Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμέρισμα κουνιέται λόγω αέρα


Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Μένουμε σε πολυκατοικία του 80, στον 5 όροφο. Η πολυκατοικία δεν εφάπτεται σε άλλη και όταν φυσάει πάρα πολύ, όπως προχθές το βράδυ, κουνιέται σαν να γίνεται σεισμός. Έχω ένα μικρό παιδί και φοβάμαι. Ο άντρας μου που είναι το πατρικό του λέει ότι πάντα έτσι κουνιόταν. Λέτε να θέλει κανέναν έλεγχο; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by VVVv
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, VVVv said:

.... κουνιέται σαν να γίνεται σεισμός.....

...Λέτε να θέλει κανέναν έλεγχο; 

....

Δεν είμαι σίγουρος φυσικά αν κατάλαβες καλά αλλά γενικός κανόνας όταν κουνάει ένα "ακίνητο" κάνε έναν έλεγχο με Μηχανικό... 

Επικουρικά όμως και φυσικά όχι σίγουρη γνωμάτευση απλά αν είναι μόνο εντύπωση σου.... έχε μερικές μπίλιες (γκαζές που λέγαμε παλιά στο σπίτι) κι αν αισθανθείς ότι κουνάει έχε απο μία σε κάθε δωμάτιο και δες αν τσουλάει μόνη της και πάει στην άλλη άκρη του δωματίου πχ....

 

 

Υ.Γ.  

19 λεπτά πριν, Bill22 said:

...Από καλάμια είναι;;

έτσι για να χαλαρώσουμε και λίγο και οι "ουρανοξύστες" κουνάνε.... και αρκετά μάλιστα και έχει υπολογιστεί πόσο να κουνάνε κι ας μη είναι απο καλάμια .... 😀

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έγινε κανένα πανωσήκωμα στο δώμα παλιάς πολυκατοικίας από τον τοπικό μάστορα της γειτονιάς (που την έβλεπε μάστορας στα ρεπό από το ντελίβερι) και έβαλε τίποτα γυψοσανίδες της συμφοράς με πολύ αραιούς ορθοστάτες (ίσως και πλημμελώς καρφωμένους) και όντως να ταλαντώνεται με τον άνεμο; Τώρα τι να  πούμε....αν είχε αναμνήσεις από το χωριό του και έφτιαχνε τίποτα τοίχους από καλάμια με λάσπη και ασβέστη (τσατμάδες) τότε θα αποκαλυφθούν μεγαλεία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι από καλάμια. Και είμαι σίγουρη ότι κουνάει γιατί είδα κάι το φωτιστικό και τα ποτήρια στα ντουλάπια έκαναν θόρυβο. Θα ρωτήσω κάι τους γείτονες να δω τι θα πουν και θα φέρω μηχανικό. Απλά επειδή δεν εχω ιδέα δεν ξέρω πως ελέγχεται.

Edited by VVVv
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.