Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιφάνειες στην ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων


Recommended Posts

Ναι έχεις δίκιο δεν είδα ότι τα 2,90 τμ ειναι παραπάνω και όχι λιγότερα. Από άποψη χειρισμού την αρχικής και προκύπτουσας επιφάνειας στην ΗΤΚ, απλά προσθαφαιρείς με τα κουτάκια ώστε από την αρχική να καταλήξεις στην τελική επιφάνεια. Η συμβ/φος αν της πεις για μονομερή τροποποίηση της σύστασης δυνάμει των παραπάνω άρθρων τι άποψη έχει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 336
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή στην αρχική επιφάνεια θα βάλω τα 113,80τ.μ. της σύστασης και όχι τα 116,70τ.μ. της άδειας; Αν το κάνω έτσι ποια θα είναι η αιτιολογία στις "παρατηρήσεις", ότι έχει λάθος εμβαδομέτρηση η σύσταση παρά το ότι τα αρχικά όρια είναι ορθά υλοποιημένα και σύμφωνα με την άδεια;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι

Έχω υπόγεια αποθήκη,που είναι ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία με χιλιοστά.

Στο πεδίο της Ταυτότητας,"Επιφάνειες", καταχωρώ "όροφος = 1ο υπόγειο", Ομως τι επιλέγω για "είδος επιπέδου"?

Είχα επιλέξει "ημιυπόγειο" και η συμβολαιογράφος δεν το δέχεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να βάλεις "επίπεδο" κύριο, που σημαίνει ότι η οριζόντια ιδιοκτησία βρίσκεται στο "κύριο" επίπεδο του υπογείου. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Προσπαθώ να βγάλω ΗΤΚ για οριζόντια ιδιοκτησία και τα δεδομένα είναι:

1) Υπάρχει οικοδομική άδεια του 1960 στην ΥΔΟΜ 

2)Υπάρχει βεβαίωση ότι δεν υπάρχει οποιοδήποτε άλλο σχέδιο στην ΥΔΟΜ

3)Τα τετραγωνικά που φαίνονται στο συμβόλαιο, τη σύσταση οριζοντίου και τον πίνακα χιλιοστών είναι 94.

4)Η εμβαδομέτρηση έδειξε 88 τμ. Το ακίνητο περικλείει δύο φωταγωγούς συνολικού εμβδαδού περίπου 6 τμ. Επίσης υπάρχει εξώστης περίπου 12 τμ ο οποίος είναι κλειστός από 3 πλευρές (σαν ημιυπαίθριος δηλαδή). Το μισό τμήμα (6τμ) ανήκει στο διαμέρισμα που θέλω να εκδώσω ΗΤΚ και το άλλο μισό στο διπλανό. Η κάτοψη της σύστασης απεικονίζει την πραγματικότητα

5) οι φωταγωγοί αναφέρονται στο συμβόλαιο ότι συνορεύουν με την οριζόντια μου (άρα δεν μπορεί να προσμετρήθηκαν στα τμ)

6) ο εξώστης δεν αναφέρεται πουθενά. Πιθανολογώ ότι είναι τα 6 τμ. που μου λείπουν για να βγάινει το άθροισμα 94 τμ. Παρόλα αυτά δεν βρίσκω κάτι σχετικό στον ΓΟΚ του 1955 και στις τροποποιήσεις του. Υπάρχει περίπτωση να θεωρείται κλειστός εξώστης γιατί είναι κλειστός από 3 πλευρές; 

Οι συμβολαιογράφοι δε θέλουν να αναλάβουν την υπόθεση διότι υπάρχει η συγκεκριμένη απόκλιση. Θα μπορούσα να δηλώσω στην ΗΤΚ ότι το συνολικό εμβαδόν είναι 94 τμ και περιλαμβάνει 88 τμ κύριους χώρους και 6 τμ εξώστη; παρακαλώ για οποιαδήποτε βοήθειά σας, 2 μήνες παλέυω με τη συγκεκριμένη περίπτωση! σκέφτομαι μήπως ψάξω και το 1ο συμβόλαιο πώλησης του 1960, μήπως αναφέρεται κάπου και ο εξώστης!

Link to comment
Share on other sites

Πριν φτάσεις στην ΗΤ πρέπει να έχεις "καθαρίσει' το ακίνητο. Αρχικά, το θέμα σου είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις έλεγχο νομιμότητας διότι δεν διαθέτεις εγκεκριμένα σχέδια. Ο έλεγχος γίνεται με τα σχέδια της Ο.Α και όχι με της σύστασης. 

Τώρα, σε ότι αφορά το εμβαδόν, ο συλλογισμός σου, στο να έχει προσμετρηθεί η επιφάνεια του κλεισμένου εξώστη, στέκει καθώς με τους τότε κανονισμούς (ΓΟΚ 55, 73) δεν υπήρχε ορισμός για τον Η.Χ. Όμως, αν δεν αποδειχθεί με βάση την εγκεκριμένη κάτοψη, δεν μπορείς να το πάρεις πάνω σου.

Στη γραμμή επιφανειών της Η.Τ δεν αναγράφεις εξώστες. Συνέχισε την έρευνα και δες βασικά τι θα κάνεις με τον έλεγχο νομιμότητας (ανασύσταση ή άνευ Ο.Α)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!

Μία ερώτηση. Σύμφωνα με το άρθρο 83 παρ. 8:

Στις περιπτώσεις αυτοτελών οριζόντιων ή καθέτων ιδιοκτησιών των οποίων η οικοδομική άδεια εκδόθηκε πριν από την έναρξη ισχύος του από 8.9.1983 προεδρικού διατάγματος και για τις οποίες βεβαιώνεται από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης η απώλεια του φακέλου της οικοδομικής άδειας, είναι δυνατή η προσάρτηση αντί των αντιγράφων των σχεδίων του φακέλου της άδειας, αντιγράφων των σχεδίων ως προσαρτήθηκαν στην πράξη σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών, εφ' όσον η πραγματική κατάσταση συμφωνεί με τα σχέδια της σύστασης.

Το άρθρο 83 αναφέρεται στις δικαιοποραξίες. Η ΗΤ θεωρείται δικαιοπραξία όμως; Δηλαδή με αυτό δε θα μπορούσα να προχωρήσω την ΗΤ με τα σχέδια της σύστασης αφού συμφωνούν με αυτά που έχω μετρήσει;

ευτυχώς πάντως βρέθηκε συμβολαιογράφος να προχωρήσει την περίπτωση καθώς είπε θα προχωρήσει μονομερή τροποποίηση της συστάσεως (και άρα εγώ θα δηλώσω την πραγματικότητα, δηλαδή τα 88 τμ)

 

 

Link to comment
Share on other sites

@sdakos~Η ηλεκτρονική ταυτότητα δεν είναι δικαιοπραξία.
Συντάσσεται με σκοπό την έκδοση πιστοποιητικού πληρότητας ώστε να πραγματοποιηθεί δικαιοπραξία (π.χ. πώληση).

Edited by Forefather
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε δυώροφη κατοικία με σύσταση οριζοντίου, υφίσταται ισόγειο διαμέρισμα με είσοδο από τον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου και διαμέρισμα ορόφου με πρόσβαση από αποκλειστικό κλειστό κλιμακοστάσιο προφανώς από το επίπεδο του ισογείου. Το εμβαδόν της εισόδου αυτής είναι 10 τμ και η "τρύπα" στον όροφο 6 τμ. Η συνολική επιφάνεια ορόφου είναι 102 τμ και πάνω στην κάτοψη της οικοδομικής άδειας αναφέρονται κύριοι χώροι 96 τμ. Μαζί με την σκάλα (τρύπα) 102 τμ. Η καταχώρηση της ΗΤΚ της ιδιοκτησίας θα περιλαμβάνει τα 10 τμ στο ισόγειο και τα 102 τμ στον όροφο. Η ερώτηση μου είναι η εξής: θα καταχωρηθούν τα 10 τμ στο ισόγειο και τα 6 τμ στον όροφο ως βοηθητικοί χώροι ή θα συμπεριληφθούν στους κύριους χώρους;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.