Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδειες Μηχανολογικών - Ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων;


mechpanos

Recommended Posts

Μπραβο βρε φίλε , κάντο αν μπορείς να ξέρουμε. Αν θυμηθεις ρωτα και αν οι άδειες που έχουμε έχουν εκδωθει πρίν το 2011 θέλουν αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στην Περιφέρεια για το θέμα και μου είπε η υπαλληλος ότι δεν γνωρίζει αν υπήρχαν Π.Δ. και γενικότερα, κάποιες άδειες-αναγγελίες για Μηχανικούς πριν το 2012, δηλ. τότε που εκδόθηκαν τα παραπάνω Π.Δ.  Είπε ότι οι άδειες για Μηχανικούς είναι αυτές μετά το 2012. Αν υπήρχαν άλλες πριν το 2012, αφορούσαν τεχνίτες που έπαιρναν αναβαθμίσεις με προϋπηρεσία και εξετάσεις.

Μου είπε να απευθυνθείς στην αρμόδια Περιφέρεια  σου.

Οι άδειες που έχεις τι αφορούν? Με ποια Π.Δ. έχουν εκδοθεί? Αν γνωρίζεις τα Π.Δ.,  θα δούμε τι ακριβώς και ποιους αφορούν...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ψάχνοντας στα παραπάνω Π.Δ. (του 2012), υπάρχει άρθρο με καταργούμενες διατάξεις.

Για παράδειγμα το Π.Δ.1/2013 για Μηχανικό Εργοδηγό Ψυκτικών εγκ/σεων αναφέρει:

Άρθρο 14
Καταργούμενες Διατάξεις
Από τη δημοσίευση της υπουργικής απόφασης που
προβλέπεται στην παρ. 7 του άρθρου 5 του ν. 3982/2011,
καταργούνται τα προεδρικά διατάγματα 87/1996 (Α΄ 73)
και 289/2000 (Α΄ 235) (άρθρο 15 παρ. 2 ν. 3982/2011).

Το Π.Δ. λοιπόν 289/2000, το οποίο και αντικαθίσταται από το Π.Δ.1/2013, αφορά ΜΟΝΟ αποφοιτους Τεχν Σχολών, ΤΕΛ, ΙΕΚ, κλπ. ειδικότητας Ψυκτικών. Δεν λέει πουθενά για Μηχανικούς.

Το ίδιο συμβαίνει και με τα υπόλοιπα Π.Δ. του 2012. Μνημονεύουν παλαιά Π.Δ. τα οποία δεν αφορούσαν Μηχανικούς, και τα οποία καταργούνται πλέον.

Άρα, μάλλον είχε δίκαιο η υπάλληλος...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτες είναι οι άδειες. Μια για ηλεκτρολογικα και μια για εγγραφη στο μητρωο μηχανολογικων. Η κάθε μία σε ξεχωριστη σελίδα με την φωτογραφία μου.

 

adeies.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος την οποία έχουν όλοι οι Μηχανικοί, για μελέτη, επίβλεψη κατασκευής και επίβλεψη λειτουργίας Η/Μ εγκ/σεων.

Αντίστοιχη έχω και εγώ.

Οι άδειες -αναγγελίες που προκύπτουν από τα παραπάνω Π.Δ. αναφέρονται ΜΟΝΟ σε έργο/εργασία/δραστηριότητα Μηχανικού Εργοδηγού. Δηλαδή  Μηχανικού ο οποίος προϊσταται συνεργείων επί της κατασκευής και της συντήρησης Η/Μ εγκ/σεων, δηλαδή Εργοδηγός.

Δεν αφορούν μελέτες και επιβλέψεις.

Link to comment
Share on other sites

1. αρα αυτες οι δυο που έχω απο το 2010, παραμένουν σε ισχύ? και οι δύο, και βασικά και τα ηλεκτρολογικα?

2. και μπορώ οποτεδήποτε να βγάλω τίς άλλες δύο? ή μέχρι τέλους χρόνου?

3. Δηλαδη με τίς άδειες που έχω δεν θα μπορούσα να δουλέψω ώς εργοδηγός?

4. <<Αυτή είναι η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος την οποία έχουν όλοι οι Μηχανικοί, >> δεν νομίζω ότι τίς έχουν όλοι. Πάρα πολλοί δεν πάνε να τίς πάρουν, απλά πέρνουν την Αδεια ασκησεως από το ΤΕΕ μετα τίς εξετάσεις και μέχρι εκει.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Οι αναγγελίες αυτές αφορούν συντήρηση και κατασκευη Η-Μ . Τις παιρνουμε ολοι οι μηχανικοί ΠΕ-ΤΕ. Δεν αφορουν ομως μελέτη και επιβλεψη όντως..Σε αυτα σε καλύπτει η άδεια άσκησης απο το ΤΕΕ ( Μελέτη κλπ χωρις ορια).

Αυτες με μια απλή αιτηση απο την νομαρχία τις βγάζεις , πηγαινε με τα δικαιολογητικά να πας να τις βγάλεις να τελειωνεις.

Τελος οταν λέμε ολοι οι μηχανικοι εννοουμε οσους εχουν δικαιώματα στα Η-Μ .

Οτι χρειαστείς εδω ειμαστε συνάδερφε. Συγνώμη για το τονισμό

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς τα λέει ο  συνάδελφος Mitsos.

Οι άδειες που έχεις είναι σε ισχύ κανονικά-είναι η άδειες ασκήσεως επαγγέλματος-δεν αλλάζουν.

Τις αναγγελίες τις βγάζεις όποτε θες...για μέχρι τέλους του χρόνου αφορά μόνο τους τεχνίτες για αντικατάσταση των αδειών τους.

Για εργοδηγός (όχι επιβλέπων κατασκευής/συντήρησης) τις χρειάζεσαι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

αυτο νομίζω δεν αλλάζει κάτι https://www.b2green.gr/el/post/82068/allages-sti-theorisi-adeion-technikon-epangelmaton-katatethikan-sti-vouli-ta-nea-dikaiologitika-ana-katigoria

<<Αλλαγές στη θεώρηση αδειών τεχνικών επαγγελμάτων κατατέθηκαν στη Βουλή • Τα νέα δικαιολογητικά ανά κατηγορία>>

σωστά?

Διότι έχει τίς εξαιρέσεις του αρθρου 10 που είμαστε εμείς :

<<

8. Οι παρ. 2 και 3 του άρθρου 13 του π.δ. 108/2013 (Α΄141), αντικαθίστανται ως εξής:

«2. Οι επαγγελματίες πλην των εργαζομένων των παρ. 1 και 2 του άρθρου 15 και του άρθρου 17, καθώς και των παρ. 1 και 3 Β του άρθρου 5, 1 του άρθρου 7, 1 και 2Β του άρθρου 9, 1Α, Β και Δ του άρθρου 10 και 1.2.1 του άρθρου 17 για να αποδείξουν ότι ασκούν για το ελάχιστο απαιτούμενο όριο την αντίστοιχη επαγγελματική δραστηριότητα υποχρεούνται κάθε οκτώ (8) χρόνια,...>>

 

Σωστα?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.