Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερώτηση ιδιώτη σε μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης


Vbar2022

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σε όλους. 
Αφού έψαξα αρκετα και δεν βρήκα κάπου άλλου να δημοσιευσω την ερώτησή μου αποφάσισα να την γράψω εδώ και ελπίζω να έκανα καλά.
Καναμε σχετικά πρόσφατα μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης σε μια πολυκατοικία που έχουμε αυτονομία με ωρομέτρηση.

Όταν η μελέτη ολοκληρώθηκε τα τελικά αποτελέσματα εμφανίζουν νούμερα χωρίς λογική (κατα την άποψή μου) εκτός φυσικά αν εγω δεν κατανοώ κάποια πράγματα.

Η ερώτησή μου λοιπόν ειναι η ακόλουθη:
έχουμε 2 διαμερίσματα Α και Β (σύνολο διαμερισμάτων 12).

και το Α και το Β  είναι 135τμ.
Το Α βάζει 20620 θερμίδες/ωρα (QMi)
To B βάζει 11495 θερμίδες/ώρα (QMi)

To A έχει πολύ μικρότερες απώλειες απο το Β  μιας και έχει μικρότερα ανοίγματα και ειναι υπόγειο, ενώ το Β ειναι διαμπερές και στον 1ο όροφο.

παρόλαυτα στην τελευταια στήλη του πινακα Πεδ% το Α εμφανίζεται με συντελεστή 9.47 ενώ το Β με 10.77.
Δηλαδή (αν το καταλαβαίνω σωστά) το Β πληρώνει ακιβότερα την ώρα θέρμανσης απο το Α παρόλου που βάζει σχεδόν μισές θερμίδες ανα ώρα και παρόλο που έχει απο την φύση του περισσότερες απώλειες.
Με αποτέλσμα οι άνθρωποι που μένουν στο Β να έχουν την θερμανση κλειδωμένη και άχρηστη.

Ειναι λογικο αυτο που συμβαίνει?

Υ.Γ: για να προλάβω τυχον ερωτήσεις:

1. ασφαλώς και έχουμε ρωτήσει τον μηχανικό που έκανε την μελέτη αλλά δεν βγάζουμε άκρη. Διαρκώς μας λέει όλα ειναι σωστα. Όταν ρωτάω τι εκφράζει το Πεδ% μου απαντάει δεν ξέρω...οποτε κάπου εδώ τελειώνει και η συζήτηση
2. ναι το ξέρω ειμαστε ούφο που τον διαλέξαμε αλλά δεν τον διαλέξαμε μας τον επέβαλλαν...δεν έχει νόημα να εξηγήσω περισσότερα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.