Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονομώ 2021 & Ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εμένα δεν μου το έχει δείξει ποτέ, την καρτέλα που έδειξε πριν ο συνάδελφος δεν την έχω συναντήσει ακόμα, να σας ρωτήσω να σταθούμε λίγο στο ερώτημα που έκανε ένας συνάδελφος πιο πριν και είπε ότι πέτυχε σε μια κατοικία διαφοροποίηση προς τις διαστάσεις και τις θέσεις νομίζω κάποιων ανοιγμάτων. Δηλαδή αν πρόκειται να ζητήσουμε επιδότηση για ένα διαμέρισμα σύμφωνα με το "εξοικονομώ" θα πρέπει και μικρές αλλαγές μπαλκονόπορτων να έχουν τακτοποιηθεί? Πχ μετράμε στα σχέδια μπαλκονόπορτα πλάτος 1,35μ, αν στο κτίριο την μετρήσουμε 1,20μ, αυτήν πρώτα πρέπει να την ρυθμίσουμε όπως τακτοποιούνται τα αυθαίρετα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας! Κατά την υποβολή ΗΤΚ στην πλατφόρμα του Εξοικονομώ μου έβγαλε μήνυμα, ότι δεν αναγράφεται το ΑΦΜ του αιτούντα στην καρτέλα με τα ΑΦΜ των συνιδιοκτητών στην ΗΤΚ. Και είναι έτσι, γιατί ο αιτών έχει 50% της επικαρπίας και εγώ έβαλα στον πίνακα τους άλλους τρεις συνιδιοκτήτες που έχουν μαζί το 100% της ψιλής κυριότητας. Φυσικά ,όλοι οι συνιδιοκτήτες αναφέρονται αναλυτικά στην τεχνική έκθεση. Πιστεύετε θα υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι Καλημέρα,

Εχω μια ηλεκτρονική ταυτότητα για το πρόγραμμα που αφορά αδιαίρετη ιδιοκτησία που αποτελείται από δύο ορόφους.

Για τον όροφο που έχει ενταχθεί στο πρόγραμμα υπάρχει δήλωση σε οριστική υπαγωγή, με πληρωμένο πρόστιμο και αναρτημένα δικαιολογητικά, όμως για τον άλλο όροφο υπάρχει δήλωση η οποία βρίσκεται σε υπαγωγή, έχει πληρωθεί το πρόστιμο αλλά δεν έχουν αναρτηθεί τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Σύμφωνα με τις συνήθειες ερωτήσεις για την ηλεκτρονική ταυτότητα κτηρίου του ΤΕΕ (παράγραφος 21-22) αναφέρεται μόνο στην περίπτωση που έχουν αναρτηθεί τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Μήπως έχετε κάποια άλλη οδηγία υπόψη; ή όπως το καταλαβαίνω δεν μπορώ να προχωρήσω στην έκδοση ΗΤΚ για την συγκεκριμένη ιδιοκτησία; 

Link to comment
Share on other sites

Μα πώς γίνεται ένα αδιαίρετο ακίνητο να έχει δύο τακτοποιήσεις??? Μήπως καλύτερα να βρει τη λύση ο μηχανικός που έκανε τις τακτοποιήσεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τους συναδέλφους που έχουν υποβάλλει ΗΤΚ στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του Εξοικονομώ 2021:

Η Οδός και αριθμός του οικοπέδου/γηπέδου της ΗΤΚ πρέπει να ταυτίζεται με την οδό του διαμερίσματος που δηλώθηκε στο Εξοικονομω 2021; Το πρόβλημα προκύπτει γιατί το συγκεκριμένο οικόπεδο περιλαμβάνει 12 πολυκατοικίες (περίπτωση Εργατικών Κατοικιών) με διαφορετική οδό και αριθμό σε κάθε πολυκατοικία και ήδη έχει δηλωθεί στην ΗΤΚ από άλλους μηχανικούς ως εξής:

Περιγραφή Οικοπέδου/Γηπέδου: ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΜΕ 12 ΤΕΤΡΑΟΡΟΦΕΣ ΟΙΚΟΔΟΜΕΣ

Οδός: ΧΑΝΙΩΝ - ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ - ΠΑΝΤΕΙΧΙΟΥ - ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΑΘΩΝΙΤΟΥ  (οι 4 οδοί που περικλείουν το οικόπεδο)

Αριθμός: ____ (κενό)

 

Προσωπικά μου φαίνεται ορθώς ο παραπάνω τρόπος δήλωσης του οικοπέδου στην ΗΤΚ, αν λάβουμε υπόψη μας και την ερωτοαπάντηση 3 του ΤΕΕ (Ιούνιος 2022):

«3. Πως καταχωρίζεται η οδός σε γωνιακό οικόπεδο; Αν το οικόπεδο/γήπεδο έχει όψη σε περισσότερες από μία οδούς, τις περιγράφετε αναλυτικά στο πεδίο «Οδός» π.χ. «ΑΛΦΑ 5 & ΒΗΤΑ 13».

Απλά δεν ξέρω τι ελέγχους κάνει η πλατφόρμα του Εξοικονομώ σχετικά με την ΗΤΚ, γιατί τα μάτια μας έχουν δει τέρατα!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι το πρόβλημα ξεκινάει απο το ΠΕΑ, αν δεν έχει δηλωθεί σε ποιο απο τα 12 κτήρια ανήκει και την οδό που έχει είσοδο αυτό.

Επιπλέον, αν οι συνάδελφοι που έκαναν ΗΤΚ τα έχουν περάσει χύμα και τσουβαλάτα... θεωρώ οτι θα πρέπει ''να ξεχάσετε'' την ένταξη του διαμερίσματος στο εξοικονομώ!

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, dib said:

Πιστεύω οτι το πρόβλημα ξεκινάει απο το ΠΕΑ, αν δεν έχει δηλωθεί σε ποιο απο τα 12 κτήρια ανήκει και την οδό που έχει είσοδο αυτό.

Επιπλέον, αν οι συνάδελφοι που έκαναν ΗΤΚ τα έχουν περάσει χύμα και τσουβαλάτα... θεωρώ οτι θα πρέπει ''να ξεχάσετε'' την ένταξη του διαμερίσματος στο εξοικονομώ!

Το ΠΕΑ το έκανα εγώ και δήλωσα τη διεύθυνση Παντειχίου 30 (όπως αναγρα΄άφεται και στο Ε9 και στο Ε1 και στον λογαριασμό της ΔΕΗ). Την ΗΚΤ επίσης την κάνω εγώ, αλλά στο συγκεκριμένο οικόπεδο έχουν ήδη γίνει και άλλες 3 ΗΤΚ (όχι για εξοικονομώ) σε άλλες διευθύνσεις και το οικόπεδο ήταν ήδη περασμένο στην πλατφόρμα των ΗΤΚ με τον τρόπο που περιέγραψα παραπάνω. Εγώ έχω το δικαίωμα να αλλάξω τη διεύθυνση του οικοπέδου αλλά θεωρώ είναι λάθος να βάλω Παντειχίου 30 καθώς το οικόπεδο περιλαμβάνει 12 οικοδομές με διαφορετικες διευθύνσεις.

Edited by Ansryn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.