Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισαγωγή επιφανειών από Ν. 3843/10 στην ηλεκτρονική ταυτότητα


Recommended Posts

20 ώρες πριν, Faethon11 said:

Η τοιχοποιία ήταν νομίμως υφιστάμενη για τον Ν3843 οπότε ορθά ρυθμίστηκε μόνο το καθαρό...

Μην είσαι απολύτως σίγουρος γι' αυτό!!! Εξαρτάται πάντα από την κάθε περίπτωση.... Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή!!!

Π.χ.1: O τοίχος πλήρωσης του H/Y χώρου 99% δεν ήταν νομίμως υφιστάμενος και χρήζει ρύθμισης...

Π.χ.2: Χώροι εκτός του εγκεκριμένου κτιριακού όγκου που κακώς ρυθμίστηκαν με τον 3843 δεν ήταν νομίμως υφιστάμενοι και χρήζουν ρύθμισης...

κ.λπ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον @ΙΑΣΟΝΑΣ για αυτό ακριβώς το λόγο κάνουμε φύλλο και φτερό το διάγραμμα κάλυψης όταν ελέγχουμε μια τακτοποίηση, πόσο μάλλον δύο για το ίδιο ακίνητο (3843, 4178,4495 κλπ.) 

@zazeng  κανένας συμβολαιογράφος δεν έχει καμία αρμοδιότητα να κρίνει τον τρόπο υπολογισμού προστίμων ή τα φύλλα καταγραφής. Μόνο να διαβάσει την τεχνική έκθεση/περιγραφή επιτρέπεται (και μάλιστα σε "read only" mode), οπότε αν δεν του αρέσει η εκεί εμβαδομέτρηση, η επόμενη επιλογή που έχει είναι να εμβαδομετρήσει μόνος του το διαμέρισμα ή να δώσει κατατακτήριες για μηχανικός, ώστε αφού αποφοιτήσει να είναι σε θέση να καταλαβαίνει ότι υπάρχουν πολλών ειδών υπολογισμοί εμβαδού (βλ. ΣΔ, εμβαδόν αυθαιρεσίας για καταλογισμό προστίμου, εμβαδόν κάλυψης, μη προσμετρούμενοι χώροι κλπ.), αλλά το τελικό εμβαδόν ιδιοκτησίας είναι μονοσήμαντη έννοια οπότε είναι πολύ λογικό να μην ταυτίζεται με τα προηγούμενα.

Δυστυχώς η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Η χειρότερη ατάκα που ακούω τακτικά από συμβολαιογράφους (αδιάβαστους/αρνητές της ανάγνωσης του νόμου) σε αντιπαραθέσεις απόψεων είναι: "Μα σε δηλώσεις άλλων μηχανικών το έχω δει κάπως διαφορετικά...." και τότε φυσικά καταλαβαίνω ότι έπεσα σε "εμπειροτέχνη" 😂

Η τεχνική έκθεση λύνει όλες αυτές τις απορίες και η καλή συνεργασία με τον σωστό συμβολαιογράφο φέρνει πάντα θετικά αποτελέσματα για όλους.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ppanag εγώ τα παραδείγματα που έχω αναφέρουν κόλλημα στη μεταγραφή, ότι δεν δέχεται ο υποθηκοφύλακας να γράφει άλλο το ΦΚ κ άλλο η ΤΕ κλπ κλπ.
Τώρα αν λένε αλήθεια ή είναι πρόφαση για να είναι σίγουροι ότι το συμβόλαιο θα φορολογηθεί σωστά (το ένα μεγάλο -κ κδικαιολογημένο- άγχος τους, το άλλο είναι τα κοινόχρηστα) δεν ξέρω. Η τακτική μου είναι να αναφέρω την πλούσια βιβλιογραφία στο θέμα κ να πετάω το μπαλάκι στον πελάτη (που επέλεξε κ τον συμβολαιογράφο). Συνήθως γίνεται αυτό που λέει το νοτόρι.

Κατά τα άλλα όπως τα λέτε εσύ κ ο @ΙΑΣΟΝΑΣ, θέλει αρκετή σκέψη κ προσοχή το καθαρό εμβαδό. Στον 4495 δεν το χρησιμοποιώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Μην είσαι απολύτως σίγουρος γι' αυτό!!! Εξαρτάται πάντα από την κάθε περίπτωση.... Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή!!!

Π.χ.1: O τοίχος πλήρωσης του H/Y χώρου 99% δεν ήταν νομίμως υφιστάμενος και χρήζει ρύθμισης...

Π.χ.2: Χώροι εκτός του εγκεκριμένου κτιριακού όγκου που κακώς ρυθμίστηκαν με τον 3843 δεν ήταν νομίμως υφιστάμενοι και χρήζουν ρύθμισης...

κ.λπ.

Για το 2 είναι προφανές ότι δεν ήταν νομίμως υφιστάμενα αλλά καλά κάνεις και το επισημαίνεις...

Για το 1, αν εννοείς τους πλευρικούς τοίχους και αν δεν υπήρχαν στην κάτοψη προφανώς και θέλουν ρύθμιση. Αν εννοείς τον τοίχο που κλείνει τον Η/Χ (πρόσωπο), αφού δεν υπήρχε ποτέ προφανώς και θα έπρεπε να συμπεριληφθεί στην ρύθμιση (3843 ή 4178 ή 4495)

Λέγοντας "Η τοιχοποιία ήταν νομίμως υφιστάμενη" εννοώ αυτήν που εμφανίζει η θεωρημένη κάτοψη/τομή/όψη

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Faethon11 said:

Λέγοντας "Η τοιχοποιία ήταν νομίμως υφιστάμενη" εννοώ αυτήν που εμφανίζει η θεωρημένη κάτοψη/τομή/όψη

Ομοίως και στους τοίχους υπογείου.

Εγώ νομίζω ο ποιητής στον 3843 εννοούσε νόμιμους τοίχους που έχουν ήδη μετρήσει στην ιδιοκτησία (πχ έναν η/υ - εσοχή στο περίγραμμα του κτιρίου, ενώ αν έχουμε κλείσιμο η/υ στη γωνία του κτιρίου στο σύνορο με το γείτονα και έδειχνε στην κάτοψη ένα τοιχάκι επί του συνόρου, αν κ νόμιμο δεν είχε μετρήσει στα τμ).

@Doctorbike σόρρι τώρα είδα την απάντηση σου, μακάρι απλά να ήμουν εγώ άτυχος μέχρι στιγμής, αν κ αν κρίνω από τις φορές που έχει συζητηθεί δεν νομίζω.

@Lydia Grammenou δες το κ με το συμβολαιογράφο καλού κακού πριν κλείσεις

 

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, zazeng said:

Ομοίως και στους τοίχους υπογείου.

Ο ποιητής συγκεκριμένα για τους τοίχους του υπογείου, τους είχε αποδεχθεί καθόσον προϋπήρχαν στα εγκεκριμένα σχέδια της ΟΑ, ως βοηθητικός χώρος όμως!!! Όταν π.χ. η χρήση του συγκεκριμένου βοηθητικού χώρου άλλαξε και έγινε κύριος χώρος και ο "συνάδελφος" τη ρύθμισε με το Ν.3843, κακώς ξέχασε να μετρήσει και τους τοίχους, γι' αυτό ο ποιητής κραυγάζει και λέει "υφίσταται αυθαιρεσία"...... (ξεχνώντας την ομοιοκαταληξία)!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια ο "συγγραφέας" της νουβέλας 3843/10 μέσα σε πελάγη αφέλειας, έγραψε ότι για τον υπολογισμό του προστίμου θα μετρήσετε το δάπεδο ... δεν έγραψε ότι αυτό το εμβαδόν θα είναι και το τελικό της ιδιοκτησίας και πολύ περισσότερο, ούτε καν σκέφτηκε για το πώς όλα αυτά θα γίνουν αποδεκτά στο Ηνωμένο Βασίλειο των Συμβολαιογράφων...

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ppanag said:

Βέβαια ο "συγγραφέας" της νουβέλας 3843/10 μέσα σε πελάγη αφέλειας, έγραψε ότι για τον υπολογισμό του προστίμου θα μετρήσετε το δάπεδο ... δεν έγραψε ότι αυτό το εμβαδόν θα είναι και το τελικό της ιδιοκτησίας και πολύ περισσότερο, ούτε καν σκέφτηκε για το πώς όλα αυτά θα γίνουν αποδεκτά στο Ηνωμένο Βασίλειο των Συμβολαιογράφων...

Κάνω καταχρηστική παράθεση για να αναδείξω την "ποίηση" αυτής της δημοσίευσης. Συνάδελφε μας έκανες να χαμογελάσουμε μέσα σε όλα αυτά τα άσχημα που συμβαίνουν. +1 για το χιούμορ και πολλά + για το ηνωμενο βασίλειο των Συμβολαιογράφων (κράτος εν κράτει θα συμπλήρωνα)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.