μηνου" ,  όπως λεει το αρθρο???

 

[παντως το...6μηνο δεν εληξε ακομα...]

Εξ όσων γνωρίζω, προς το παρόν, ασχολούνται (?) με τις αιτήσεις πολιτών  που το γνωρίζουν (μέσω των μηχανικών τους) και αιτούνται κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

παντως, υπαρχει μεν   στον νομο  "6μηνη  αποκλειστικη προθεσμια",

αλλά ..."κατα"    του Δημου για να υπολογισει ξανα  τις εισφορες...

 

Ούτε ειναι υποχρεωμενος ο πολιτης να "υποβαλλει" σχετικο αιτημα προς τον Δημο,

ουτε απο τις διαταξεις του νομου προκυπτει οτι

"μετα απο το 6μηνο"   χανει ο πολιτης την μειωση..

 

Θεωρω οτι  σωστα   πραττουν οι μηχανικοι που ειδοποιουν τους πελατες τους για  τις νεες ρυθμισεις...

 

[και μαλλον σε καποιον νομο, στο προσεχες μελλον θα μπει καποια τροπολογια...για παραταση της 6μηνης αυτης προθεσμιας...Θα δουμε]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Δημήτρη , εμένα που μου χρωστάει ο Δήμος εδώ και 10 χρόνια και δεν με έχει πληρώσει γιατί με την ένταξη από 2000 μέτρα , βρέθηκα με ένα οικόπεδο αλλού 600 μ2 και μου χρωστάει να με πληρώσει άλλα 600 μ2 και λέει δεν έχω χρήματα , πρέπει να πάω δικαστικά γιά να βγάλω τιμή μονάδας η να τους πω ότι θα προσφύγω κατά της πράξης , οπότε θα πρέπει με την καινούργια πράξη και περισσότερα μέτρα να μου δώσουν και λιγότερη εισφορά να καταβάλλω ?

 

Γιά πείτε οι ειδικοί στις εντάξεις ?

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο το οποίο βρίσκεται εκτός οικισμού μικρότερου των 2000 κατοίκων έχει βγει σε ΦΕΚ η πολεοδομική μελέτη επέκταση σχεδίου πόλης χωρίς να έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής.

Στο τοπογραφικό αναφέρεται ότι οφείλει 200τμ σε γη και 100τμ σε χρήμα ενώ το ρυμοτομούμενο τμήμα είναι 500τμ.

 

Από όσο ξέρω δεν υποχρεούται σε εισφορά γης επειδή το ρυμοτομούμενο τμήμα είναι μεγαλύτερο. Ισχύει το ίδιο και για την εισφορά σε χρήμα?

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τον 3212/2003 η ΠΕ ηταν ...ακαταρριπτη..

Μετά,  αφου ειδαν τι ακριβώς γινονταν....καταλαβαν οτι "ολο  και  καποια - ανθρωπινα- λαθη θα εχουν γινει..."

και επιτραπηκε η τροποποιηση  με εκδοση διορθωτικης πραξης... για "συγκεκριμενους λογους..."

 

Η ελλειψη χρηματων στον Δημο, δεν αποτελει λογο ακυρωσης.

 

Ειδες αν ο Δημος εχει "αποθεμα  γης" να σου αντικαταστησει την υποχρεωσή του με  γή??

 

Αλλως,  μην υπαρχοντος χρηματος, καταφευγομεν εις τα Δικαστηρια, δια σχετικης καταψηφιστικης αγωγης κλπκλπ...

 

τι άλλο???

 

[10 χρονια περιμενεις??? .....10  χρονια???..] :mrgreen: :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Οχι.

Εξαλλου η εισφορα σε χρημα υπολογίζεται επι της τελικης ιδιοκτησιας.

 

Ομως αφου η εισφορα σε γη ηταν 200τμ και του ρυμοτομουν 500τμ, ο Δημος οφειλει να τον αποζημιωσει για τα 300τμ ή να του δωσει ενα νεο οικοπεδο, ή να του δωσει ποσοστο σε ενα νεο οικοπεδο.

 

Δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι με τις τελευταιες αλλαγες του Ν1337.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ terry.

 

Στο τοπογραφικό απο ότι βλέπω έχει υπολογιστεί η εισφορά σε χρήμα επί της αρχικής ιδιοκτησίας αφού αφαιρεθεί η εισφορά σε γη και όχι η ρυμοτομούμενη και έχω βεβαίωση της πολεοδομίας που την επεβεβαιώνει

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο το οποίο βρίσκεται εκτός οικισμού μικρότερου των 2000 κατοίκων έχει βγει σε ΦΕΚ η πολεοδομική μελέτη επέκταση σχεδίου πόλης χωρίς να έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής.

Στο τοπογραφικό αναφέρεται ότι οφείλει 200τμ σε γη και 100τμ σε χρήμα ενώ το ρυμοτομούμενο τμήμα είναι 500τμ.

 

Από όσο ξέρω δεν υποχρεούται σε εισφορά γης επειδή το ρυμοτομούμενο τμήμα είναι μεγαλύτερο. Ισχύει το ίδιο και για την εισφορά σε χρήμα?

θα βοηθουσε  αν ελεγες οτι

εχεις ενα οικοπεδο εμβαδου.....τμ

οφελει εισφορα σε γη....τμ

οφειλει εισφορα  σε χρημα.....

Του "πηραν" περισσοτερα...αρα εχει "υπερκαλυψει την υποχρεωση εισφορας σε γη"

[και δικαιουται αποζημιωση  για τα επι πλεον, που του πηραν]

και οφειλει εισφορα σε  χρημα, με βαση το τελικο εμβαδον που αποδοθηκε με  την ΠΕ

 

οπως αναφερει και ο   terry

 

Οχι.

Εξαλλου η εισφορα σε χρημα υπολογίζεται επι της τελικης ιδιοκτησιας.

 

Ομως αφου η εισφορα σε γη ηταν 200τμ και του ρυμοτομουν 500τμ, ο Δημος οφειλει να τον αποζημιωσει για τα 300τμ ή να του δωσει ενα νεο οικοπεδο, ή να του δωσει ποσοστο σε ενα νεο οικοπεδο.

 

Δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι με τις τελευταιες αλλαγες του Ν1337.

  terry

πολυ σωστα,

το αρθρο 9 ηταν αλλοιως στην αρχη [και δεν  ηταν "σωστο" στον τροπο υπολογισμου]

 

γι΄αυτο στη συνεχεια τροποποιηθηκε

 

 αρχικα,

4. Η εισφορά σε χρήμα υπολογίζεται στο εμβαδόν που απομένει μετά την

αφαίρεση της οφειλόμενης εισφοράς σε γη και στην οικοπεδική αξία που

έχει κάθε ιδιοκτησία κατά το χρόνο κύρωσης της πράξης εφαρμογής.

 

 στη συνεχεια

"3. Η εισφορά σε χρήμα υπολογίζεται στο εμβαδόν της ιδιοκτησίας, όπως

αυτή διαμορφώνεται με την πράξη εφαρμογής και στην οικοπεδική αξία που

έχει κάθε ιδιοκτησία κατά το χρόνο κύρωσης της πράξης εφαρμογής.

 

3. Η Εισφορά σε χρήμα υπολογίζεται με βάση το εμβαδόν της ιδιοκτησίας,

όπως αυτή διαμορφώνεται με την πράξη εφαρμογής και την τιμή ζώνης του

οικοπέδου κατά το χρόνο κύρωσης της πράξης εφαρμογής."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ποια θα είναι η τιμή ζώνης υπολογισμού, αφού μέχρι πρότινος η γη ήταν εκτός σχεδίου (άρα δεν υπήρχε τιμή ζώνης όπως στα εντός σχεδίου ή οικισμού)  και η αντικειμενική της υπολογίζονταν με Α.Β.Α ή Ε.Β.Α? Μήπως θα γίνει χρήση κάποια μέση τιμή ζώνης της περιοχής? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.