Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εισαγωγή επιφανειών από Ν. 3843/10 στην ηλεκτρονική ταυτότητα


Recommended Posts

καλημέρα συνάδελφοι, αν γνωρίζει κάποιος σε περίπτωση που σε β.χ. έχει γίνει αλλαγή χρήσης με τον Ν3843 όπου δεν έχουν προσμετρηθεί οι τοίχοι, πως καλύπτεται αυτό το κενό των 4τμ για να μην έχουμε διαφορά στις επιφάνειες και στις χρήσεις?

Και ένα 2ο ερώτημα γιατι έχω πάρει διαφορετικές απαντήσεις,σε αναθεώρηση αδείας η οποία εκδώθηκε 05/2021 χρειάζεται ΗΤΚ η όχι ?δηλαδή η παράταση που δώθηκε έως 04/22 αφορά μόνο τις βεβαιώσεις ή και τις οικοδομικές άδειες?

σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Edited by Pavlos33
ανοίχτηκε νέο θέμα-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Lydia Grammenou said:

καλημέρα συνάδελφοι, αν γνωρίζει κάποιος σε περίπτωση που σε β.χ. έχει γίνει αλλαγή χρήσης με τον Ν3843 όπου δεν έχουν προσμετρηθεί οι τοίχοι, πως καλύπτεται αυτό το κενό των 4τμ για να μην έχουμε διαφορά στις επιφάνειες και στις χρήσεις?

με υπαγωγή στον 4495

1 ώρα πριν, Lydia Grammenou said:

Και ένα 2ο ερώτημα γιατι έχω πάρει διαφορετικές απαντήσεις,σε αναθεώρηση αδείας η οποία εκδώθηκε 05/2021 χρειάζεται ΗΤΚ η όχι ?δηλαδή η παράταση που δώθηκε έως 04/22 αφορά μόνο τις βεβαιώσεις ή και τις οικοδομικές άδειες?

λογικά ναι, η παράταση αφορούσε τις βεβαιώσεις


 

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Lydia Grammenou said:

καλημέρα συνάδελφοι, αν γνωρίζει κάποιος σε περίπτωση που σε β.χ. έχει γίνει αλλαγή χρήσης με τον Ν3843 όπου δεν έχουν προσμετρηθεί οι τοίχοι, πως καλύπτεται αυτό το κενό των 4τμ για να μην έχουμε διαφορά στις επιφάνειες και στις χρήσεις?

Και ένα 2ο ερώτημα γιατι έχω πάρει διαφορετικές απαντήσεις,σε αναθεώρηση αδείας η οποία εκδώθηκε 05/2021 χρειάζεται ΗΤΚ η όχι ?δηλαδή η παράταση που δώθηκε έως 04/22 αφορά μόνο τις βεβαιώσεις ή και τις οικοδομικές άδειες?

σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Για το πρώτο ερώτημα βάζεις το εμβαδόν μαζί με τους εξωτερικούς τοίχους (έστω 50 τ.μ.) και στις παρατηρήσεις αναφέρεις ότι για τον καταλογισμό του προστίμου σύμφωνα με τον Ν.3843/10 ρυθμίστηκαν 46 τ.μ. Σήμερα, το υπόγειο που μετατράπηκε σε κατοικία είναι 50 τ.μ.

Για το 2ο ερώτημα θα πρέπει όταν ολοκληρωθεί η κατασκευή και εκδοθεί το ΠΕΚ, μέσα σε διάστημα 4 μηνών να κάνεις ΗΤ.

Edited by Doctorbike
  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

@zazeng θα συμφωνήσω με τον @Doctorbike  Η τοιχοποιία ήταν νομίμως υφιστάμενη για τον Ν3843 οπότε ορθά ρυθμίστηκε μόνο το καθαρό...

  • Like 2
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Μα ούτε εγώ διαφωνώ, πως καλύπτεται το κενό απάντησα.

Δυστυχώς μαζί μας διαφωνούν πολλοί συμβολαιογράφοι (οι περισσότεροι).

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, zazeng said:

με υπαγωγή στον 4495

λογικά ναι, η παράταση αφορούσε τις βεβαιώσεις


 

Σύμφωνα όμως και με την εγκλυκλιο 2 31/05/2019 για τον Ν.4495 η τοιχοποιία δεν μετράει για διάφορες περιπτώσεις αλλαγής χρήσης και στον Ν4495

Screenshot_2.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά δε μετράει στον υπολογισμό προστίμου. Αλλά στην επιφάνεια της ιδιοκτησίας προσμετράται.

Στην δήλωση θα έπρεπε να αναφέρεται η τελική επιφάνεια της οριζόντιας ιδιοκτησίας καθώς και το εμβαδό που υπολογίζεται στο πρόστιμο...

Προσωπικά θεωρώ ότι μπορεί να αναφερθεί στην ηλεκτρονική ταυτότητα χωρίς να γίνει καμιά επέμβαση με 4495...

 

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@Lydia Grammenou ξαναλέω εγώ δεν διαφωνώ, τα ιδια έλεγε κ η εγκύκλιος του 4178, για τον 4014 δεν παίρνω κ όρκο αλλά μάλλον ναι.

Οι συμβολαιογράφοι συνήθως διαφωνούν και αρνούνται να προσθέσουν τα τμ των τοίχων στην ιδιοκτησία με την απλή αναφορά στην τεχνική έκθεση.
 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω συναντήσει τέτοιο θέμα με κανέναν συμβολαιογράφο όλα αυτά τα χρόνια. Και δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που είχα και με αρκετούς συμβολαιογράφους. 
Απλα πρέπει να γράψεις την σημείωση που ανεφερα παραπάνω. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.