Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γραμμωτά μικρά φουσκώματα σε ταβανια


Recommended Posts

Μένω στον τελευταίο όροφο (οροφοδιαμέρισμα) ενός τριορόφου στην ταράτσα του οποίου έχει γίνει επαγγελματική μόνωση πρίν 20 περίπου χρόνια. Η μόνωση περιελάμβανε απόσο θυμάμαι διάφορες στρώσεις πίσας, αφρομπετού εναλλάξ και τέλος ασφαλτόπανων που έχουν θερμοκολληθεί.

Η μόνωση έχει παραμείνει έτσι, χωρίς να έχει σκεπαστεί με πλακάκια απο τότε.

Στα ταβάνια του σπιτιού μου τώρα.... έχω παρατηρήσει μικρά φουσκώματα που φαίνεται να ακολουθούν τον οπλισμό της πλάκας (σε παράλληλες γραμμές), σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού αλλά σε σημεια, όχι παντού. Το θέμα είναι πως δεν είναι έντονα (μόνο εγώ τα έχω προσέξει) και μάλλον είναι εκεί χρόνια και τα παρατήρησα τώρα επειδή έβαψα ο ίδιος τα ταβάνια. Οι παράλληλες αυτες γραμμές των ήπιων φουσκωμάτων, παραδόξως δεν παρουσιάζονται στα ταβάνια των βεραντών (που είναι εμφανή και ασοβάτιστα) που φυσικά ανήκουν στην ίδια πλάκα και απο επάνω δεν είναι μονωμένα επειδή βρίσκονται κάτω απο κεραμίδια (περιμετρικά της πλάκας με κεραμίδια υπο κλίση με ξύλινο σκελετό που στιρίζεται σε τοιχείο).

Τα γραμμωτά αυτά φουσκώματα αν τα χτυπήσω με τα δάχτυλα, έχουν μεν διαφορετικό ήχο που δίχνει να είναι λιγότερο συμπαγή, δεν τα λές όμως και τελείως κούφια που περιμένεις να πέσουν (ο ήχος δεν ειναι πολύ υπόκωφος) ενώ δεν έχουν εμφανής ρωγμές.

Η ερώτησή μου είναι.... αν υποθέσουμε πως τα ήπια αυτά γραμμωτά φουσκώματα οφείλονται σε υγρασία που κατάφερε και πέρασε απο τη μόνωση, και γίνει συντήρηση της μόνωσης αυτής απο κατάλληλο συνεργείο, το θέμα στα ταβάνια μου θα παραμείνει ως έχει ή η διάβρωση θα συνεχιστεί παρόλο που το θέμα της υγρασίας θα έχει ληθεί;

Τέλος, αν όντως είναι θέμα υγρασίας (και όχι ίσως ρηχού οπλισμού που οξειδώθηκε απο τον ασβέστη του σοβά), δεν θα έπρεπε να εντοπίζεται σαν συνέχεια και στα ταβάνια των βεραντών που είναι εμφανή ασοβάτιστα; Οι γραμμές φουσκωμάτων που φαίνονται στις φωτογραφίες κατευθύνονται αριστερα σε βεράντα. Εκεί δεν υπάρχει ίχνος φουσκώματος ή κάποιας ρωγμής στο μπετόν πουθενά.

Παραθέτω δύο φωτογραφίες των σημείων που θεωρώ πως το θέμα είναι χειρότερο.

Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε πληροφορία.

IMG_20220518_013314.jpg

IMG_20220518_013352.jpg

Edited by Giorgos Tsamouris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως η πλάκα είναι Τσέλνερ? Διότι από το σχήμα των "φουσκωμάτων" για κάτι τέτοιο το βλέπω. Αυτό φαίνεται στον ξυλότυπο του ορόφου (στατικό σχέδιο).

Όσο για τον οπλισμό των εξωστών, δεν βλέπεις κάτι στην κάτω παρειά διότι είναι τοποθετημένος στην άνω. 

Κ επειδή η διάγνωση εξ αποστάσεως δεν είναι ασφαλής, απευθύνσου σε συνάδελφο για αυτοψία

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η υγρασία της πλάκας οροφής έχει ανέβει επικίνδυνα. Εμένα μου φαίνεται ότι έχει οξειδωθεί (σκούριασε) ο οπλισμός, οπότε σύντομα θα γίνει διάρρηξη και ίσως να έχουν αποκολληθεί τα επιχρίσματα. Θα πρέπει να το δει σύντομα μηχανικός...

Πρώτα να ελεγχθεί η υγρομόνωση, που είναι η ρίζα του κακού και μετά η κατάσταση του οπλισμού που είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Άνοιξε το ασφαλτόπανο και ζήτησε από μηχανικό που ασχολείται σοβαρά με το κομμάτι των μονώσεων να σου μετρήσει ποσοστό υγρασίας. Η πλάκα θα είναι μούσκεμα. Το θέμα είναι σοβαρό. Άπαξ και ξεκίνησε η διάβρωση του οπλισμού για να σταματήσει, επειδή το φαινόμενο είναι ηλεκτροχημικό, θέλει ειδική (γαλβανική) προστασία. Αν βρεθεί άνθρωπος να σου πει την γνωστή συνταγή "μίνιο-κόλλα-δίχτυ-σοβά" είναι ακατάλληλος και επικίνδυνος. Για πολλοστή φορά αποδεικνύεται ότι το ασφαλτόπανο είναι για τα κλιματικά δεδομένα της χώρας, η χειρότερη επιλογή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tetris said:

Μήπως η πλάκα είναι Τσέλνερ? Διότι από το σχήμα των "φουσκωμάτων" για κάτι τέτοιο το βλέπω. Αυτό φαίνεται στον ξυλότυπο του ορόφου (στατικό σχέδιο).

Όσο για τον οπλισμό των εξωστών, δεν βλέπεις κάτι στην κάτω παρειά διότι είναι τοποθετημένος στην άνω. 

Κ επειδή η διάγνωση εξ αποστάσεως δεν είναι ασφαλής, απευθύνσου σε συνάδελφο για αυτοψία

 

Δε νομίζω η πλάκα να είναι "Τσέλνερ". Απόσο θυμάμαι όμως είχε γίνει το κλασικό καλούπωμα και έπεσαν τα μπετά.

Ο οπλισμός στο ταβάνι των μπαλκονιών μπαίνει διαφορετικά απο ότι στου σπιτιού; Νόμιζα ότι μπαίνει ενιαία και άρα θα είναι το ίδιο.

Ναι θα γίνει αυτοψία σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ο οπλισμός στα μπαλκόνια μπαίνει στην άνω ίνα των μπαλκονιών (επάνω), ενώ στις εσωτερικές πλάκες μπαίνει στην κάτω ίνα και υπάρχει και πρόσθετος στις στηρίξεις άνω. Αυτά προς το παρόν μικρή σημασία έχουν. Προέχει η αυτοψία και οι τομές στο ασφαλτόπανο.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, pirsogiannis said:

Καλημέρα. Άνοιξε το ασφαλτόπανο και ζήτησε από μηχανικό που ασχολείται σοβαρά με το κομμάτι των μονώσεων να σου μετρήσει ποσοστό υγρασίας. Η πλάκα θα είναι μούσκεμα. Το θέμα είναι σοβαρό. Άπαξ και ξεκίνησε η διάβρωση του οπλισμού για να σταματήσει, επειδή το φαινόμενο είναι ηλεκτροχημικό, θέλει ειδική (γαλβανική) προστασία. Αν βρεθεί άνθρωπος να σου πει την γνωστή συνταγή "μίνιο-κόλλα-δίχτυ-σοβά" είναι ακατάλληλος και επικίνδυνος. Για πολλοστή φορά αποδεικνύεται ότι το ασφαλτόπανο είναι για τα κλιματικά δεδομένα της χώρας, η χειρότερη επιλογή.

Το ασφαλτόπανο πρέπει να ανοιχτεί απο το μηχανικό λίγο πριν γίνει η μέτρηση ή μπορεί και πιο πριν (πχ μερικές μέρες πρίν);

 

Αν η μόνωση επιδιορθωθει μέσα στο καλοκαίρι, η διαδικασία tου φουσκώματος σταματάει ή συνεχίζει ανεξαρτήτως υγρασίας εφόσον έχει αρχίσει; Μπορώ να την τρενάρω την επισκευή του ταβανιού εφόσον για την ώρα δεν είναι έντονο το θέμα;

Edited by Giorgos Tsamouris
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

Για πολλοστή φορά αποδεικνύεται ότι το ασφαλτόπανο είναι για τα κλιματικά δεδομένα της χώρας, η χειρότερη επιλογή.

Οι εξαεριστήρες  εκτιμάς ότι βοηθούν στο να φεύγει η υγρασία σε περίπτωση εφαρμογής ασφαλτόπανων (εφαρμογή με φλόγα);

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι να γίνει η μέτρηση. Και να ελεχθούν όλες οι στρώσεις αυτών που περιλαμβάνονται από κάτω. Υπάρχουν εξαεριστικά στην πλάκα?

 

@Pavlos33 σαφώς βοηθούν αλλά θέλουν μια μελετούλα και πολλούς περισσότερους από αυτούς που μπαίνουν από την συνήθη πρακτική. Πάντως με τα ασφαλτόπανα γίνονται εγκλήματα. Σε πάνω από τις μισές περιπτώσεις που έχω δει, ενώ το κανονιστικό πλαίσιο ήταν σαφές εδώ και πολλά χρόνια και απαγόρευε κόλληση ασφαλτόπανου επάνω σε μπετόν, το έχουν κολλήσει απευθείας επάνω στην πλάκα. Ξεκολλώντας το τώρα, βγάζουν κομμάτια μπετόν με κομμάτια οπλισμού. Γενικώς, υλικό που κόβει την διαπνοή δεν θα το έβαζα για υγρομόνωση.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, pirsogiannis said:

Όταν είναι να γίνει η μέτρηση. Και να ελεχθούν όλες οι στρώσεις αυτών που περιλαμβάνονται από κάτω. Υπάρχουν εξαεριστικά στην πλάκα?

Οι απο κάτω στρώσεις είναι εναλλάξ πίσα με στρώμα ή στρώματα αφρομπετόν. Πως θα ελεγχθούν, θα τρυπήσει; Απόσο βλέπω και καταλαβαίνω δεν πρέπει να υπάρχουν εξαεριστικά ή τουλάχιστον δεν βλέπω κάτι... είναι ενιαία όλη η πλάκα με ασφαλτόπανα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.