Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληρότητα αρχείων στην ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων


Recommended Posts

Σχέδια OA οχι, δεν μου χει τύχει να μου ζητήσουν. Ρύθμισης ναι.

Στην ουσία θέλουν: Στέλεχος θεωρημένο (μερικοί τώρα τελευταία μου το παίρνουν και χωρίς θεώρηση...), Τοπογραφικό με ΚΗΔ, ΔΚ και Κατόψεις ρύθμισης (πρωτότυπη σφραγίδα), Π. πληρότητας σφραγισμένο, Αποσπασμα τους το στέλνω για τυχόν απορίες.

Επιβεβαιώνεις με συμβολαιογράφο πάντα!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πέραν της βεβαίωσης του μηχανικού στην τελευταία σελίδα της ΗΤ σφραγίζετε καμιά άλλη σελίδα στο πιστοποιητικό ή το απόσπασμα??

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Arche said:

Πέραν της βεβαίωσης του μηχανικού στην τελευταία σελίδα της ΗΤ σφραγίζετε καμιά άλλη σελίδα στο πιστοποιητικό ή το απόσπασμα??

όχι

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

Οι Συμβ/φοι πέραν της Η.Τ.Α και του Πιστοποιητικού

είναι υποχρεωμένοι να ζητάνε και σχέδια ρύθμισης και σχέδια Ο.Α Ναι ή Όχι? .....

Σχέδια από Ο.Α. χρειάζονται όταν γίνεται σύσταση ή τροποποίηση σύστασης (τοπογραφικό, Δ.Κ., κατόψεις, τομές και όψεις).

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω περίπτωση ΗΤΚ διαμερίσματος 5οροφης οικοδομής, όπου υπάρχει μόνο στέλεχος Ο.Α., τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης εγκεκριμένο και τίποτα άλλο από ΥΔΟΜ, η οποία μου έδωσε βεβαίωση απώλειας σχεδίων. Επίσης βρήκα από το συμβολαιογράφο που είχε κάνει τη σύσταση μόνο την κάτοψη του ορόφου και αυτή μη εγκεκριμένη.

Για την ταυτότητα κτιρίου είμαι καλυμμένος μόνο με αυτά και μπορώ να αναρτήσω κάτοψη από σύσταση;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα - akis73)

 

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά. 

Έχω ετοιμάσει όλη την υπαγωγή για ΗΤ, έχω ανεβάσει τα απαραίτητα έγγραφα, κάνω ορστική υποβολή και το σύστημα μου βγάζει : 
"Είναι υποχρεωτική η επισύναψη Στελέχους Άδειας/Έγκρισης ή Νομιμοποιητικού εγγράφου". 
Στο πεδίο Ανέβασμα εγγράφων - Πράξεις έχω ανεβάσει το Στέλεχος της Αδείας / 'Εγκρισης
Πού αλλού υπάρχει περίπτωση να μην το έχω επισυνάψει?

Η βοήθεια σας πολύτιμη

Ευχαριστώ

 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνήθως αυτό το βγάζει όταν δεν έχει ανέβει το σχετικό αρχείο στο πεδίο "στέλεχος/έγκριση άδειας". Οπότε ξαναδες μήπως και δεν έχεις ανεβάσει το σχετικό αρχείο ή αν υπάρχει και 2η πράξη για την οποία δεν έχεις ανεβάσει το σχετικό.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχα ανεβάσει όλο το ιστορικό των Συμβολαίων Αποδοχές και Σύσταση και κάπου έιχε κολλήσει το σύστημα!
Έβαλα μόνο την τελευταία αποδοχή και το πήρε, 

Ευχαριστώ Πολύ

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τα σ.ε. δεν χρειάζεται να τα ανεβάσεις. Τζάμπα κόπο κάνεις κατ' εμέ. Αν θες σώνει και καλά να τα ανεβάσεις τότε πάνε στα λοιπά έγγραφα (αν θυμάμαι καλά).

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.