Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιφάνειες στην ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων


Recommended Posts

στους Κ/Χ (έτσι μπαίνουν  οι κλίμακες στην Η.Τ.Α-άσχετα αν κατά τον κτιριοδομικό κανονισμό θεωρούνται Β/Χ )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 348
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις τώρα, ΚΑΝΑ said:

στους Κ/Χ (έτσι μπαίνουν  οι κλίμακες στην Η.Τ.Α-άσχετα αν κατά τον κτιριοδομικό κανονισμό θεωρούνται Β/Χ )

Δεν είναι κοινόχρηστη η σκάλα. Ανήκει στο διαμέρισμα του ορόφου. Μόνο αυτό έχει πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

το κατάλαβα! Εσύ κάνεις την Η.Τ.Α για τον δεύτερο όροφο. Έτσι δεν είναι?

Στις επιφάνειες καταχωρείς 2 ορόφους (ισόγειο και όροφο βάζοντας τις κλίμακες των 6+10 ως Β/Χ) αλλά στις χρήσεις τα πάντα τα καταχωρείς ως Κ/Χ με χρήση κατοικίας

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, ΚΑΝΑ said:

το κατάλαβα! Εσύ κάνεις την Η.Τ.Α για τον δεύτερο όροφο. Έτσι δεν είναι?

Στις επιφάνειες καταχωρείς 2 ορόφους (ισόγειο και όροφο βάζοντας τις κλίμακες των 6+10 ως Β/Χ) αλλά στις χρήσεις τα πάντα τα καταχωρείς ως Κ/Χ με χρήση κατοικίας

 

Βασικά κάνω για όλες τις ιδιοκτησίες. Τα υπόλοιπα δεν έχουν τέτοια ζητήματα. Άρα ισόγειο 10 τμ βοηθητικοί χώροι, όροφος 96 τμ κύριοι χώροι και 6 τμ βοηθητικοί χώροι με κατάλληλη περιγραφή στην ταυτότητα κτιρίου. Αυτή και εμένα ήταν η αρχική μου σκέψη. Σκέφτομαι όμως μήπως πρέπει να πάνε όλοι κύριοι χώροι, όπως για παράδειγμα θα κάναμε σε μία μεζονέτα. Για τις χρήσεις έχεις δίκιο. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαβάζω σε σημειώσεις από ένα σεμινάριο 

Παράθεση

 

9.  Η  Φιλοσοφία  της  ΗΤΚ  όπως  ειπώθηκε  στο  σεμινάριο  είναι  η  αντιστοίχιση  επιφανειών  με
ανάλογες διοικητικές πράξεις (άδειες,τακτοποιήσεις κλπ).Δεν νοείται τροποποίηση επιφάνειας χωρίς
να αντιστοιχεί σε ανάλογη διοικητική πράξη.

17. Η γενική Φιλοσοφία είναι η καταγραφή της πραγματικής κατάστασης μιάς ιδιοκτησίας.
Ακόμα  και  σε  περιπτώσεις  που  έχει  υλοποιηθεί  μικρότερη  επιφάνεια  από  αυτή  που  προβλεπόταν
στα εγκεκριμένα σχέδια, η διαφοροποίηση αυτή αποτυπώνεται και περιγράφεται σύμφωνα με τη
πραγματικότητα.

Και ρωτάω εγώ... Ποια  είναι η διοικητική πράξη για την μείωση της επιφάνειας?????

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,όπως βλέπεις στην παρένθεση θεωρεί(ονομάζει) διοικητική πράξη την τακτοποίηση,οπότε η πράξη από την οποία προκύπτει η μικρότερη επιφάνεια,είναι η τακτοποίηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν η μικρότερη επιφάνεια προκύπτει από απόκλιση/μείωση < 5% που αποτελεί παράβαση κατ. 3 βάσει του άρθρου 81 παρ. 3ζ και που βάσει του άρθρου 82 παρ. 2θ εξαιρούνται από την απαγόρευση δικαιοπραξίας τι κάνουμε; Έχω περίπτωση ΗΤΚ για μεταβίβαση θέσεων στάθμευσης σε επέκταση υπογείου όπου ο μεσότοιχος με το όμορο οικόπεδο είναι λιθόκτιστος με αποτέλεσμα το τοιχίο υπογείου να κατασκευαστεί πέραν αυτού και να μειωθεί το πλάτος των θέσεων κατά το πάχος του μεσότοιχου. 

Στη βεβαίωση μηχανικού του πιστοποιητικού πληρότητας αναφέρεται ότι δεν λαμβάνονται υπ' όψη οι αποκλίσεις έως 2% και "οι αποκλίσεις που καθορίζονται αναλόγως της κατηγορίας και χρήσης του ακινήτου ως ανοχές από επιμέρους ειδικούς κανονισμούς καθώς και οι μη εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές". 

Πρέπει να αναφέρω τη μείωση της επιφάνειας κι αν ναι με ποια διοικητική πράξη θα μπορούσε να αποτυπωθεί αυτή η μείωση; Σημειώνω ότι ενημέρωση φακέλου γίνεται μόνο για αποκλίσεις έως 2%.

Πως αντιμετωπίζετε τέτοιες περιπτώσεις;

 

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, mararchitect said:

...

Πρέπει να αναφέρω τη μείωση της επιφάνειας κι αν ναι με ποια διοικητική πράξη θα μπορούσε να αποτυπωθεί αυτή η μείωση;...

αν η διαφορά της υφιστάμενης κατάστασης με τα σχέδια της πολεοδομίας αφορά κατασκευή προ 28/07/2011 κάνεις υπαγωγή στον 4495/17  με αποτύπωση της νέας υφιστάμενης κατάστασης στην κάτοψη.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια, ωστόσο η παρ. 2θ άρθρου 82  εξαιρεί παραβάσεις που "εμπίπτουν στις περιπτώσεις παρ. 3 άρθρου 81 εξαιρουμένων των περιπτώσεων β, γ, δ" , που αφορούν σε αλλαγές χρήσεις και μεταβολή των πολεοδομικών μεγεθών του διαγράμματος κάλυψης (κάλυψη, δόμηση, ύψος) έως 10% και έως 50τ.μ. Δεν έχω τέτοια περίπτωση.

Υπάρχει μια αντίφαση εδώ. Έλεγα μήπως αποφύγω τη δήλωση!

Link to comment
Share on other sites

Άντε και όταν είναι στο 5% βάζεις μια λοιπή και καθαρίζεις...

Αν είναι μεγαλύτερη? Τι κάνεις?

Ή αν δεν έχει κατασκευαστεί ένα τμήμα. Έχω περίπτωση που προβλέπονταν και κατασκευή μίας αποθήκης 30m² η οποία δεν κατασκευάστηκε και έχει λήξει η ΟΑ...

Τι λύση έχω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.