Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γραμμωτά μικρά φουσκώματα σε ταβανια


Recommended Posts

Ναι θα τρυπήσει. Δεν γίνεται αλλιώς. Καλού κακού, ξεκινήστε να χτυπάτε το ταβάνι από μέσα με την λαβή μιας σκούπας για να βρείτε τα κουφωμένα σημεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 minutes ago, pirsogiannis said:

Ναι θα τρυπήσει. Δεν γίνεται αλλιώς. Καλού κακού, ξεκινήστε να χτυπάτε το ταβάνι από μέσα με την λαβή μιας σκούπας για να βρείτε τα κουφωμένα σημεία.

Αν η μόνωση επιδιορθωθει μέσα στο καλοκαίρι, η διαδικασία του φουσκώματος σταματάει ή συνεχίζει ανεξαρτήτως υγρασίας εφόσον έχει αρχίσει; Μπορώ να την τρενάρω την επισκευή του ταβανιού εφόσον για την ώρα δεν είναι έντονο το θέμα και δεν έχει κρεμάσει πουθενά;

Edited by Giorgos Tsamouris
Link to comment
Share on other sites

Για να σταματήσει το φαινόμενο θα πρέπει να αρθεί το αίτιο που το προκάλεσε. Το φούσκωμα στο επίχρισμα (σοβά) είναι αποτέλεσμα της διάβρωσης του οπλισμού. Αν σταματήσει η διάβρωση (ή ακριβέστερα επιβραδυνθεί ο ρυθμός της, γιατί είπαμε είναι ηλεκτρικό το φαινόμενο) και επιδιορθωθεί σωστά ο σοβάς δεν θα υπάρξει ξανά πρόβλημα. Τα παραπάνω βέβαια με δύο σημαντικούς αστερίσκους:

* Να μην είναι μη αναστρέψιμο το πρόβλημα, κάτι που δεν μπορεί κανείς να το αξιολογήσει από φωτογραφίες.

**όλες οι εργασίες να γίνουν με τα κατάλληλα υλικά και τους κατάλληλους τεχνικούς-μηχανικό.

Τέλος επειδή αναφέρατε "επιδιόρθωση", να σας προιδεάσω και να πω ότι μπορεί να μην μιλάμε για επιδιόρθωση αλλά για καθαίρεση - εφαρμογή νέας σωστής θερμουγρομόνωσης.

εδιτ: επίσης η εφαρμογή πίσσας είναι κάτι που εδώ και χρόνια έχει απαγορευτεί να εφαρμόζεται επάνω στο μπετόν. Πρακτικά έχει αποκλειστεί από την οικοδομή. Είναι καρκινογόνο υλικό. Δυστυχώς έχω δει μέχρι και σε κατασκευές δεκαετίας 90 να έχει μπει.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, pirsogiannis said:

Για να σταματήσει το φαινόμενο θα πρέπει να αρθεί το αίτιο που το προκάλεσε. Το φούσκωμα στο επίχρισμα (σοβά) είναι αποτέλεσμα της διάβρωσης του οπλισμού. Αν σταματήσει η διάβρωση (ή ακριβέστερα επιβραδυνθεί ο ρυθμός της, γιατί είπαμε είναι ηλεκτρικό το φαινόμενο) και επιδιορθεί σωστά ο σοβάς δεν θα υπάρξει ξανά πρόβλημα. Τα παραπάνω βέβαια με δύο σημαντικούς αστερίσκους:

* Να μην είναι μη αναστρέψιμο το πρόβλημα, κάτι που δεν μπορεί κανείς να το αξιολογήσει από φωτογραφίες.

**όλες οι εργασίες να γίνουν με τα κατάλληλα υλικά και τους κατάλληλους τεχνικούς-μηχανικό.

Τέλος επειδή αναφέρατε "επιδιόρθωση", να σας προιδεάσω και να πω ότι μπορεί να μην μιλάμε για επιδιόρθωση αλλά για καθαίρεση - εφαρμογή νέας σωστής θερμουγρομόνωσης.

To αίτιο είναι η υγρασία οπότε με την εφαρμογή νέας μόνωσης θα αρθεί. Αλλά τα στρώματα πίσας/αφρομπετόν πρέπει να αφαιρεθούν και αυτά; Πως μπορεί να γίνει αυτό, πρέπει να σπάσουν και να βγούν;

Για τα φουσκώματα τώρα....

Όταν λέμε "να σταματήσει η διάβρωση" εννοείτε το τρίψιμο του οπλισμού και η εφαρμογή των κατάλληλων υλικών επάνω στα σίδερα, και νέο σοβά; Η γαλβανική προστασία τι είναι και τι περιλαμβάνει; Φαντάζομαι αναφέρεστε στον οπλισμό του ταβανιού και όχι όλης της πλάκας.

 

Αν η μόνωση επιδιορθωθει μέσα στο καλοκαίρι, η διαδικασία του φουσκώματος σταματάει ή συνεχίζει ανεξαρτήτως υγρασίας εφόσον έχει αρχίσει; Μπορώ να την τρενάρω την επισκευή του ταβανιού εφόσον για την ώρα δεν είναι έντονο το θέμα και δεν έχει κρεμάσει πουθενά;

Edited by Giorgos Tsamouris
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Giorgos Tsamouris said:

To αίτιο είναι η υγρασία οπότε με την εφαρμογή νέας μόνωσης θα αρθεί.

Για τα φουσκώματα τώρα....

Όταν λέμε "να σταματήσει η διάβρωση" εννοείτε το τρίψιμο του οπλισμού και η εφαρμογή των κατάλληλων υλικών επάνω στα σίδερα, και νέο σοβά; Η φαλβανική προστασία τι είναι και τι περιλαμβάνει;

"Με την εφαρμογή νέας μόνωσης θα αρθεί" λέτε, αλλά υπό όρους θα πω εγώ. Και ο κυριότερος είναι το "αν και πότε" θα στεγνώσει το υφιστάμενο.

Τα υπόλοιπα θα σας τα απαντήσει ο μηχανικός που θα επιλέξετε και θα εργαστεί για εσάς μετά από αυτοψία. Καλή συνέχεια. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, pirsogiannis said:

"Με την εφαρμογή νέας μόνωσης θα αρθεί" λέτε, αλλά υπό όρους θα πω εγώ. Και ο κυριότερος είναι το "αν και πότε" θα στεγνώσει το υφιστάμενο.

Τα υπόλοιπα θα σας τα απαντήσει ο μηχανικός που θα επιλέξετε και θα εργαστεί για εσάς μετά από αυτοψία. Καλή συνέχεια. 

Αν η μόνωση επιδιορθωθει μέσα στο καλοκαίρι (ας υποθέσουμε πως θα γίνει σωστα), η διαδικασία του φουσκώματος σταματάει ή συνεχίζει ανεξαρτήτως υγρασίας εφόσον έχει αρχίσει; Μπορώ να την τρενάρω την επισκευή του ταβανιού εφόσον για την ώρα δεν είναι έντονο το θέμα και δεν έχει κρεμάσει πουθενά;

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Edited by Giorgos Tsamouris
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάτι ρηγματώνει, αρχίζει να έχει και αυξημένες πιθανότητες να πέσει. Τηλεδιαγνώσεις δεν γίνονται, και δεν είναι σωστό να γίνονται. Το τί θα "τρενάρετε" το καθορίζετε εσείς και η τσέπη σας, εγώ μιλάω πάντα τεχνικά γιατί αυτά είναι που ξέρω. Σοφό είναι πάντως να μην αφήνουμε τα πράγματα να φτάσουν στο μη περαιτέρω. Να κάνετε την αυτοψία που είπαμε. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, pirsogiannis said:

Όταν κάτι ρηγματώνει, αρχίζει να έχει και αυξημένες πιθανότητες να πέσει. Τηλεδιαγνώσεις δεν γίνονται, και δεν είναι σωστό να γίνονται. Το τί θα "τρενάρετε" το καθορίζετε εσείς και η τσέπη σας, εγώ μιλάω πάντα τεχνικά γιατί αυτά είναι που ξέρω. Σοφό είναι πάντως να μην αφήνουμε τα πράγματα να φτάσουν στο μη περαιτέρω. Να κάνετε την αυτοψία που είπαμε. Καλή συνέχεια.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, Giorgos Tsamouris said:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες.

Είχα το ίδιο πρόβλημα.  Κάποια στιγμή έπεσε κομμάτι του ταβανιου.  (Εννοώ σοβάς). Εκανα επισκευή εσωτερικά χωρίς να λύσω εντελώς το πρόβλημα εξωτερικά. Μετά από 5 χρόνια ξαναεπεσε . Αμέσως μετά έκανα παρέμβαση εξωτερικά πριν την εσωτερική. Είμαι στα 2 χρόνια. Ελπίζω να μην έχω αλλά θέματα έχοντας αντιμετωπιστεί σωστά (πιστεύω) το εξωτερικό πρόβλημα. Γενικά υπάρχει και ένα ακόμη πρόβλημα σε παλιότερες πλάκες (σαν τη δική μου). Ο κάτω οπλισμός δεν θαβονταν καλά στο μπετόν και αν διαβρωνοταν λίγο προκαλούσε άμεσο ξεφλούδισμα και ερχόταν σε επαφή απευθείας με το σοβα που είχε και ασβέστη. Προκαλώντας ακόμη μεγαλύτερη ζημιά.

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μην τον τρελαίνουμε τον άνθρωπο με τα "επιστημονικά" μας. Ας γίνει η αυτοψία, και βλέπουμε. 

Πάντως, τέτοια "αυστηρή γεωμετρία" από υγρασία πρώτη φορά βλέπω. Γιαυτό και σκέφτηκα αμέσως την τσέλνερ, η οποία καλουπώνεται όπως όλες οι πλάκες... Αυτός ο "κυματισμός" της οροφής (κι ακόμη πιο έντονος) είναι κάτι που έχω συναντήσει συχνά σε τέτοιου είδους πλάκες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.