Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωγραφικός εντοπισμός ακινήτου στην ηλεκτρονική ταυτότητα


Recommended Posts

14 λεπτά πριν, ppanag said:

Νομίζω δεν υπάρχει κανένας λόγος για 3 δεκαδικά ακρίβεια... το ΕΓΣΑ είναι σε μέτρα. Κανονικά για απλό εντοπισμό ακινήτου τα δεκαδικά είναι περιττά εντελώς...

Μακάρι. Εγώ ένα δοκίμασα εώς τώρα. και ήταν μόνο 4 σημεία

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε οι αεροφωτογραφίες που χρησιμοποιούνται ως υπόβαθρο για τον εντοπισμό δεν γεωαναφερμένες με ακρίβεια τριών δεκαδικών, αλλά περίπου στο μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος γιατί ενώ στο ένα κτηματολόγιο

αυτό http://gis.ktimanet.gr/wms/ktbasemap/default.aspx

για τον Έβρο παίρνω αυτήν την εικόνα,

1954670338_10.thumb.JPG.5b36a83cb5e5a14afe94ccbd6c8d3c43.JPG

στην οποία μπορώ να εντοπίσω κάθε ακίνητο ακόμη και αν βρίσκεται στα σύνορα Τουρκίας

ενώ στα συστήματα του  ΤΕΕ εδώ και 11 χρόνια έχουν αυτό το κτηματολόγιο,

563172927_11.JPG.25a1baba50e4617b0a71bc6133cafb6c.JPG

 

στο οποίο φαίνεται μόνο το μισό Διδυμότειχο και δεν μπορείς να εντοπίσεις ακίνητα σε μια μεγάλη περιοχή του???

Εγώ λέω ότι το ΤΕΕ είναι ανίκανο να προσαρμόσει τα συστήματα στα νέα δεδομένα 

και ότι τσάμπα μας ταλαιπωρεί!

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Όταν βρω χρόνο θα στείλω μήνυμα στο ΤΕΕ για να δω πως θα το δικαιολογήσουν, αν και τηλεφωνικά μου είπαν ότι τάχα το κτηματολόγιο   δεν τους δίνει το νέο υπόβαθρο, που φυσικά δεν το πιστεύω 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΙΣ ΓΕΩΧΩΡΙΚΕΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΣΤΗΝ ΗΤΚ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΤΙΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ;

Η χρήση κεφαλαίων σε κείμενο δημοσίευσης και τίτλου δεν επιτρέπεται. Επίλεξε «επεξεργασία» (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσε το κείμενο της δημοσίευσής σου. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν νομίζω να χρειάζεται. Δεν υπάρχει η δυνατότητα καταχώρησης αρχείου συντ/νων στο σύστημα της ΗΤΚ, όπως είναι στο Κτηματολόγιο. Απλά κάνεις εντοπισμό στο περίπου φυσικά. Στα σχόλια μπορείς να αναφέρεις το εμβαδό του τοπογραφικού ή του τίτλου, ότι έχεις διαθέσιμο και το πιο πρόσφατο.

 

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

επειδή το αντιμετώπισα αυτό σήμερα, με περαιωμένη δήλωση να μην αναγνωρίζει το οικόπεδο στην ταυτότητα (μου έγραφε σφάλμα ότι το οικόπεδο της δήλωσης είναι άλλο οικόπεδο)

πήρα το ΤΕΕ και μου είπαν ότι κάποιες φορές το σύστημα των δηλώσεων 4495 μπλοκάρει και δεν βγάζει σωστά ή χάνει εντελώς τις συντεταγμένες του εντοπισμού.

Οπότε, έκανα αίτημα και μου γύρισαν τη δήλωση σε υπαγωγή ξανά -ατελώς λόγω σφάλματος του συστήματος-, έκανα πάλι τον εντοπισμό και την ξαναπεραίωσα.  Μετά την έβαλα στην ταυτότητα και το πήρε μια χαρά.

 

*p.s. Δεν ασχολήθηκα με το να είναι ίδιες ακριβώς οι συντεταγμένες, ούτε καν ένα σημείο όπως λένε, απλά περίπου το οικόπεδο να είναι στην ίδια θέση, άρα προφανώς κάτι γίνεται με το σύστημα των δηλώσεων και όχι τα νουμεράκια των συντεταγμένων να είναι επακριβώς.

Edited by AsiM
Link to comment
Share on other sites

Ο εντοπισμός στο σύστημα του ΤΕΕ είναι μια ταλαιπωρία και αυτό διότι δεν επιτρέπει το σύστημα ανάρτηση dxf αρχείου να ξεμπερδεύουμε. Προφανώς και κάθε εντοπισμός είναι στο περίπου και ο σκοπός δεν είναι να περιγράφονται επ ακριβώς τα όρια μέσω αυτής της διαδικασίας. Ακρίβεια παρέχει μόνον η επίγεια μέτρηση με σύγχρονο εξοπλισμό. Το πρόβλημα που δημιουργείται με τον εντοπισμό, φαίνεται να το γνωρίζουν στο ΤΕΕ. Το θέμα είναι πότε θα το διορθώσουν.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος

εκδόθηκε προκήρυξη 192.000€ από το ίδιο το ΤΕΕ, για αναζήτηση εταιρείας που θα αναλάβει το συντονισμό όλων των εφαρμογών, που έκανε το  ίδιο  το  ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.