Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

4Μ vs TiSoft


Stelios.A

Recommended Posts

η 4Μ οντως εχει υπερβολικά υψηλές τιμές για αναβαθμιση, πραγμα που σε οδηγει αναγκαστικα να κανεις καθε χρονο συμβολαιο συντηρησης γιατι ετσι μπορει να βγαινει λιγο πιο φθηνα.Το tisoft ειναι αξιολογο πακετο αλλα δεν ξερω και εκει τι ζητηται σε περιπτωση αναβαθμισης. Οποιος το εχει ας μας πει τις εντυπωσεις του για τις αναβαθμισεις (συχνοτητα - τιμη)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέρει κανείς γιατί υπάρχει διαφορά στο ρεύμα γραμμής της 4Μ και της Ti-Soft; Στο λογισμικό της Ti-Soft (Electrical Design) σε τριφασικά φορτία ακολουθεί τον κλασσικό τύπο P=V*I*1,732*cosφ. Αντίθετα στο λογισμικό της 4Μ κάνει ισοκατανομή στις φάσεις και υπολογίζει μικρότερο ρεύμα και επομένως καλώδια. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα

 

Ενδιαφερομαι για την αγορα Η/Μ πακετου.Εχω δουλεψει Panelcad και Electrical design και εμεινα αρκετα ευχαριστημενος.Ισχυει το ιδιο και με τα υπολοιπα ?πυροπροστασια,υδρευση,αποχετευση,ΠΕΑ?

Τεχνικες περιγραφες στην πολεοδομια?Νομιζω οτι η ετησια συντηρηση ειναι απο 5 εως 10 τοις εκατο επι της αξιας των προγραμματων.Αξιζει?Τεχνικη υποστηριξη?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα,

Μία διευκρίνιση και για τις δύο εταιρίες όσον αφορά στα πακέτα κλιματισμού:

Ας πούμε ότι ενδιαφέρομαι για υπολογισμό ψυκτικών φορτίων και μόνο.

Αν πάρω το Klimacad από TiSoft για τα φορτία (χωρίς αεραγωγούς και σωληνώσεις)  ή το πακέτο "ψυκτικά φορτία" (όχι όλο το πακέτο κλιματισμού) από 4Μ, θα μπορώ να τα λειτουργήσω αυτόνομα ή πρέπει να έχω κάποιο "υπέρ"πακέτο;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Απο προσωπική εμπειρία το προγραμμα της 4Μ ΚΕΝΑΚ μου φαίνεται πολύ εύκολο στη χρήση και κατανοητό ενώ παράλληλα είναι και πλήρες. Η υποστίριξη πάλι πολύ καλή και  διοργανώνονται και σεμινάρια κάθε τόσο επι πληρωμή για την εκμάθηση του προγράμματος. Αυτά που έχουν αναφερθεί απο την άλλη σε προηγούμενα σχόλια για το TiSoft τα επιβαιβεώνω, για τυχόν λάθη υπολογιστικά και για την πολύ καλη υποστίριξη που παρέχει η εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τα τελευταία χρόνια όλα τα Mac έχουν επεξεργαστές Intel. 

Αν βάλεις Windows με bootcamp θα λειτουργούν κανονικά όλες οι εφαρμογές των Windows.

Σε MacBook έχω βάλει και Windows, τρέχουν κανονικά τα προγραμματα της 4M με το hasp τους, άρα υποθέτω θα τρέχουν και της TiSoft.

Πρόσεχε μόνο αν αγοράσεις του χρόνου Mac. Φημολογείται ότι θα έχουν νέους επεξεργαστές με διαφορετική αρχιτεκτονική οπότε ενδεχομένως να μην είναι συμβατά με όλα τα λογισμικά των windows.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, sdim said:

Τα τελευταία χρόνια όλα τα Mac έχουν επεξεργαστές Intel. 

Αν βάλεις Windows με bootcamp θα λειτουργούν κανονικά όλες οι εφαρμογές των Windows.

Σε MacBook έχω βάλει και Windows, τρέχουν κανονικά τα προγραμματα της 4M με το hasp τους, άρα υποθέτω θα τρέχουν και της TiSoft.

Πρόσεχε μόνο αν αγοράσεις του χρόνου Mac. Φημολογείται ότι θα έχουν νέους επεξεργαστές με διαφορετική αρχιτεκτονική οπότε ενδεχομένως να μην είναι συμβατά με όλα τα λογισμικά των windows.

Βασικά έλεγα να αγοράσω του 2017 ή του  2019. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω το MacBook Pro 16" με i9 και μπορώ να σου πω ότι είμαι υπερικανοποιημένος.

Αυτό τον μήνα κυκλοφόρησαν τα νέα MacBook Pro 13" με 10ης γενιάς επεξεργαστές.

Μην πας σε πολύ παλιότερα μοντέλα, δεν αξίζει. Αν δεν χρειάζεσαι φορητό το Mac mini είναι αρκετά καλό.

Αν θες περισσότερες πληροφορίες στείλε pm ή άνοιξε νέο θέμα, να μην βγαίνουμε πολύ εκτός θέματος.

Σχετικά με το δίλημμα 4M ή TiSoft,  είμαι ικανοποιημένος με της 4Μ αλλά από την στιγμή που δεν έχω δουλέψει της TiSoft δεν μπορώ να κάνω σύγκριση.

Πριν την αγορά ενός λογισμικού προτείνω μια έρευνα αγοράς στους συνεργάτες. Οι Π/Μ και αρχιτέκτονες με τους οποίους συνεργάζομαι έχουν το idea της 4m οπότε βολεύει να χρησιμοποιώ και τα λογισμικά της 4Μ για Η/Μ. Άλλοι μπορεί να χρησιμοποιούν άλλα λογισμικά με τα οποία είναι πιο εύκολη η συνεργασία με λογισμικά της TiSoft.

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα, μια παρατήρηση για το Electrical design σε περίπτωση που το φορτίο είναι κινητήρας (ΑΤΚ βδ):

Σου δίνει 2 επιλογές:

α) να επιλέξεις κινητήρα από βιβλιοθήκη

β) να εισάγεις κινητήρα χειροκίνητα

Στην περίπτωση β, πρέπει εκτός προγράμματος να υπολογίσεις την απορροφούμενη ισχύ P1=P/η εκτιμώντας έναν βαθμό απόδοσης "η" και αυτό που θα υπολογίσεις να το βάλεις στο λογιστικό φύλλο στη στήλη του φορτίου.

Στην περίπτωση α, το πρόγραμμα κάνει το παραπάνω μόνο του.

Συμφωνείτε?

Edited by persepolis88
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.