Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιφάνειες στην ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων


Recommended Posts

17 λεπτά πριν, mechgiann said:

Αυτή η πρόταση μόνο με βοήθησε αρκετά. ...

Μα για αυτό την έγραψα.....

Αν χρειαστεί τακτοποίηση ως προ 75 θα έχει χαμηλό πρόστιμο με πλήρη κανονική αμοιβή όμως δική σας ως μηχανικοί

και μετά οι όποιες αμοιβές απαιτηθούν για την ΗΤΚ ....

(μη ξεχνάς ότι αξίζεις όσο εκτιμάς και μόνος σου τον εαυτό σου)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 348
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε μονοκατοικία υπάρχει στεγασμένη βεράντα 22τμ.

Πρέπει να την δηλώσουμε στην ταυτότητα και αν ναι την επιφάνεια που την βάζουμε? Στους λοιπούς χώρους?

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2022 at 1:06 ΜΜ, Didonis said:

(μη ξεχνάς ότι αξίζεις όσο εκτιμάς και μόνος σου τον εαυτό σου)

Δώσε φώτα στο λαό!!

@mechgiann η στεγασμένη βεράντα δεν μπαίνει κάπου με τετραγωνικά, είναι μη φορολογήσιμη (και κατά τη μεταβίβαση κ μετά) επιφάνεια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, mechgiann said:

...υπάρχει στεγασμένη βεράντα 22τμ.

....

και μπάει δε γουέει .... συμπληρώνοντας τα σωστά του @zazeng ...

η στεγασμένη βεράντα που αναφέρεις την δείχνουν τα εγκεκριμένα σχέδια της Πολεοδομίας ή σε έγκυρα σχέδια "τακτοποίησης"?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

και μπάει δε γουέει .... συμπληρώνοντας τα σωστά του @zazeng ...

η στεγασμένη βεράντα που αναφέρεις την δείχνουν τα εγκεκριμένα σχέδια της Πολεοδομίας ή σε έγκυρα σχέδια "τακτοποίησης"?

Η μονοκατοικία έχει νομιμοποίηση του Ν1337/83 και ευτυχώς η κάτοψη του Ν1337/83 την δείχνει κανονικά και σωστά όπως είναι στην πραγματικότητα! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2022 at 6:23 ΜΜ, mechgiann said:

Σε μονοκατοικία υπάρχει στεγασμένη βεράντα 22τμ.

Πρέπει να την δηλώσουμε στην ταυτότητα και αν ναι την επιφάνεια που την βάζουμε? Στους λοιπούς χώρους?

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει εγκεκριμένο σχέδιο να τον χαρακτηρίζει ημιυπαίθριο χώρο (δεν θα μπορούσε άλλωστε καθώς ακόμη και η κάτοψη ν. 1337 ήταν προγενέστερη του ΓΟΚ 85), η άποψή μου είναι να μπει στους λοιπούς χώρους και να υπάρξει σχόλιο στην τεχνική περιγραφή.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε οριζόντια ιδιοκτησία σε άδεια ΓΟΚ 1973 ,υπάρχει φωταγωγός ο οποίος μέτρησε στην δόμηση και στην Οριζόντια ιδιοκτησία τον περιλαμβάνει στα τμ.  έχω λοιπον εμβαδον Ο.Ι Εορι =90 τμ από τα οποια τα 10 ας πουμε εάναι φωταγωγός.Εγώ θα γράψω 80 στους ΚΧ και 10 στους λοιπους?

Επίσης αν έχω απώλεια φακέλου , η άδεια γράφει 100 (το φύλλο) τμ εγώ μετράω και τα βγάζω 90,6 η οριζόντια  + 11 τμ τα κλιμακοστάσια (εξού και το 100 στο φύλο) επίσης προφανως  έχω τακτοποιήσει γιατί δεν είμαι σίγουρος τι και πώς  ώστε να μην προβώ και σε  ανασύσταση, το ερώτημα είναι  πως το περνάω μέσα? Γράφω πχ Ο.Α 111111/1973     εμβαδον ΚΧ 90   και προσθέτω 0,6 από την τακτοποίηση?

 

Τα νουμερα είναι θεωρητικα για το παράδειγμα (δεν υπάρχει φωταγωγός 10 τμ συχνά πχ)

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

για την τακτοποιηση ισχυει η εγκ 35

  γ) Στις περιπτώσεις που στη σύσταση της οριζόντιας ιδιοκτησίας
έχει συμπεριληφθεί στην επιφάνεια της οριζόντιας ιδιοκτησίας και η επι-
φάνεια αυθαίρετης κατασκευής, δεν απαιτείται καμία τροποποίηση της
σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας. Παράδειγμα: Έστω, στη με αριθμό
2000/1998 σύ-σταση του συμβολαιογράφου Α.Β. το Α1 διαμέρισμα έχει
επιφάνεια 60 τ.μ. Σήμερα, η βεβαίωση κανονικότητας του Ν. 4014/2011
σε συνδυασμό με την ολοκληρωμένη υπαγωγή, που εκδίδει ο μηχανικός Χ
αναγράφει 56 τ.μ. με άδεια και 4 τ.μ. αυθαίρετο. Στην περίπτωση αυτή δεν
απαιτείται τροποποίηση σύστασης, η σύσταση παραμένει ως έχει    

   http://www.teepelop.gr/wp-content/uploads/2016/02/Egkl-35-12_SimvSil.pdf

 

για την αυτοτητα δξ                                                                                                 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη. Το ερώτημα έχει να κάνει  τον φωταγωγο τον περνάω σαν λοιπούς χώρους?Δεν έχει κλείσει ο φωταγωγος.Επισης επειδή κάνω τακτοποιηση σαν προ 1975 η αδεια γράφει  100 συνολικά ανά όροφο μετρώντας κλιμακοστασια φωταγωγος κτλ (φυλλο αδειας) εγώ έχω συνολικά 97 τμ .Η οριζόντια  ιδιοκτησία σύμφωνα με την σύσταση είναι  90. Εγώ την μετράω  90,6. Η τακτοποιηση έγινε  γιατί  έχει χαθεί  ο φάκελος  και επειδή είναι  προ 1975 ώστε να αποφύγουμε την ανασύσταση αλλά και για είμαστε σίγουροι για πας ενδεχόμενο. Το θέμα είναι στο σύστημα  γράφω την Ο.Α τι χώρους  θα περάσω σαν τμ.

Ομοίως  γράφω την τακτοποιηση  θα περάσω  μηδενικά νούμερα  και απλά θα περιγράψω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,υπάρχει σχέδιο συνημμένο στην σύσταση ΟΙ που περιλαμβάνει τον φωταγωγό μέσα στο περίγραμμα της συγκεκριμένης ΟΙ?

Edited by ChristinaK
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.