Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληρότητα αρχείων στην ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων


Recommended Posts

Σε οριζόντια ιδιοκτησία, που έχει υπερβάσεις τακτοποιημένες με τον 3843, έχει ενταχθεί στον 4495 για λοιπές παραβάσεις. 

Από σχέδια ιδιοκτήτη, έχουμε άδεια, τοπογραφικό, ΔΚ, κάτοψη και μία τομή. Ο φάκελος της πολεοδομίας έχει χαθεί.

Θεωρείτε ότι μας καλύπτουν τα σχέδια αυτά και δεν χρειάζεται να κάνουμε ανασύσταση για όψεις και τομή ?

Επίσης δεν υπάρχει το σχέδιο της Pilotis, αλλά δεν έχει κάποιο παρακολούθημα εκεί το διαμέρισμα. 

Ρώτησα στην πολεοδομία και μου είπαν ότι όψεις δεν χρειάζεται, η τομή καλό είναι να υπάρχει, αλλά σε κάθε περίπτωση, υπάρχει η σχηματική του ΔΚ. 

Εχετε τις ίδιες απόψεις ?

Τέλος μου είπαν ότι σε περίπτωση ανασύστασης, υποβάλλουμε τα νέα σχέδια στο αρχείο και μιλάμε με αυτούς.

Ξέρει κάποιος πόσο καιρό κάνουν για να μας δώσουν αντίγραφα από αυτά που τους υποβάλλαμε ?

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, BAS said:

Θεωρείτε ότι μας καλύπτουν τα σχέδια αυτά και δεν χρειάζεται να κάνουμε ανασύσταση για όψεις και τομή ?

Συνεχίζεις με τα σχέδια που διαθέτεις.
Δεν χρειάζεται να γίνει ανασύσταση, η οποία είναι μία (μάλλον) θεωρητική δυνατότητα.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Bas το ίδιο πιστευω με τον συνάδελφο προηγουμένος, ειδικά αν μιλάμε για ανασύσταση φακέλου δεν θα το έκανα για μια όψη και μια τομή, ναι καλά το είπες ότι υπάρχει η σχηματική τομή στο ΔΚ η οποία πρέπει να είναι υπό κλίμακα και από εκεί μπορείς να δεις το ύψος της ιδιοκτησίας, ακόμα όμως σε κάποιες κατόψεις κάποιοι συνάδελφοι βάζουν το υψόμετρο που βρίσκεται η κάτοψη του ορόφου, αν καταφέρεις να βρεις και την επόμενη κάτοψη και να έχει και το υψόμετρο του πανω ορόφου, τότε έχεις το ύψος της ιδιοκτησίας σύμφωνα με την οικ. Άδεια. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, BAS said:

Θεωρείτε ότι μας καλύπτουν τα σχέδια αυτά ........

Ναι, μια χαρά είναι!

6 ώρες πριν, BAS said:

Ξέρει κάποιος πόσο καιρό κάνουν για να μας δώσουν αντίγραφα από αυτά που τους υποβάλλαμε ?

Εξαρτάται από το "τσιφλίκι"....

 

  • Like 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Σε εξολοκλήρου αυθαίρετο κατηγορίας 1, εν τέλει πρέπει να ανεβάσω όψεις που θα φτιάξω τώρα αν και δεν απαιτούνταν
στο Ν.4495 ή τελικά αρκεί η κάτοψη αποτύπωσης;
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ βρίσκω στο ΦΕΚ της ηλεκτρονικής ταυτότητας να γράφει για υποχρέωση εκπόνησης σχεδίων, εκτός κατόψεων για συγκεκριμένη περίπτωση (που δεν αφορά την τακτοποίηση κατ.1). 

Επίσης να επισημάνουμε και να υπενθυμίσουμε ότι τα σχέδια που αναρτούμε στην ΗΤΚ δεν λαμβάνουν καμία θεώρηση, αντιθέτως κατεβαίνουν ακριβώς όπως τα ανεβάσαμε. Οπότε από άποψη εγκυρότητας και χρησιμότητας, είναι ταυτόσημα και ισοδύναμα με οποιοδήποτε σχέδιο αποτύπωσης εκπονεί ο μηχανικός ανά πάσα στιγμή στο γραφείο του. Προς το παρόν και ίσως και για πάντα, ούτε αποδεικτικό ότι κατατέθηκε το συγκεκριμένο σχέδιο δεν παίρνουμε. (και αθλητικές εφημερίδες σε pdf να ανεβάσουμε μπορούμε να βάλουμε τίτλο ΟΨΕΙΣ.pdf)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην υποπαρ. γγ αναφέρει ρητά για τα σχέδια που συνοδεύουν τις πράξεις που εισάγουμε. Άρα αφού στην κατηγορία 1 (σύμφωνα με το ερώτημα, η τακτοποίηση έγινε για παντελώς αυθαίρετο κτίριο) υποχρεωτικό ήταν μόνο η κάτοψη αποτύπωσης, αυτό το σχέδιο θα εισαχθεί στην ΗΤΚ και όχι όψεις και τομές. Σε άλλη περίπτωση τακτοποίησης που θα ήταν υποχρεωτική και η τομή, θα έμπαινε και αυτή. 


γ. Η καταχώριση συνοδεύεται από τα δικαιολογητικά της παρ. 1 του άρθρου 54 του ν. 4495/2017. Συγκεκριμένα:
αα) τα στελέχη των Οικοδομικών Αδειών, Αδειών Δόμησης και λοιπών πράξεων εκτέλεσης οικοδομικών εργασιών του Πίνακα της ανωτέρω περίπτωσης ζζ, με τις αναθεωρήσεις και ενημερώσεις αυτών,
ββ) τις δηλώσεις υπαγωγής σε νόμους αναστολής επιβολής κυρώσεων επί αυθαιρέτων του Πίνακα της ανωτέρω περίπτωσης ζζ,
γγ) τα σχέδια που συνοδεύουν τις πράξεις του Πίνακα της ανωτέρω περίπτωσης ηη και αποτυπώνουν την ιδιοκτησία, ήτοι κατόψεις των ορόφων που καταλαμβάνει, χαρακτηριστικές τομές και όψεις, καθώς και τη μελέτη προσβασιμότητας ΑμεΑ και εμποδιζόμενων ατόμων, εφόσον απαιτείται. Σε περίπτωση που η υφιστάμενη κατάσταση δεν προκύπτει από τα σχέδια που συνοδεύουν τις εκδοθείσες πράξεις, εκπονούνται και υποβάλλονται νέα σχέδια αποτύπωσης κατόψεων αρχιτεκτονικών,

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kαλησπέρα σας,

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στο παρακάτω: Όταν πάω να κάνω οριστική καταχώρηση ιδιοκτησίας, το σύστημα μου βγάζει το μήνυμα "Ο πίνακας «Στατικός έλεγχος ν. 4178/13 & ν. 4495/17» συμπληρώνεται μόνο για πράξεις Ν. 4178/13 ή Ν. 4495/17".

Στις πράξεις έχω ΟΑ και τακτοποίηση 4495, έχω συμπληρώσει στην περιγραφή πως ειναι σε οριστικη υπαγωγή με εξοφλημένο πρόστιμο και τον ηλεκτρονικό κωδικός δήλωσης από το σύστημα αυθαιρέτων κααι έχω προσθέσει και από κάτω στην ίδια σελίδα την τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου. Επίσης, στις επιφάνειες έχουν προστεθεί να τμ της ΟΑ και της τακτοποίησης και στα έγγραφα της τακτοποίησης 4495 έχω ανεβάσει στον 'τύπο εγγράφου' τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου, σε pdf την έκθεση. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το λάθος που βρίσκει το σύστημα, μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει;

Διάβασα από παραπάνω κάποια πράγματα που άλλαξαν συνάδελφοι και προχώρησαν και τα έχω ίδια αλλα άλλαξε κάτι. Επίσης, δοκίμασα να σβήσω και να τα προσθέσω ξανά και πάλι το ίδιο θέμα. 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας,

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε στο παρακάτω: 

Όταν πάω να κάνω οριστική καταχώρηση ιδιοκτησίας, το σύστημα μου βγάζει το μήνυμα " Επιβεβαιώστε την πληρότητα των αρχείων (στο πορτοκαλί πλαίσιο). Αυτό είναι απλά ενημερωτικό ώστε ο μηχανικός να τσεκάρει τα αρχεία που έχει ανεβάσει ή δεν θα μπορέσω να προχωρήσω σε οριστική καταχώρηση και πρέπει να κάνω κάτι; Δεν νομίζω πως έχει κάπου κουμπί που να επιβεβαίωνεις την πληρότητα των αρχείων.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.