Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιμόρφωση σε Θέρμανση-ψύξη-κλιματισμό


KonSof

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Είμαι νέος μηχανικός και ήδη εργάζομαι σε εταιρεία η οποια ασχολειται με θέρμανση ψύξη κλιματισμό. Έχω παρατηρήσει οτι όσον αφορά τα υδραυλικά, λέβητες, αντλίες θερμότητας δεν έχω τα εφόδια ώστε να μπορώ να σταθώ και να μιλήσω σε μια εγκατάσταση. Αναρωτιέμαι, δεν εχω διαβάσει εγώ αρκετά, δεν μου έχει δώσει τα εφόδια η σχολή ή απλώς είναι θέμα εμπειρίας; Προσπαθώ να εξελιχθώ και να μάθω αλλά δεν ξέρω απο που να ξεκινήσω. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιά σχολή τελείωσες και πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα...

Πάντως και γω, που φοίτησα στο ΕΜΠ 1975-85, τίποτα από αυτά δεν έμαθα σε βάθος ώστε να θεωρούμαι γνώστης του θέματος.

Ότι έμαθα είναι, εκτός από την εμπειρία, από τεχνικά φυλλάδια και σεμινάρια κατασκευαστών των διαφόρων μηχανημάτων και εξαρτημάτων.

Βρες και διάβασε για αρχή τεχνικά φυλλάδια για υπολογισμό θερμικών απωλειών και ψυκτικών φορτίων, ballancing - εξισορρόπηση κλειστών κυκλωμάτων νερού, οδηγίες εγκατάστασης Α.Θ., FCU κλπ.

Στην πορεία θα χρειαστείς και αρκετά ακόμα αλλά σιγά-σιγά.... η γνώση δεν τελειώνει ποτέ (δες την υπογραφή μου!)

Όταν συναντάς Μάστορα με μεράκι και γνώσεις (υπάρχουν αρκετοί)...., πέσε επάνω του και βομβάρδισέ τον με ερωτήσεις....

Φυσικά το ίδιο ισχύει και για Μηχανικό με γνώσεις και διάθεση να τις μεταδώσει!

Καλή σταδιοδρομία στο πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο, που διάλεξες!

Edited by antloukidis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, KonSof said:

Αναρωτιέμαι, δεν εχω διαβάσει εγώ αρκετά, δεν μου έχει δώσει τα εφόδια η σχολή ή απλώς είναι θέμα εμπειρίας;

Μην μπερδεύεις το ένα με το άλλο. Καμία σχολή δεν σε ενημερώνει για όλες τις εμπορικές τεχνολογικές εξελίξεις, σου δημιουργεί όμως το υπόβαθρο ώστε να μπορείς να τις κατανοείς και αργότερα να τις κριτικάρεις. Επίσης, όσο πιο καλό είναι το θεωρητικό υπόβαθρο που σου δημιουργεί τόσο σε βοηθάει να καταλαβαίνεις και αποτελέσματα ερευνητικών δημοσιεύσεων.

Εκτός από τα πολύ σωστά που σου 'γραψε ο συνάδελφος παρά πάνω, ένας άλλος καλός δρόμος για να μπεις στο νόημα των εμπορικών εξελίξεων είναι να πηγαίνεις σε εκθέσεις. Η έκθεση για ένα νέο μηχανικό είναι το α και το ω. Υπάρχουν πολλοί νέοι συνάδελφοι οι οποίοι στα περίπτερα δεν δηλώνουν καν τον επιστημονικό τους τίτλο, ούτε δείχνουν κάποια ιδιαίτερη γνώση, παριστάνουν τους άσχετους και ρωτάνε ακόμη και χαζά πράγματα τους εκθέτες. Αυτοί φεύγουν από 'κει σοφότεροι!

Επίσης υπάρχει και ακόμη καλύτερος δρόμος που περνάει από τον ΚΑΛΟ προμηθευτή. Από αυτούς έχω μάθει τα περισσότερα. Γιατί στόχος του προμηθευτή που θέλει να μείνει στην αγορά είναι η δημιουργία κλίματος φιλίας και εμπιστοσύνης προς τον τεχνικό επαγγελματία που θα αποδεχθεί και θα προωθήσει το προϊόν του.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

Επίσης υπάρχει και ακόμη καλύτερος δρόμος που περνάει από τον ΚΑΛΟ προμηθευτή. Από αυτούς έχω μάθει τα περισσότερα. Γιατί στόχος του προμηθευτή που θέλει να μείνει στην αγορά είναι η δημιουργία κλίματος φιλίας και εμπιστοσύνης προς τον τεχνικό επαγγελματία που θα αποδεχθεί και θα προωθήσει το προϊόν του.

Πολύ σωστό!

Είχα την τύχη να δουλέψω για 28 χρόνια σε ένα από αυτούς και κατάφερα να αναπτύξω τις γνώσεις και την εμπειρία μου (όχι σε Α.Θ. κλπ.... αλλά σε άλλο τομέα), σε ...διηπειρωτικό επίπεδο!

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, antloukidis said:

Είχα την τύχη να δουλέψω για 28 χρόνια σε ένα από αυτούς και κατάφερα να αναπτύξω τις γνώσεις και την εμπειρία μου (όχι σε Α.Θ. κλπ.... αλλά σε άλλο τομέα), σε ...διηπειρωτικό επίπεδο!

Τι μου θύμησες ρε φίλε... Πραγματικά το είχα ξεχάσει. Ο καλός προμηθευτής (και ο μηχανικός του :)) μπορεί να αργούν αλλά τελικά δικαιώνονται.

Ήρθα και σε βρήκα στην εταιρεία που ήσουν, μου εξήγησες κάποια πράγματα και είπα του υδραυλικού να βάλει ελατηρίου και να τις ψωνίσει από σένα. Αυτός τα πήρε από αλλού για φθηνότερα...και μόλις πριν 2 χρόνια τις πέταξε και έβαλε της εταιρείας που μου πρότεινες και τα πήρε και από το δικό σου αντιπρόσωπο! Χαχαχα

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.