Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονομώ 2021 & Ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων


Recommended Posts

5 λεπτά πριν, nzerman said:

Υπαγωγή με εξ' ολοκλήρου αφθαίρετη κατοικία. 

Τμήμα Α=40 τ.μ. προ 1975 Φ.Κ.1 & 

Τμήμα Β=70 τ.μ. προ 2003 Φ.Κ.2

Τι παλαιότητα θα «καταλάβει» το πληροφοριακό σύστημα; 

Αν ρωτάς για το πληροφοριακό σύστημα της ΗΤΚ δεν το ξέρω...

αν όμως ρωτάς για το πληροφοριακό σύστημα του εξοικονομώ 2021... θα πάρει το  έτος 2011 ή και 2012!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή θα έχουμε ένα Φ.Κ. πρό 75, ένα δεύτερο προ 03 και θα εξάγει συνολική παλαιότητα 2011; 

Πως γίνεται αυτό παρακαλώ; 

Link to comment
Share on other sites

Προκύπτει απο τον οδηγό του προγράμματος που λέει οτι, όταν δεν υπάρχει κάποιο νομιμοποιητικό έγγραφο και εντάσσεται εξ΄ ολοκλήρου σε τακτοποίηση, πάει με ημερομηνία το 2011 ==> μόρια 0!

 

edit

Μου έτυχαν 2 αιτήσεις και πήραν 0 μόρια και οι 2 τώρα είναι επιλαχούσες!

 

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, dib said:

Προκύπτει απο τον οδηγό του προγράμματος που λέει οτι, όταν δεν υπάρχει κάποιο νομιμοποιητικό έγγραφο και εντάσσεται εξ΄ ολοκλήρου σε τακτοποίηση, πάει με ημερομηνία το 2011 ==> μόρια 0!

 

edit

Μου έτυχαν 2 αιτήσεις και πήραν 0 μόρια και οι 2 τώρα είναι επιλαχούσες!

 

Αυτο που λες δεν ισχύει. Μπορει αυτοματοποιημένα να στις πήγε επιλαχούσες όμως θα υποβάλλεις ένσταση και χειροκίνητα οι μηχανικοί θα το διορθώσουν. Επίσης παίζει ανάλογα την αίτηση. Εμένα σε πλήρως αυθαίρετο τμήμα προ 75 το πήρε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Στις ετήσιες καταναλώσεις CO2 και Ενεργειας στα αντίστοιχα κελιά περνάμε ότι γραφει το ΠΕΑ δλδπχ 73/m2 (χωρίς μονάδα ) η κάνετε πολλαπλασιασμο 100 τμ πχ × 73 για να δείτε το σύνολο ανά έτος 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, papathvas said:

Υπάρχει περίπτωση να τραβάει παλαιότητα από κάποιο φύλο καταγραφής της τακτοποίησης. 

Αυτό κάνει το Π.Σ., για αυτό μου φαίνονται «κάπως» τα παραπάνω. Επιφυλάσσομαι βέβαια. Όμως, το ερώτημα μου ήταν σχετικά με κατοικία που τμήμα της είναι Α παλαιότητα και τμήμα με Β παλαιότητα... 

Link to comment
Share on other sites

(Mεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Έχει προχωρήσει κανείς ; έχω ακριβώς ίδια περίπτωση, τι γίνεται με τον έλεγχο των τμ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Όταν πρόκειται για ιδιοκτησία χωρίς σύσταση κάνεις ΗΤΚ για όλη την ιδιοκτησία παρόλο που μπορεί να έχεις βάλει στο Εξοικονομώ ένα διαμέρισμα. Με τα τ.μ. δεν υπάρχει πρόβλημα για το Εξοικονομώ, όταν τ.μ. ΗΤΚ > τ.μ. ΠΕΑ.

Το γράφει έμμεσα ο οδηγός ότι απόκλιση προς τα πάνω δε δημιουργεί πρόβλημα, το ρώτησα στο helpdesk του Εξοικονομώ και υπέβαλα τέτοιου είδους ΗΤΚ.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την άποψη σας στο εξής ζήτημα. 
Θέλω να εκδόσω την ΗΤΚ κατοικίας για το εξοικονομώ. Στο εν λόγω οικόπεδο υπάρχει και δεύτερο κτίριο το οποίο έχει κύριους χώρους κατοικίας. Και τα δύο μνημονεύονται στην ίδια ρύθμιση Ν.4495. Τονίζω ότι δεν υπάρχει σύσταση μιας και πρόκειται για μία ιδιοκτησία. 

Εαν καταχωρήσω και τα δύο κτίρια στην ταυτότητα τότε κατά την αυτοματοποιημένη διαδικασία το εξοικονομώ θα τραβήξει το σύνολο των τετραγωνικών των κύριων χώρων; Εαν ναι η διαφορά των τετραγωνικών θα με οδηγήσει να κάνω ενσταση?

Γίνεται να εκδόσω ΗΤΚ μόνο για το συγκεκριμένο κτίριο?
Ξαναλέω ότι δεν υπάρχει κάποια σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.