Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στέγη μπαλκονιού σε τακτοποιημένο κομμάτι


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να με διαφωτίσετε σε ένα θέμα.

Εχω διαμέρισμα  σε πολυκατοικία, το οποίο ειναι 2η εσοχη στο κτίσμα (Νο 2 στο σχήμα).   

Το αντίστοιχο διαμέρισμα στον απο κάτω όροφο,το οποίο ειναι 1η εσοχή, (Νο 1 στο σήμα) έχει κλείσει και έχει τακτοποιήσει (όπως μου ανέφερε) το μπαλκόνι του. Το ερώτημα μου είναι το εξής:

Επειδήτο "κλείσιμο" του μπαλκονιού του έγινε νύχτα ( 😀 ) και δεν είναι καθόλου αισθητικά όμορφο από το μπαλκόνι μου, θα ήθελα να μάθω αν στη στέγη του τακτοποιημένου κομματιού (κόκκινη γραμμή) μπορώ να επέμβω και να τοποθετήσω εγώ κάποιο υλικό απο πάνω (όπως μοκέτα κλπ). Οχι για να κάνω χρήση γιατι σίγουρα θα βρεθώ απο κάτω, αλλα καθαρά για το αισθητικό κομμάτι.

12.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε τον ιδιοκτήτη του από κάτω ορόφου. Λογικά θα το έχει κλείσει με έγχρωμο Panel (βγαίνουν σε διάφορες χρωματικές αποχρώσεις). Η μοκέτα θα εμποδίζει την απορροή των  ομβρίων.

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Ρώτησε τον ιδιοκτήτη του από κάτω ορόφου. Λογικά θα το έχει κλείσει με έγχρωμο Panel (βγαίνουν σε διάφορες χρωματικές αποχρώσεις). Η μοκέτα θα εμποδίζει την απορροή των  ομβρίων.

Δεν ξέρω με τι υλικό το έχει κλείσει, αλλα εχει βάλει απο πάνω εναν μπέζ σκληρό  (αντιαισθητικό) μουσαμα. Θα ήθελα να γνωρίζω αν μπορώ να επέμβω εγω? Σε ποιον ανήκει το απο πάνω κομμάτι αυτης της στέγης. Γιατι και το μπαλκόνι μου (που το κάνω εγω οτι θέλω), ειναι η στέγη του απο κάτω διαμερίσματος.

Edited by Pinelopie79
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείτε να επεμβετε. Εχει ρυθμίσει ενα αυθαίρετο στεγαστρο. Αν ενοχλεί τοσο πολύ, αν αντέχετε οικονομικά και ψυχολογικά, προχωράτε με καταγγελία στην πολεοδομία, η οποία ελέγχει την ορθότητα της δήλωσης αυθαίρετου. Αν όλα είναι OK δεν να μπορείτε να κάνετε τίποτα. Σε αντίθετη περίπτωση καταλογίζεται πρόστιμο και διατάσσεται η καθαίρεση. Σε κάθε περίπτωση ετοιμάζετε κι εσείς τα στοιχεία νομιμότητας της ιδιοκτησίας σας.

Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2022 at 2:17 ΜΜ, jbosdas said:

Δεν μπορείτε να επεμβετε. Εχει ρυθμίσει ενα αυθαίρετο στεγαστρο. Αν ενοχλεί τοσο πολύ, αν αντέχετε οικονομικά και ψυχολογικά, προχωράτε με καταγγελία στην πολεοδομία, η οποία ελέγχει την ορθότητα της δήλωσης αυθαίρετου. Αν όλα είναι OK δεν να μπορείτε να κάνετε τίποτα. Σε αντίθετη περίπτωση καταλογίζεται πρόστιμο και διατάσσεται η καθαίρεση. Σε κάθε περίπτωση ετοιμάζετε κι εσείς τα στοιχεία νομιμότητας της ιδιοκτησίας σας.

Αρα ,όποιος τακτοποιεί αυθαίρετο στέγαστρο σε πολυκατοικία, του ανηκει τόσο το δάπεδο του ορόφου του (αυτό που τακτοποίησε δηλαδή) όσο και το στέγαστρο του? Δηλαδή δεν ουτε να βάψω το στέγαστρο απο την πάνω μεριά ?

Link to comment
Share on other sites

Εάν το αυθαίρετο δεν ήταν στο μπαλκόνι του "από κάτω", αλλά στον απέναντι, και σας χαλούσε πάλι την αισθητική σας, θα πηγαίνατε στην απέναντι πολυκατοικία να επεμβείτε στο εκεί αυθαίρετο;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, ούτε να το βάψετε. Είναι κατασκευή που ανήκει στην αποκλειστικότητα του υποκείμενου ιδιοκτήτη. 

Για να το κάνω πιο κατανοητό, θα τροποποιήσω λίγο την περίπτωση σας και θα θεωρήσω ότι η περιοχή είναι χαρακτηρισμένη ως παραδοσιακός οικισμός.

Θεωρούμε τον υποκείμενον ιδιοκτήτη να έχει κατασκευάσει αυθαίρετο στέγαστρο και με το δικαίωμα που του δίνει η νομοθεσία, να το τακτοποιεί  καταβάλλοντας ένα πρόστιμο. Σύμφωνα λοιπόν με τη νομοθεσία ελέγχεται από αρμόδια επιτροπή αν αυτή η κατασκευή εντάσσεται στους μορφολογικούς κανόνες της περιοχής. Αν όχι, επιβάλλονται εργασίες προσαρμογής της αυθαίρετης κατασκευής. Ο αυθαιρετούχος λοιπόν προσαρμόζει την κατασκευή του σε αυτά που του επιβάλλει η επιτροπή, πληρώνει το πρόστιμο και ησυχάζει.  Εσείς όμως (και ο καθένας φυσικά...) για δικούς σας προσωπικούς λόγους, διαφωνείτε με την αισθητική και χωρίς να έχετε γνώση τι του έχει επιβληθεί, ανεβαίνετε ένα απόγευμα στο στέγαστρο και το βάφετε τελικά στο χρώμα που θέλετε. Τι πιστεύετε ότι θα γίνει;

(ας αποφύγουμε την απαντηση "εγω θα το βαψω όμορφο", επειδή η αισθητική ειναι ρευστό ζήτημα...)

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, jbosdas said:

Σωστά, ούτε να το βάψετε. Είναι κατασκευή που ανήκει στην αποκλειστικότητα του υποκείμενου ιδιοκτήτη. 

Για να το κάνω πιο κατανοητό, θα τροποποιήσω λίγο την περίπτωση σας και θα θεωρήσω ότι η περιοχή είναι χαρακτηρισμένη ως παραδοσιακός οικισμός.

Θεωρούμε τον υποκείμενον ιδιοκτήτη να έχει κατασκευάσει αυθαίρετο στέγαστρο και με το δικαίωμα που του δίνει η νομοθεσία, να το τακτοποιεί  καταβάλλοντας ένα πρόστιμο. Σύμφωνα λοιπόν με τη νομοθεσία ελέγχεται από αρμόδια επιτροπή αν αυτή η κατασκευή εντάσσεται στους μορφολογικούς κανόνες της περιοχής. Αν όχι, επιβάλλονται εργασίες προσαρμογής της αυθαίρετης κατασκευής. Ο αυθαιρετούχος λοιπόν προσαρμόζει την κατασκευή του σε αυτά που του επιβάλλει η επιτροπή, πληρώνει το πρόστιμο και ησυχάζει.  Εσείς όμως (και ο καθένας φυσικά...) για δικούς σας προσωπικούς λόγους, διαφωνείτε με την αισθητική και χωρίς να έχετε γνώση τι του έχει επιβληθεί, ανεβαίνετε ένα απόγευμα στο στέγαστρο και το βάφετε τελικά στο χρώμα που θέλετε. Τι πιστεύετε ότι θα γίνει;

(ας αποφύγουμε την απαντηση "εγω θα το βαψω όμορφο", επειδή η αισθητική ειναι ρευστό ζήτημα...)

Ζούμε στη χώρα, λοιπόν, που ο αυθερετούχος εχει περισσότερα δικαιώματα απο αυτόν που ακολουθεί τους νόμους.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες και κατατοπιστικές  απαντήσεις σας! 

 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά! Ολόκληρες πόλεις χτίστηκαν αυθαίρετα και μετά τη ρύθμιση τους, τα αδόμητα οικόπεδα (των νόμιμων δηλαδή) κατέληξαν να είναι οι δρόμοι των αυθαιρετούχων. Πάρτε για παράδειγμα όλα τα Μεσόγεια, πάρτε για παράδειγμα το Ηράκλειο Κρήτης κλπ κλπ.

Βέβαια μέχρι στιγμής δεν έχω δει ούτε έναν που να μην έχει αυθαίρετο. Η νοοτροπία μας έχει βαθιές ρίζες. Εξού και όταν αρχίζουν οι καταγγελίες ο ένας στρέφεται εναντίον του άλλου και οι μόνοι κερδισμένοι είναι οι εμπλεκόμενοι στο γραφειοκρατικό σύστημα.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pinelopie79 said:

Ζούμε στη χώρα, λοιπόν, που ο αυθερετούχος εχει περισσότερα δικαιώματα απο αυτόν που ακολουθεί τους νόμους.

Oι όψεις σε ένα ακίνητο με Σύσταση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας, σαν δηλαδή αυτό που σας ενδιαφέρει, πάντα ήταν, είναι και θα είναι κοινόχρηστες!!! Δηλαδή, ανεξαρτήτως αφενός μεν με το τι αυθαίρετα έφτιαξε ο συνιδιοκτήτης σας, αφετέρου δε αν πλήρωσε κάποια λεφτουδάκια και το ρύθμισε, εσείς συνεχίζετε κι έχετε νόμιμο δικαίωμα να προσφύγετε νομικά και να διεκδικήσετε την επαναφορά του χώρου στην πρότερη κατάσταση!!! Δηλαδή, με δικαστική απόφαση να αναγκαστεί, να το γκρεμίσει και να επαναφέρει το χώρο στην κατάσταση που ήταν, διότι είναι προφανές ότι, δεν είχε την απαιτούμενη εκ του νόμου συναίνεση του 100% των συνιδιοκτητών για αυτή την κατασκευή που έκανε, ως όφειλε να έχει!!!

Βλέπετε λοιπόν όπως εσείς γράφετε ότι, "αυτός που ακολουθεί το νόμο", χρειάζεται επίσης να έχει γερό πορτοφόλι, γνώση επαρκή από έναν σύμβουλο μηχανικό κι ένα καλό και έμπειρο δικηγόρο και μπορεί να διεκδικήσει και τελικώς να καταφέρει το δίκαιο του!

Y.Γ. Είναι προφανές ότι, "για να κάνει κάποιος ομελέτα, πρέπει να σπάσει αυγά"... Καλή τύχη!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.