Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

4Μ vs TiSoft


Stelios.A

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Μια χαρά έως εδώ.

 

Να σημειώσω ότι συμβόλαιο υποστήριξη της tisoft (σε πακέτο η/μ + κλιματισμού + Μελέτης ΚΕΝΑΚ) χαμηλότερο από 4m. Επίσης με τη αγορά έχεις 1 χρόνο υποστήριξη και όχι 3 μήνες όπως με 4μ!

Βέβαια η 4m παρέχει περισσότερα προγράμματα στο Η/Μ πακέτο της όπως φωτοτεχνία και πισίνα και τα προγράμματα της παρέχονται χωρίς περιορισμούς εφαρμογής (μέχρι 3 ορόφους η μέχρι 5 ορόφους), για αυτό και ακριβότερο.

 

Να ρωτήσω όμως κάτι και εγώ με την σειρά μου τώρα...

Το Epacad της tisoft πως σας φάνηκε; Το δούλεψε κανείς; Προσωπικά με ζόρισε λιγάκι το σχεδιαστικό σε σχέση με της 4μ που λειτούργει σαν autocad.

 

Εν τέλει (κατά 90%) επιλέγω tisoft std + klimatismos και καθάρισα με 2,600 Ευρώ (Η/Μ + ΚΕΝΑΚ) τελική τιμή περίπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να επαναφερω το θεμα μιας και εχουν περασει καποιοι μηνες. Πηγαινα για 4Μ μιας και αυτο ειχα ακουσει οτι χρησιμοποιουν οι μηχανικοι. Αλλα μετα απο μια μικρη ψακτικη ειδα οτι το πακετο Η/Μ της Ti-soft μπορει να ειναι και καλυτερο καθως και πιο ευχρηστο.

 

Ποια ειναι η γνωμη σας για τις τελευταιες εκδοσεις? Ακομα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο προγραμμα αλλο (εξωτερικου) το οποιο να καλυπτει τα ελληνικα δεδομενα

 

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινα για 4Μ μιας και αυτο ειχα ακουσει οτι χρησιμοποιουν οι μηχανικοι.

 

Τι εννοείς με αυτό? :D;)

 

Το 4Μ έχει το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί (δε λέει απολύτως τίποτα για την ποιότητα του προγράμματος).

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ ti-soft εδώ και 3 μήνες. Θέλει μία μελετούλα για να το συνηθίσεις. Ορισμένα προβλήματα που δεν κάνανε τόσο εύχρηστα τα προγράμματα σιγά σιγά με τον καιρό λύνονται.

Το epaCad μου φάνηκε αρκετά καλό. Βέβαια πρέπει να ομολογήσω πως η μεγαλύτερη άδεια που μου έτυχε μέχρι στιγμής είναι τριώροφο και δεν ξέρω στα μεγάλα έργα τι γίνεται.

Το σχεδιαστικό του δεν είναι και τόσο εύχρηστο αλλά δεν σου χρειάζεται γενικά.

Αν έχεις μία κάτοψη σε autocad την περνάς και εκεί πάνω πατάς με το polyline του σχεδιαστικού ότι θες. Εγώ πχ στο EpaCad έτσι κάνω το γεωμετρικό μοντέλο του κτιρίου. Πρώτα κάτοψη και μετά δημιουργώ όψεις.

Δεν έχει και πολλές αυτοματοποιημένες σχεδιάσεις βέβαια το πακέτο ti-soft πέρα από κατακόρυφα διαγράμματα , μονογραμμικά και σκιάσεις. Θέλω να πω μην περιμένει κανείς από το πρόγραμμα να σου σχεδιάσει κατόψεις για τη θέρμανση , ηλεκτρολογικά κλπ και βασικά δεν χρειάζεται. Μισώ τις αυτοματοποιημένες σχεδιάσεις μιας και τις περισσότερες φορές βγάζουν κουσούρια.

 

Για το 4m δεν μπορώ πως δεν είναι καλό αλλά αν συγκρίνει κανείς τιμές και ποιότητα σίγουρα προηγείται η ti-soft.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για το Ti-soft:

 

Το κέλυφος του κτιρίου θα μας χρειαστεί για τους εξής υπολογισμούς:

Θερμικές απώλλειες

Ψυκτικά φορτία

Θερμομονωτική επάρκεια-ΜΕΑ

 

Περιγράφω το κέλυφος μια φορά και το έχω διαθέσιμο για όλες αυτές της εφαρμογες, ή σε κάθε μία το περιγράφω από την αρχή?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το αγκάθι. Περιργάφεις το κέλυφος ξεχωριστά για κάθε εφαρμογή και μάλιστα κάνεις απο την αρχή θερμικά φορτία. Βέβαια μίλησα την Τρίτη με εκπρόσωπο της εταιρίας και μου είπε πως στο άμεσο μέλλον δομικά στοιχεία και κέλυφος θα είναι κοινά.

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο ψιλιπρόβλημα υπάρχει και στης 4Μ.

 

Συγκεκριμένα αν περάσω το κέλυφος στο fine δεν περνιούνται αυτόματα οι θερμογέφυρες, οπότε μετά πρέπει να τις περάσω με το χέρι.

 

Ευτυχώς στο αντίθετο δεν υπάρχει πρόβλημα οπότε σχεδιάζω το κέλυφος με το ΚΕΝΑΚ που περνάει αυτόματα τις θερμογέφυρες και στην συνέχεια ανοίγω την μελέτη με το Fine για τις υπόλοιπες μελέτες. Χρησιμοποιώ το ίδιο αρχείο (κατάλογο .BLD) και για το FINE και για το KENAK χωρίς πρόβλημα. Και τα δύο λογισμικά έχουν επιλογή να κρύβουν τα layer του άλλου (π.χ. αν ανοίξω το fine μπορώ από εκεί να κρύψω τις θερμογέφυρες ή τα άλλα layer του KENAK για να δουλέψω άνετα π.χ. τα ηλεκτρικά).

 

 

Το ωραίο είναι ότι πλέον όλες οι εφαρμογές (θερμικές απώλειες, ψυκτικά φορτία, κτλ) βλέπουν τις θερμογέφυρες στο κέλυφος εφόσον είναι περασμένες στο σχέδιο.

 

 

ΥΓ Όπου γράφω ΚΕΝΑΚ εννοώ το GCAD

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

 

Της 4Μ δεν το θεωρώ τόσο μεγάλο πρόβλημα (είναι μπελαλίδικο βέβαια να γυρνάς από το fine στο Gcad για να αλλάξεις μια θερμογέφυρα).

 

Μπορεί να βελτιωθεί όμως ως προς τις σκιάσεις. Αυτές που βάζεις στο Gcad θα μπορούσαν να αναγνωριστούν στα ψυκτικά φορτία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.