Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πράξη σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών και πίνακας χιλιοστών στην ηλεκτρονική ταυτότητα


Recommended Posts

Τα έχεις κάνει τα παραπάνω ή είναι σκέψεις ?

Οι ιδιοκτησίες αυτη τη στιγμή δεν "έχουν δημιουργηθεί" αφού δεν υπάρχει σύσταση.

Υπάρχει μονο το οικοπεδο και η άδεια. Η ταυτότητα δεν υποτιθεται ότι αποτυπώνει την πραγματική υλοποιημένη κατάεταση ?

Η λογική μου λέει ότι το περιγράφω με τα πάντα μηδεν ως αδόμητο, (αφού σημερα είναι αδόμητο και χωρίς σύσταση), γίνεται η σύσταση και μετά αφού ολοκληρωθεί η κατασκευή τα ΠΕΑ κλπ κλπ κάνω ενημέρωση ταυτότητας με τις οριζόντιες ιδοκτησίες κλπ κλπ

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συγγνωμη παρανόησα , νόμιζα ότι έχει γίνει η  σύσταση 

αδόμητο χωρίς επιφάνειες ιδιοκτησιών πουθενά , στην ΤΕ μπορεί να αναφερθεί οτί έχει εκδοθεί άδεια με αναφορά σε επιφανειες 

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σε νέο κτίριο κατοικιών με οροφοδιαμερισματα με πυλωτή και υπόγειο χωρίς σύσταση θα πρέπει να γίνει ταυτότητα και μετά σύσταση οριζοντίων.

ΕΡΩΤΗΣΗ 1) Αρχικά κάνω ταυτότητα σαν μια ιδιοκτησία με ενσωματωμένους  κοινόχρηστους χώρους στη συνέχεια πίνακα και σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών και μετά αρχειοθέτηση της αρχικής ταυτότητας και σύνταξη μιας νέας Η/Τ με τις οριζόντιες και μιας άλλης Η/Τ με τους κοινοχρήστους που δημιουργήθηκαν ?

2)Στην πρώτη Η/Τ στις επιφάνειες τιθονται ΣΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΜΕ ΟΛΕΣ ΣΤΑΘΜΕΣ  οι κύριοι χώροι και και οι βοηθητικοί (κλιμακοστάσια, αποθήκες κλπ) ΑΝΑ ΣΤΑΘΜΗ το ίδιο και οι χρήσεις ?

3) Στη δεύτερη μετά τη σύσταση ΟΙ καταχωρώ τις οριζόντιες που δημιουργήθηκαν όποτε κάθε στάθμη είναι μια οριζόντια ?

4)Στην δεύτερη Η/Τ ΘΑ πρέπει να καταχωρίσω ξεχωριστά και τα κοινόχρηστα (κλιμακοστάσια κλπ)σαν μια ΟΙ ?

4)Το δικαίωμα υψουν πως περιγράφεται στην πρώτη Η/Τ και πως στην δεύτερη ?

ευχαριστώ

 

 

(1) Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. 

(2) Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το.

-Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by biniss
τονισμός
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σας,

Να σας ρωτήσω, στην εισαγωγη καταχώρησης οικοπέδου/γηπέδου, πρέπει να συμπληρώσεις τον αριθμό των ιδιοκτησιών. Θέλω να ετοιμάσω ηλεκτρονική ταυτότητα για ένα διαμέρισμα μιας πολυκατοικίας. Στο σύνολο των ιδιοκτησιών θα βάλω το σύνολο των οριζόντιων διηρημένων ιδιοκτησιών που βλέπω στην οριζόντια σύσταση της πολυκατοικίας; 

Αν ναι, η σύσταση αναφέρει ως αυτοτελείς, διηρημένες και διακεκριμένες ιδιοκτησίες και αποθήκες που βρίσκονται στο γ' υπόγειο -  τις προσθέτω και αυτές στο σύνολο ή μόνο τις κατοικίες; Αν κάποιος μπορεί να συμβουλέψει, θα ήταν βοηθητικό, σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οφείλεις να συμπεριλάβεις όλες τις Οριζόντιες Ιδιοκτησίες του ακινήτου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά και προσωπική γνώμη εκφράζοντας αυτή η πληροφορία στο σύστημα μόνο στατιστικούς σκοπούς εξυπηρετεί (μάλλον ακόμη ένα ψηφιακό σκουπίδι στο αρχικό στήσιμο της πλατφόρμας).

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

Έχω την εξής περίπτωση.

Οικόπεδο με διόροφο κτίσμα όπου υπάρχουν δύο διαμερίσματα στο ισόγειο και ένα στον όροφο.

Θέλω να κάνω σύσταση τριών οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Η συμβολαιογράφος μου ζητάει αρχικά ΜΙΑ ηλεκτρονική ταυτότητα για όλο το κτίριο.

1. Εγώ το ισόγειο που έχει δύο διαμερίσματα πως θα το περάσω?

2. Πως θα κάνω 1 ΠΕΑ για όλο το κτίριο αφού πρόκειται για τρεις διαφορετικές μονάδες?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορεί να βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Civil Gangster said:

...

Θέλω να κάνω σύσταση τριών οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Η συμβολαιογράφος μου ζητάει αρχικά ΜΙΑ ηλεκτρονική ταυτότητα για όλο το κτίριο.

...

άρα υποθέτουμε ότι τώρα στο ακίνητο αυτό δεν υπάρχει σύσταση και είναι όλο ένα.

Οπότε κάνεις ΗΤΚ για το όλο ένα, περιγράφεις την υφιστάμενη κατάσταση και το δίνεις στον συμβολαιογράφο.

Όταν γίνει και η σύσταση κάνεις εκ νέου επικαιροποίηση με τα νέα δεδομένα και τα νέα ΚΑΕΚ και πίνακες χιλιοστών κλπ την ΗΤΚ, με το ανάλογο φυσικά τίμημα και αυτό.

Για τα πεα δεν το κατέχω διότι δεν έχω ασχοληθεί. Υποθέτω όμως ότι θα υπάρχει πρόβλεψη να μπορείς να κάνεις ΠΕΑ για λειτουργικά ανεξάρτητο διαμέρισμα παρ ότι ιδιοκτησιακά δεν έχει ολοκληρωθεί η ανεξαρτησία του. (απλά υποθέτω όπως είπα, δεν κάνω ΠΕΑ)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.